Bill Gates wciąż niechętny kombinacji Ctrl-Alt-Del – gdyby mógł, dałby nam Reset

Bill Gates wciąż niechętny kombinacji Ctrl-Alt-Del – gdyby mógł, dałby nam Reset

21.09.2017 13:01

Sekwencja klawiszy Ctrl-Alt-Del pozostaje do dziś w większościsystemów podstawowym sposobem przerwania trwającej operacji lubprzynajmniej wywołania narzędzia pozwalającego na takieprzerwanie. Czy jest wygodna? Niekoniecznie, „trzypalcowy salut”niemożliwy jest do wykonania jedną ręką na normalnej klawiaturze.Ta niewygoda była jednak zamierzona – i została z nami przez 37lat. Dziś jednak Bill Gates znów potwierdza, że Ctrl-Alt-Del byłobłędem, i gdyby mógł, zastosowałby coś innego.

Podczas odbywającego się właśnie Bloomberg Global BusinessForum, twórcy Microsoftu zupełnie nie pasujące do powagi tegospotkania pytanie zadał prowadzący spotkanie szef Carlyle Group,David Rubenstein. Zapytał właśnie o kombinację Ctrl-Alt-Del,dlaczego właśnie taka została wybrana. Sęk w tym, że to chybawyrafinowana forma trollingu – o to samo Gates został zapytanydokładnie czterylata temu, podczas charytatywnej imprezy na Harvardzie. Wtedybyły szef Microsoftu zrzucił winę na Davida Bradleya, inżynierafirmy IBM, stwierdzając, że sam wybrałby jeden przycisk.

Klawiatura oryginalnego IBM PC, jakże odmienna od współczesnych klawiatur PC (źródło: wikimedia)
Klawiatura oryginalnego IBM PC, jakże odmienna od współczesnych klawiatur PC (źródło: wikimedia)

I tym razem Gates odpowiedziałtak samo. Gospodarzowi spotkania grzecznie odpowiedział, żeklawiatura IBM PC tyko w jeden sposób mogła zagwarantowaćuzyskanie przerwania. Zaangażowani w to ludzie powinni jednak dodaćdo tego specjalny klawisz. Zauważyłteż, że dziś wiele urządzeń funkcję tę oferuje w bardziejoczywistej formie.

Rubinstein naciskał jednakdalej, pytając, czy Gates żałuje wyboru kombinacji Ctrl-Alt-Del. Oile bowiem jej zastosowanie na poziomie BIOS-u czy nawet DOS-u dowywołania miękkiego restartu rzeczywiście wynika z decyzjipodjętej przez Davida Bradleya, to już od wprowadzenia tryburozszerzonego 386 w Windowsie 3.0 ta kombinacja klawiszy obsługiwanajest przez systemowy sterownik klawiatury. Stąd też niesławnaprocedura logowania do Windowsa NT, wymagająca od użytkownikanaciśnięcia kombinacji Ctrl-Alt-Del.

Gates w końcu przyznał więc,że gdyby mógł cofnąć się w czasie, zastąpiłby „trzypalcowysalut” wywołaniem przez jeden klawisz. Ciekawa perspektywa, tymbardziej, że głównym powodem, dla którego Bradley wybrał te trzyklawisze, było uniknięcie możliwości przypadkowego ichnaciśnięcia. Pierwotnie miękki restart w BIOS-ie pierwszego IBM PCwywoływany był kombinacją Ctrl-Alt-Esc, ale zbyt częstodochodziło do przyciśnięcia lewej strony klawiatury iniespodziewanego restartu maszyny.

Klawisz Reset w Apple II – fantastyczna lokalizacja (źródło: wikimedia)
Klawisz Reset w Apple II – fantastyczna lokalizacja (źródło: wikimedia)

Warto wspomnieć, że pierwszympopularnym komputerem, który miał jeden specjalny klawisz Resetbyło Apple II – umieszczono go w prawym górnym rogu. Użytkownicyzirytowani przypadkowym resetowaniem swoich komputerów częstoprzerabiali ten klawisz, tak by znacznie utrudnić jego wciśnięcie.Może jednak dobrze, że IBM pozostał przy swoim pomyśle?

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)