BSOD w zegarku: poznajcie smartwatcha z Windowsem 98

BSOD w zegarku: poznajcie smartwatcha z Windowsem 9803.03.2017 17:21
BSOD w zegarku: poznajcie smartwatcha z Windowsem 98

Hipsterzy równie chętnie jak po kawę w Starbucksie, lubią sięgać po urządzenia Apple. Taki Apple Watch raczej jednak do nich nie pasuje, jest zbyt masowy, zbyt nowoczesny. Zanim jednak pożegnają się z marzeniami o smartwatchu, powinni sprawdzić produkt opisywany na blogu 314reactor.com. Pojawił się tam pierwszy zegarek działający pod kontrolą Windowsa 98.

Nie jest to pierwsza próba uruchomienia starych wydań Windowsa na sprytnych zegarkach. Już w 2014 roku pisaliśmy o Samsungu Gear Live, smartwatchu z Android Wear, który został wykorzystany do emulowania desktopowego systemu sprzed ponad 20 lat. Wówczas z wykorzystaniem emulatora eDosBox został uruchomiony Windows 95. Ten system operacyjny udało się także odpalić na Apple Watchu, chociaż jak dowiecie się z naszego tekstu, nie było to takie proste.

Windowsa 95 na inteligentnych zegarkach mamy już za sobą, a więc przyszła kolei na kolejną wersję oprogramowania z Redmond, czyli Windowsa 98. Wpis umieszczony na 314reactor.com udowodnia, że jest to jak najbardziej możliwe. Windows 98 został bowiem uruchomiony na smartwatchu zasilanym przez Raspberry Pi Model A+. W tym celu został wykorzystany emulator QEMU, a więc Windows 98 nie działa bezpośrednio na urządzeniu, ale jest emulowany w wirtualnej maszynie.

350196149137008577

Sam smartwatch został wyposażony w 2,4-calowy wyświetlacz, a energię czerpie z akumulatora o pojemności 1000 mAh, a więc większego niż te stosowane w popularnych sprytnych zegarkach. Jednakże emulowanie Windowsa 98 to większe wyzwanie niż chociażby Android Wear. Widać to chociażby po działaniu systemu, które jak wspomina sam autor projektu, jest dalekie od ideału. Oczywiście można to polepszyć, stosując wydajniejsze podzespoły. Jednakże cały projekt powstał by pokazać, że po prostu można, a nie jako produkt, który miałby być skierowany do mas.

Nie tylko hipsterów, ale wszystkich zainteresowanych nietypowym projektem, odsyłamy na blog 314reactor.com. Twórca wspomina, że kusi go uruchomienie innych wersji Windowsa, w tym także XP. Pozostaje nam czekać na efekty jego pracy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)