Brytyjczycy walczą z chamstwem w Sieci. Trolle mogą trafić za kratki na dwa lata

Brytyjczycy walczą z chamstwem w Sieci. Trolle mogą trafić za kratki na dwa lata

Brytyjczycy walczą z chamstwem w Sieci. Trolle mogą trafić za kratki na dwa lata
Tomek Kondrat
20.10.2014 19:04, aktualizacja: 20.10.2014 21:06

Brytyjski rząd wypowiada otwartą wojnę trollom internetowym. Dotychczasowa kara, czyli maksymalnie sześć miesięcy pozbawienia wolności, zostanie zwiększona do dwóch lat. Projekt ustawy ma pomóc oczyścić internet z chamskich i obraźliwych komentarzy, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Izba Lordów przedyskutuje sprawę w następnym tygodniu. Nowe regulacje mogą dotyczyć terenów Anglii oraz Walii.

Zaostrzenie ustawy jest bezpośrednim rezultatem sprawy modelki Chloe Madeley, której internauci grozili gwałtem za wypowiedź jej matki Judy Finnigan dotyczącą piłkarza i gwałciciela Chada Evansa. Historia Madeley wstrząsnęła opinią publiczną, w rezultacie czego rząd zapowiedział wzmożoną działalność mającą na celu ukrócenie trollingu w sieci.

Chloe Madeley była celem ataku internetowych trolli
Chloe Madeley była celem ataku internetowych trolli

Sekretarz Sprawiedliwości Chris Grayling użył mocnych słów, aby skomentować sprawę. Nazwał on internautów nadużywających swobody wypowiedzi „tchórzami, którzy zatruwają życie narodu”. Dodał on również, że „nikt nie pozwoliłby na takie zachowanie podczas prywatnych spotkań, dlatego trolling nie powinien mieć również miejsca w mediach społecznościowych”.

Obowiązująca ustawa dotycząca przemocy w sieci, czyli Malicious Communications Act została przygotowana ponad 10 lat temu. Osoby odpowiedzialne za wprowadzenie regulacji nie przewidziały jednak, że takie portale jak Twitter lub Facebook, staną się aż tak popularne. Portale społecznościowe w ostatnich latach stały się medium, które wykorzystywane jest do prześladowania innych. Użytkownicy często ukrywają swoje dane i publikują wpisy anonimowo, przez co bardzo trudno jest odnaleźć autora komentarzy. Brytyjczycy chcą dać więcej narzędzi służbom, które będą walczyły z przejawami dyskryminacji w Sieci.

Ustawa z pewnością rozpatrywana będzie jako niezwykle kontrowersyjna. Była członkini rządu Margaret Thatcher – Edwina Currie – twierdzi, że społeczeństwo powinno nauczyć się rozpoznawać emocje w internecie. O ile większość ludzi potrafi rozpoznać żartobliwe lub nieszkodliwe komentarze, to część społeczeństwa niepoprawnie zinterpretuje takie komentarze i uzna je za obraźliwe. Angielscy i Walijscy internauci mogą również zostać skazani na dwa lata za publikowanie nagich zdjęć swoich znajomych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)