Beta phpBB 3.1 oparta o framework Symfony dostępna do testów

Beta phpBB 3.1 oparta o framework Symfony dostępna do testów

Beta phpBB 3.1 oparta o framework Symfony dostępna do testów
Redakcja
24.03.2014 11:05, aktualizacja: 25.03.2014 10:10

Choć sieci społecznościowe dały o sobie znać i przejęły rolę nie tylko komunikatorów, ale i miejsc do wielu dyskusji, fora internetowe ciągle istnieją i wygląda na to, że żyją naprawdę bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć choćby na forum dobrychprogramów, które dopiero co świętowało 3 miliony postów. Obecnie własne forum założyć może w zasadzie każdy, korzystając z wielu tak płatnych jak i darmowych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych jest phpBB, którego rozwój w ostatnim czasie wyraźnie zwolnił, niemniej nie oznacza to, że silnik ten nie idzie do przodu. Właśnie opublikowana wersja phpBB 3.1.0 Beta1 o kodowej nazwie Ascraeus pokazuje, że jest wręcz przeciwnie.

Obraz

Nowa wersja, choć numeracyjnie wydaje się jedynie ewolucją, przynosi ze sobą naprawdę duże zmiany. Najważniejszą z nich jest integracja z elementami frameworka Symfony, bardzo rozbudowanego pakietu pozwalającego na szybkie tworzenie aplikacji internetowych. W efekcie sporo kodu zostało napisanego zupełnie na nowo i istniejące modyfikacje mogą po prostu nie działać, lub nawet nie pozwalać na poprawną instalację ze względu na rozległe zmiany. Autorzy silnika wyszli także z pomocną dłonią właśnie do osób, którym standardowe funkcje nie wystarczają. Do tej pory stosowane modyfikacje, choć mogły być instalowane za pomocą dodatkowego narzędzia AutoMOD, sprawiały wielu osobom liczne problemy. W phpBB 3.1 dostępny jest nowy system rozszerzeń oparty na mechanizmie zdarzeń (a właściwie uchwytów, podobnie do rozwiązania znanego z MyBB) i nie dokonujący żadnych zmian w kodzie źródłowym, a jedynie „wstrzykujący” własne zmiany. Ma to zapewnić większą kompatybilność w miarę aktualizacji silnika, a także o wiele łatwiejszą aktualizację i brak konfliktów w przypadku używania wielu dodatków.

Zmiany widać jednak nie tylko po otworzeniu maski. Nowe phpBB to także odświeżony styl proSilver – został on zmodernizowany i obecnie jest responsywny tj. samodzielnie dopasowuje się do urządzeń desktopowych, tabletów czy telefonów, podobnie ma się sprawa z panelem administracyjnym. Część z grafik została zastąpiona przez tekst i style CSS. Nowa wersja otrzymała także zdobywający coraz większą popularność system szablonów Twig, oraz sporo funkcji korzystających z Ajaxa np. dynamiczny system powiadomień. Plusem jest z pewnością wsparcie dla logowania poprzez OAuth, a więc za pomocą np. konta Facebookowego czy Google. Nowa wersja posiada status beta i nie powinna być stosowana produkcyjnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przetestowali nowe phpBB.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)