Authy: opanuj weryfikację dwuetapową

Authy: opanuj weryfikację dwuetapową
18.05.2015 15:52
Authy: opanuj weryfikację dwuetapową
Redakcja
Redakcja

Jeżeli istnieje ku temu okazja, zachęcamy zarówno do stosowania silnych haseł, jak i dodatkowych metod ochrony najróżniejszych kont i usług. Jedną z nich jest weryfikacja dwuetapowa korzystająca z wiadomości SMS, połączeń telefonicznych, lub aplikacji generujących hasło. Użytkownicy iOS i Androida mają do dyspozycji Authy, program, który korzystanie z tego zabezpieczenia czyni o wiele wygodniejszym.

Weryfikacja dwuetapowa jest bardzo wygodna, dopóki nie korzystamy ze zbyt dużej liczby usług. Gdy liczba ta rośnie, całość staje się coraz bardziej rozdzielona, możemy mieć przypisane do zabezpieczeń różne numery telefonów, a to nie służy już bezpieczeństwu, lecz zwiększa bałagan – od niego natomiast niewiele nas już dzieli od pomyłki, która może skończyć się katastrofą. Dzięki Authy możemy zapanować nad tym bałaganem, a w razie potrzeby synchronizować dane między wieloma urządzeniami, chroniąc je dodatkowo za pomocą szyfrowania.

350136683452458945

Aplikacja jest dla końcowego użytkownika bardzo prosta. Wystarczy założyć w niej konto posługując się numerem telefonu. Następnie możemy dodawać do niej nowe konta do skonfigurowania – Authy obsługuje kody QR, dodawanie nowych generatorów tokenów jest więc bajecznie proste. Gdyby skanowanie kodu nie powiodło się, do dyspozycji mamy także opcję ręcznego wprowadzania tajnej frazy. Program obsługuje synchronizację – jeżeli ktoś w tym momencie chciałby wyrazić swoje oburzenie, to śpieszymy z wytłumaczeniem, iż dane są szyfrowane i do odblokowania wymagają od nas podania hasła. Oczywiście to kolejne, nad wraz ważne hasło do zapamiętania, ale generatory są za to w jednym miejscu.

Authy obsługuje generatory tworzące kody zarówno 6, 7 jak i 8-znakowe. Na każdym z urządzeń możemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci kodu PIN, dodawanie nowego sprzętu wymaga natomiast potwierdzenia za pomocą SMS, kodu dyktowanego połączeniem głosowym lub potwierdzenia z instancji Authy na innym telefonie. Aplikacja nie pozwala na tworzenie zrzutów ekranu, jest natomiast zupełnie darmowa. Znajdziecie ją w wersji dla iOS, a także Androida. Dostępna jest również w formie aplikacji i rozszerzenia dla przeglądarki Google Chrome, gdzie dodatkowo wykrywa nieautoryzowane próby dostępu do generatorów.

Dlaczego warto korzysta z weryfikacji dwuetapowej? Jest to sposób ochrony w sytuacji, gdy atakujący w jakiś sposób przejmie nasze hasło np. w wyniku podsłuchu, działania keyloggera, albo włamania do zupełnie innej usługi, która w niedostateczny sposób zabezpiecza nasze hasła. Tego typu zabezpieczenia są dostępne w usługach popularnych firm jak konta Google i Microsoft, sieć społecznościowej Facebook, znajdziemy je także w menadżerze haseł LastPass, ale również w niektórych aplikacjach. Dodatkowy czynnik obok hasła znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa naszego konta.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)