ASUS ma pomysł na zwiększenie ilości RAM w komputerach. Jest genialny w swej prostocie

ASUS ma pomysł na zwiększenie ilości RAM w komputerach. Jest genialny w swej prostocie

Jak najprościej zwiększyć ilość pamięci? Otóż zwiększając jej fizyczne wymiary. Źródło: Depositphotos
Jak najprościej zwiększyć ilość pamięci? Otóż zwiększając jej fizyczne wymiary. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
27.09.2018 01:00, aktualizacja: 27.09.2018 22:41

Na początku bieżącego miesiąca Samsung wprowadził do oferty pierwszą pamięć UDIMM DDR4 o pojemności 32 GB, M378A4G43MB1-CTD, ale z uwagi na użycie gęstych chipów 16 Gb okazała się ona droga i ciężka w produkcji, a przez to niemożliwa do szybkiego spopularyzowania. Dlatego firma ASUS postanowiła opracować własne rozwiązanie. Jest genialne w swej prostocie.

Mowa o nowym standardzie pamięci RAM, nazwanym przez producenta Double Capacity DIMM (DC DIMM). Jak wynika z dosłownego tłumaczenia, chodzi tu o moduł o podwojonej pojemności. A jak można najprostszym sposobem zwiększyć pojemność? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zwiększając fizyczne rozmiary. Tak naprawdę DC DIMM to ekwiwalent dwóch konwencjonalnych DIMM-ów, tyle że zrealizowany w obrębie pojedynczego laminatu.

Double Capacity DIMM. Źródło: VideoCardz.com
Double Capacity DIMM. Źródło: VideoCardz.com

Co oczywiste, technologia nie pozwala przeskoczyć ograniczeń chipsetu w kontekście adresowania pamięci, więc nie zwiększy ilości RAM-u obsługiwanej przez poszczególne układy logiki, ale dzięki niej wreszcie uzyskamy maksimum wszędzie tam, gdzie na dzień dzisiejszy nie jest to możliwe z uwagi na zbyt małą ilość slotów. Dla przykładu, płyty z socketem LGA 1151 lub AM4, w formacie ITX mają przeważnie tylko dwa gniazda pamięci, choć są w stanie obsłużyć nawet 64 GB.

G.Skill Trident Z RGB DC. Źródło: VideoCardz.com
G.Skill Trident Z RGB DC. Źródło: VideoCardz.com

Na ten moment zainteresowanie technologią ASUS-a wyraziły firmy G.Skill oraz Zadak, które przygotowują już pierwsze moduły DC DIMM. (Jeden z nich możecie zobaczyć powyżej). Jak myślicie: technologia przyjmie się, czy szybko trafi na śmietnik historii?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)