Autor Metro 2033 o Andrzeju Sapkowskim: „niewdzięczny palant”

Autor Metro 2033 o Andrzeju Sapkowskim: „niewdzięczny palant”

Andrzej Sapkowski we Wrocławiu, 2014 r. Źródło: Depositphotos
Andrzej Sapkowski we Wrocławiu, 2014 r. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
28.10.2018 23:22

Pamiętacie jeszcze, jak na początku października br. Andrzej Sapkowski wystosował do CD Projekt pismo, w którym zażądał 60 mln zł za wykorzystanie praw do uniwersum Wiedźmina? Opasły artykuł na ten temat opublikował portal WP Tech. Teraz polski pisarz ponownie trafia na usta wszystkich, a to za sprawą niewybrednego komentarza, jaki wystosował pod jego adresem autor Metro 2033, Rosjanin nazwiskiem Dmitry Glukhovsky.

– Gdyby nie gry, Wiedźmin nigdy nie zdobyłby tak wielu sympatyków na całym świecie, i nie chodzi jedynie o graczy, ale także media i rozgłos towarzyszący marce, który pozwala budować poczucie, że jest ona potężna. (...) Bez tego Sapkowski byłby znany tylko w Polsce i krajach Europy Wschodniej. W krajach zachodnich nigdy by się nie przebił, tak samo jak moje Metro – oznajmia Glukhovsky w wywiadzie udzielonym serwisowi DTF. – Niewdzięczny palant – podsumowuje.

Pada przy tym kąśliwe stwierdzenie, że winę za zachowanie Sapkowskiego ponosi jego... małżonka, która „marudziła mu wieczorami, że popełnił błąd i postanowił to odkręcić”.

«Сапковский — старый дурак». Дмитрий Глуховский о Metro: Exodus, России и нас с вами

Krótko – zdaniem Glukhovsky'ego Polak nie ma żadnych powodów do narzekań i roszczeń. Wprost przeciwnie – powinien podziękować ekipie CD Projekt za to, że wydała tak dobrą grę, która samemu autorowi wiedźmińskiej sagi wydatnie zwiększyła sprzedaż dzieł.

A co na to sam zainteresowany? Krytycznej wobec siebie wypowiedzi nie skomentował. Wciąż nie wiadomo także, jak zakończy się jego batalia finansowa z CD Projektem. Za kulisami trwają zapewne rozmowy pomiędzy prawnikami obydwu stron, ale póki co żadnych ustaleń nie podjęto, a przynajmniej nic z tych rzeczy nie wyciekło do mediów. Co dalej, czas na pewno pokaże.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (222)