Blokada Kaspersky'ego w USA bezprawna? Producent zapowiada apelację

Blokada Kaspersky'ego w USA bezprawna? Producent zapowiada apelację

Blokada Kaspersky'ego w USA bezprawna? Producent zapowiada apelację
Jan Mentel
19.12.2017 19:07, aktualizacja: 20.12.2017 10:17

Konflikt Kaspersky Lab z rządem Stanów Zjednoczonych najwyraźniej wchodzi w nową fazę. Tym razem producent oprogramowania odwołał się od decyzji, która zakazuje federalnym agencjom używania rosyjskiego antywirusa. Przypominamy, Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) pod zarzutem szpiegostwa dał państwowym agencjom 90 dni na usunięcie oprogramowania. Następnie Donald Trump na początku grudnia podtrzymał tę decyzję.

W swoim odwołaniu od decyzji DHS Kaspersky Lab twierdzi, że jest ona niezgodna z konstytucją, ponieważ została podjęta na podstawie niepotwierdzonych informacji, pochodzących z niepewnych źródeł takich jak anonimowe doniesienia medialne. Zdaniem producenta oprogramowania, DHS nie dostarczyło też żadnych merytorycznych dowodów, które by potwierdziły oskarżenia o szpiegostwo.

Kaspersky Lab, chcąc dowieść swojej niewinności, zaproponował, że udostępni niezależnej organizacji kod źródłowy swojego oprogramowania. Mimo że amerykańska administracja twierdzi, że taki audyt byłby pomocny, to wciąż jest to dla niej za mało, by wykluczyć powiązania rosyjskiego producenta z Kremlem.

W oświadczeniu opublikowanym na blogu Kaspersky Lab czytamy, że decyzja DHS zniszczyła reputacje firmy bez dostarczenia żadnego dowodu, a w interesie Kaspersky Lab jest obrona własnych interesów. Firma żąda zniesienia zakazu nałożonego przez prezydenta Trumpa oraz ustalenia wspólnej strategii w działaniach, które wyjaśnią wątpliwości amerykańskiej administracji.

Tymczasem Kaspersky Lab uruchomiło globalną inicjatywę transparentności. Wśród jej działań znaleźć możemy prowadzenie niezależnych audytów kodu źródłowego oprogramowania, jak i wszystkich procesów wewnątrz firmy. Co więcej, producent oprogramowania obiecuje otworzyć do 2020 roku trzy centra w Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa ta ma oczywiście na celu przywrócenie dobrego imienia wysoko ocenianemu antywirusowi, jednak czy po trwającej od tygodni kampanii jest to jeszcze w ogóle możliwe?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)