Bezpieczne autouruchamianie także w XP i Viście

Bezpieczne autouruchamianie także w XP i Viście

Redakcja
27.08.2009 16:12

Firma Microsoft wydała aktualizację usuwającą z okna autouruchamianie wpis Zainstaluj lub uruchom program wykorzystywany przez robaki do rozprzestrzeniania się. Aktualizacja dedykowana jest systemom Windows XP, Vista, Server 2003 oraz Server 2008.

Instalacja poprawki powoduje usunięcie pozycji Zainstaluj lub uruchom program z okna dialogowego autouruchamianie. Ma to skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa i dotyczy jedynie pamięci przenośnej USB podłączanej do komputera. Rozwiązanie to zostało zaczerpnięte z systemu Windows 7. Po instalacji aktualizacji, w celu uruchomienia programu z pamięci przenośnej, nawet w przypadku obecności pliku autorun.inf, użytkownik będzie musiał samodzielnie otworzyć jej zawartość i wskazać odpowiedni plik.

Wprowadzenie zmian jest związane z faktem wykorzystywania wspomnianego wpisu i pamięci przenośnej do rozprzestrzeniania się robaków. Przypomnijmy, że na początku bieżącego roku, do rozsyłania się sposób ten wykorzystywał robak Conficker. Wybranie podstawionej przez niego pozycji Otwórz folder, aby wyświetlić pliki powodowało w rzeczywistości zainfekowanie komputera. Microsoft wspomina, że producenci niektórych przenośnych pamięci USB instalują na nich firmware, które sprawia, że w systemie Windows widnieją one jako napędy CD. Aktualizacja nie obejmuje ochrony przed robakami na tego typu urządzeniach.

Aktualizację KB971029 można pobrać ze stron firmy Microsoft wybierając odpowiedni system operacyjny: Windows XP, Windows Vista, Windows Vista x64.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)