Ataki na posiadaczy waluty Bitcoin

Ataki na posiadaczy waluty Bitcoin

Grzegorz Niemirowski
19.06.2011 03:35, aktualizacja: 19.06.2011 14:51

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa wirtualna waluta Bitcoin. Pojawiają się towary i usługi dostępne za Bitcoiny, prowadzony jest handel Bitcoinami, a wielu użytkowników zdobywa wirtualne monety prowadząc obliczenia za pomocą klastrów wydajnych procesorów lub kart graficznych. Równolegle jednak pojawiają się ataki, które mają na celu kradzież Bitcoinów.

Portfele z Bitcoinami mają postać plików przechowywanych na komputerach użytkowników, zazwyczaj o nazwie wallet.dat. W przypadku nowych wersji Windows plik ten znajduje się w katalogu %UserProfile%\AppData\Roaming\Bitcoin\wallet.dat. Problem polega na tym, że plik ten nie jest szyfrowany, jeśli więc padnie łupem złodzieja, otrzyma on dostęp do zgromadzonych środków. Zdarzało się, że wykradane były pokaźne sumy. Ostatnio firma Symantec ostrzegła przed trojanem Infostealer.Coinbit, który szuka pliku wallet.dat a następnie wysyła go mailem korzystając z serwera smtp.wp.pl. Możemy się więc domyślać, że autorem wirusa jest Polak. Chociaż Symantec określił zagrożenie jako niskie, a sam trojan prawdopodobnie nie rozprzestrzenia się samodzielnie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu swoich bitcoinowych portfeli, np. za pomocą szyfrowania.

Ilość ataków mających na celu wykradzenie pliku portfela będzie z pewnością wzrastać, będą też wykorzystywane coraz bardziej skomplikowane techniki rozprzestrzeniania się szkodliwego oprogramowania. Zapewne będzie wiele podobieństw do obecnie występujących wirusów wykradających numery kart kredytowych. Jednak nie każdy użytkownik karty posiada jej numer w komputerze, natomiast użytkownicy waluty Bitcoin swoje portfele mają właśnie na swoich komputerach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)