Bluetooth LE Audio gotowy. Ma odmienić bezprzewodowe słuchawki

Bluetooth LE Audio gotowy. Ma odmienić bezprzewodowe słuchawki

Blueooth
Blueooth
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Oskar Ziomek
13.07.2022 07:38, aktualizacja: 16.11.2022 20:02

Standard Bluetooth LE Audio został ukończony po wielu miesiącach prac od pierwszej zapowiedzi. Nowy zestaw cech może być przełomem zwłaszcza dla rynku bezprzewodowych słuchawek, bo jak podają sami twórcy - to największe unowocześnienie Bluetootha w jego historii.

O szczegółach Bluetooth LE Audio pisze The Verge, zwracając uwagę na nietypowe terminy rozwoju nowej technologii. Pierwsza prezentacja miała miejsce w 2020 roku, ale między innymi z powodu pandemii rozwój standardu nie postępował tak szybko, jak na początku planowano (choć w między czasie dowiedzieliśmy się, że obsłuży go Android 13). Finalnie Bluetooth LE Audio został jednak ukończony, co w praktyce oznacza możliwość rozpoczęcia wdrażania nowej technologii przez producentów urządzeń.

Bluetooth LE Audio wiąże się z kilkoma zmianami, ale dla użytkowników najciekawsze może być zastosowanie kodeka LC3. Względem dotychczasowego SBC, nowy kodek pozwala na uzyskanie nieznacznie lepszej jakości audio przy ponad połowę niższych wartościach bitrate. To z kolei duża szansa na dłuższe działanie urządzeń bezprzewodowych po jednym ładowaniu akumulatora - transmisja danych w przypadku Bluetooth LE Audio jest po prostu mniej wymagająca.

Inny ciekawy aspekt Bluetooth LE Audio to możliwość podłączania wielu urządzeń audio do tego samego źródła dźwięku. Z perspektywy użytkowników będzie to działać podobnie do znanego wszystkim wyszukiwania i wyboru sieci Wi-Fi.

Zakłada się, że pierwsze urządzenia z Bluetooth LE Audio pojawią się w sklepach jeszcze w tym roku. Co ciekawe, twórcy nowego standardu deklarują, że w przypadku niektórych już teraz obecnych na rynku urządzeń może wystarczyć aktualizacja oprogramowania, by zaczęły obsługiwać Bluetooth LE Audio. Większość użytkowników będzie jednak zmuszona kupić nowy sprzęt.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)