Uwaga na "wangiri". Nie oddzwaniaj na takie numery telefonów

Uwaga na "wangiri". Nie oddzwaniaj na takie numery telefonów

Smartfon
Smartfon
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
12.06.2021 13:11

CERT Orange ostrzega na Twitterze przed nowym zagrożeniem z serii "wangiri". Oszuści dzwonią do losowych osób z zagranicznych numerów nie dając szansy na odebranie i liczą, że ktoś zdecyduje się odruchowo oddzwonić. W ten sposób straci pieniądze.

W internecie pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym zagrożeniu z serii "wangiri". To określenie wykorzystywane przy szeroko rozumianych oszustwach telekomunikacyjnych. W tym przypadku dzwoniący celowo nie daje odbiorcy szansy na podjęcie rozmowy (dzwoniąc wyjątkowo krótko) i liczy, że przyszła ofiara do niego oddzwoni.

Jeśli to zrobi, straci pieniądze, bo numer jest na tyle "egzotyczny", że operator naliczy za połączenie wysoką stawkę. Prezentowany poniżej numer to tylko przykład. Oszuści dzwonią z wielu zagranicznych numerów, narażając ofiary na wysokie opłaty za rachunek telefoniczny.

Podejrzany numer można poznać przede wszystkim po nienaturalnej jak na polskie warunki długości. W tym przypadku prefiks +223 kieruje do Mali w Afryce. Szansa, że ktoś w Polsce powinien spodziewać się stamtąd połączenia jest zapewne niewielka - oczywiście wyłączając kontakty rodzinne czy zawodowe.

Taki telefon lepiej jest po prostu zignorować i usunąć z historii połączeń, by kiedyś przypadkiem na niego nie oddzwonić. Wówczas można się spodziewać wysokiego rachunku za usługi telefoniczne.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)