Emulować można wszystko. Zobacz Windows 95 na zegarku Apple Watch

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Specyfikacja sprzętowa Apple Watcha na papierze wygląda bardzo dobrze. Jego sercem jest tzw. „system w paczce”, układ S1, z zegarem 520 MHz, zintegrowanym GPU, 512 MB RAM i 8 GB pamięci flash – parametry daleko wyższe, niż pecety z lat 90. Czemu więc nie uruchomić na nim najsłynniejszego systemu operacyjnego z lat 90? Programista Nick Lee to właśnie spróbował zrobić, korzystając z raczej nieortodoksyjnych metod, uruchomił na smartzegarku Windows 95.

Lee już wcześniej pokazał, co można zrobić z Apple Watchem, uruchamiając na nim klasycznego Mac OS-a 7.5.5. Uruchomienie systemu Microsoftu było jednak znacznie trudniejsze – w tamtym wypadku sprowadzało się do przeniesienia emulatora Mini vMac, z wykorzystaniem oficjalnego SDK Apple'a, WatchKitu.

WatchKit nie pozwala jednak na bezpośredni dostęp do grafiki i dotykowych lokacji, można wykorzystać tylko domyślne kontrolki Apple'a. Jesienią zeszłego roku pojawiła się jednak metoda na takie zmodyfikowanie pewnych plików systemowych, że możliwe stały się niektóre operacje dostępne dla iOS-a (tak naprawdę watchOS to nic innego, jak mocno „odchudzony” iOS).

Po skopiowaniu symboli i nagłówków dla iPhone'a do środowiska programistycznego WatchOS-a, programista zbudował więc normalną iOS-ową aplikację, działającą na WatchOS-ie, a następnie zmusił ją do odpalania własnego frameworka zamiast prywatnego frameworka Apple'a (SockPuppetGizmo). Do własnego frameworka wbudował zaś emulator Bochs, pozwalający emulować kod x86 na innych architekturach. Zostało już tylko skopiować obraz Windowsa 95 do katalogu aplikacji, zmienić kilka plików konfiguracyjnych – i to wszystko. Smartzegarek ruszył, odpalając antyczny system Microsoftu.

Trzeba było jeszcze poskromić tendencję Apple Watcha do usypiania. W tym celu Nick Lee przykleił do koronki wał silniczka elektrycznego, który kręcąc się, utrzymywał aktywność urządzenia. Potem pozostało czekać. Emulacja x86 na jednordzeniowym procesorku ARM nie jest za szybka, wystartowanie zajęło około godziny.

Jeśli macie Apple Watcha i znudził się Wam jego system, to zapraszamy na GitHuba, do repozytorium Nicka Lee. Tam znajdziecie gotowy emulator x86 na smartzegarek Apple'a, wystarczy wgrać kilka plików, których samodzielne rozpowszechnianie jest w USA nielegalne.

© dobreprogramy