Bonjour bez wysiłku znajdzie drukarkę w sieci domowej, ale w większej już sobie nie radzi

Bonjour bez wysiłku znajdzie drukarkę w sieci domowej, ale w większej już sobie nie radzi

09.11.2012 14:25, aktualizacja: 09.11.2012 16:05

Bonjour, znany wcześniej jako Rendezvous, to jedna z tych technologii, dzięki którym żyje się nam dużo łatwiej. Pod tą nazwą kryje się implementacja Zeroconfa (Zero Configuration Networking), czyli zestawu technologii przydzielania adresów, rozwiązywania nazw i wykrywania usług, dzięki którym komputer znajduje drukarkę w sieci, telewizor znajduje serwer DLNA, urządzenia Apple'a mogą korzystać z AirPlay, a do tego nie ma potrzeby konfiguracji specjalnie na te potrzeby DHCP i DNS w każdym domu. Od 2002 roku Bonjour obecny jest w ekosystemie urządzeń Apple'a, zaś od około trzech lat można go znaleźć na każdej drukarce, TiVo, EyeTV i w komunikatorach. Użytkownicy KDE i GNOME znają zapewne otwartą implementację — Avahi.

Technologia ta nie jest jednak pozbawiona wad i administratorów dużych sieci może przyprawić o ból głowy. Najwięcej skarg wpłynęło ze strony uniwersytetów amerykańskich, gdzie wpuszczenie hordy studentów z iPadami na duży teren z WiFi zaowocowało rozsyłaniem zapytań multicast DNS (mDNS) w poszukiwaniu dostępnych w sieci lokalnej usług. Generują one mnóstwo niepotrzebnego ruchu, a ze względu na budowę tamtejszych sieci, nie przynoszą żadnych efektów, co z kolei spowodowało wpłynięcie do władz uczelni licznych skarg, że na przykład nie da się wydrukować dokumentu z iPada na drukarce w budynku na drugim końcu terenu uczelni (czyli znajdującej się w innej podsieci). W końcu Bonjour, jak wiele starszych protokołów, jest „gadatliwy” i zaprojektowany na potrzeby małych sieci z jednym routerem.

Obraz

Pozostaje coś zrobić z samymi protokołami (głównie mDNS), aby przy zachowaniu obecnych możliwości, albo nawet ich ulepszeniu, przestały zadręczać infrastrukturę, jednocześnie dając komfort użytkownikom rozbudowanych sieci akademickich czy firmowych. Decyzję o tym podjęto podczas spotkania Internet Engineering Task Force, które miało miejsce w tym tygodniu w Atlancie. Stuart Cheshire, pionier Zeroconf i autor gry Bolo, który obecnie pracuje na stanowisku Czarodzieja bez portfolio w firmie Apple, zaproponował tam rozszerzenie mDNS, a więc także Bonjour. Pomysł od razu poparli IBM, Cisco i CheckPoint, więc już niebawem będziemy mogli cieszyć się możliwością szybkiego podłączenia się do drukarki w innym budynku, a administratorzy będą mogli spać spokojnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)