Ostrzegamy przed próbami podszywania się pod dobreprogramy.pl

Premiery ważnych nowych wersji popularnych programów niestety każdorazowo aktywizują oszustów. W ostatnim czasie, przy okazji udostępnienia Firefoksa 57 Quantum, odnotowaliśmy kolejne próby podszywania się pod nasz serwis. Każdorazowo reagujemy na tego typu sytuacje, uczulamy także Czytelników, by zachowywali szczególną ostrożność wobec witryn, które próbują nieuczciwie zarobić, żerując na popularności dobrychprogramów.

Podszywający się pod nasz serwis autorzy witryny dobreprogramy.pro wykupili w ostatnim czasie kampanie reklamowe, które kierowały internautów na stronę pobierania nowego Firefoksa. Niestety, przygotowany przez dobreprogramy.pro instalator wymagał od użytkownika wysłania SMS-a Premium o treści GT na numer 92566. Miał on rzekomo stanowić zabezpieczenie instalacji, jednak tak naprawdę SMS kosztuje 30,75 zł i jest wyłącznie próbą wyłudzenia. Taki sam model realizuje kolejna podszywająca się pod nas witryna, dobre-programy.xyz. O szczegółach rozmawialiśmy z Niebezpiecznikiem.

Regulaminy świadczenia usług przez wymienione serwisy skonstruowane są tak, by nie naruszały polskiego prawa – użytkownik obciążany jest opłatą za usługę dostarczenia hasła, mimo że konieczność wykorzystania hasła w instalatorze jest od początku do końca wymysłem autorów podszywających się pod nasz serwis stron. Zalecamy zatem szczególną ostrożność, szczególnie że wykupili oni kampanię w Google, także na naszych łamach.

Oczywiście bezzwłocznie zablokowaliśmy jej wyświetlanie, jednak walka z podobnymi praktykami nie jest łatwa. Próbowaliśmy na przykład zarejestrować naszą nazwę, wniosek został jednak odrzucony przez urząd ze względu na zbyt dużą ogólność. Także realizujące kampanię Google nie jest szczególnie chętne do usuwania reklam, które przecież przynoszą pieniądze. Skuteczne nie są także próby blokowania numerów SMS Premium – prefiksy mogą tam być dzierżawione na krótko, co utrudnia identyfikację.

Kluczowa w blokowaniu takich reklam jest liczba zgłoszeń – im jest ich więcej, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo sprawnej i skutecznej reakcji Google. Podobnie sprawy mają się w przypadku filtrów Safe Search. Jeżeli zatem widzicie gdzieś próby podszywania się pod dobreprogramy lub jakiekolwiek podobne nieuczciwe praktyki, informujcie nas o nich mailowo, na adres redakcja@dobreprogramy.pl i zgłaszajcie je Google. Choć nie jest to łatwa walka, to Wasza pomoc będzie nieoceniona w ograniczeniu liczby podobnych oszustw.