Briar dla Androida: bezpieczna komunikacja poprzez sieć Tor

Briar dla Androida: bezpieczna komunikacja poprzez sieć Tor

Briar dla Androida: bezpieczna komunikacja poprzez sieć Tor
Oskar Ziomek
25.07.2017 13:22

Użytkownicy Androida mogą od kilku dni pobierać na swoje urządzenia testową edycję komunikatora Briar, aplikacji wykorzystującej do połączenia przede wszystkim bezpieczną sieć Tor. Program ma stanowić interesującą alternatywę dla użytkowników, którym nie wystarcza poziom prywatności oferowany przez inne mobilne komunikatory, także te, które szyfrują przesyłane wiadomości.

Tutaj nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa jest na tyle istotny, że poza wykorzystaniem do połączenia sieci Tor i szyfrowania, w aplikacji zablokowano także możliwość wykonywania zrzutów ekranu, a nowych użytkowników możemy na tę chwilę dodać do listy rozmówców jedynie poprzez zeskanowanie kodów QR wygenerowanych na wyświetlaczach ich urządzeń.

Aby upewnić się, że program rzeczywiście gwarantuje wysoki poziom prywatności, przed upublicznieniem testowej wersji użytkownikom, została ona przeanalizowana przez firmę Cure53. Ta opublikowała raport, w którym zawarła wszystkie swoje uwagi, ogólnie jednak oceniając program jako dobrze radzący sobie z kwestiami prywatności i bezpieczeństwa, a nie należy przy tym zapominać, iż mamy do czynienia z wersją testową.

Warto także dodać, iż Briar pozwala również wysyłać szyfrowane wiadomości bezpośrednio do użytkowników z wykorzystaniem infrastruktury WiFi oraz Bluetooth, w sytuacji gdy nie mamy możliwości wykorzystania sieci Tor (na przykład z uwagi na blokady nałożone przez dostawcę Internetu).

Obraz

Jak w wynika z informacji, których serwisowi Bleeping Computer udzielił jeden z programistów aplikacji, Torsten Grote, w tym momencie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się stabilnego wydania programu, ponieważ jest to projekt z otwartym źródłem, który rozwijany jest w swoim tempie: Jak wiele innych darmowych programów, będzie gotowy wtedy, gdy zostanie ukończony. Już teraz wiadomo jednak, że aktualne cele firmy to zebranie problemów aplikacji i rozwiązanie ich wraz z premierą kolejnej bety: Nasi prywatni testerzy beta zaniepokojeni są najbardziej dwoma aspektami: zużyciem baterii i możliwością dodawania kontaktów zdalnie.

Grote wspomina również, że program zbudowany jest z modułów, które umożliwiają jego dalsze rozwijanie: Zdecydowanie chcemy stworzyć także wersję desktopową (...) Aplikacja dla iOS będzie trudniejsza do zrobienia, ponieważ iOS jest systemem bardziej zamkniętym od Androida.[frame]Jedyną dostępną obecnie wersję Briar dla Androida, możecie już pobierać z naszej bazy programów.[/frame]

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)