Chcą okupu za nieskasowanie iPhone'ów: jest się czego obawiać?

Strona głównaChcą okupu za nieskasowanie iPhone'ów: jest się czego obawiać?
22.03.2017 16:25
Chcą okupu za nieskasowanie iPhone'ów: jest się czego obawiać?

Czy w zabezpieczeniach chmury iCloud tkwi poważna luka, którą można wykorzystać do przejęcia kont i usunięcia z nich danych? Coś takiego twierdzi grupa hakerów, przedstawiających się jako „Turkish Crime Family”. Stawiają oni Apple finansowe żądania za odstąpienie od aktów cyberwandalizmu, jakich mogliby rzekomo dokonać. W sprawie tej coś się nie klei, ale na wszelki wypadek warto zrobić sobie samodzielnie kopię danych przechowywanych na urządzeniu z iOS-em.Żądania nie są jakoś wygórowane. 75 tys. dolarów w bitcoinach lub coraz popularniejszej kryptowalucie Ethereum, albo też 100 tys. dolarów w kartach upominkowych do wydania na iTunes. Hakerzy grożą, że jeśli Apple nie zapłaci, to do 7 kwietnia zresetują sporą liczbę kont iCloud, a także zdalnie wymażą urządzenia ofiar. Jeśli faktycznie Apple padło ofiarą ataku, to jest się czego obawiać, przejętych miało bowiem zostać ponad 300 mln kont.

W celu potwierdzenia swojego osiągnięcia, hakerzy udostępnili serwisowi Motherboard zrzuty ekranu mające przedstawiać e-maile wymienione z pracownikami zespołu ds. bezpieczeństwa firmy Apple. Hakerzy chwalą się tam, że przejęli wybrane konta na iCloud i mogą przeglądać kopie zapasowe zdjęć, a nawet zdalnie wymazać pamięć urządzenia.

Apple twierdzi, że iCloud jest bezpieczny, czy aby na pewno?
Apple twierdzi, że iCloud jest bezpieczny, czy aby na pewno?

Ponadto hakerzy udostępnili filmik na YouTube, mający przedstawiać możliwość logowania się na skradzione konta. Pracownik Apple w e-mailach miał prosić o usunięcie tego filmiku. Potem dodał, że rozmowa z hakerem zostanie przekazana odpowiednim organom. Jednak nikt nie widział oryginalnych e-maili, a wyłącznie screeny rozmów, które mogły być przecież podrobione.

Jednakże sami hakerzy podają sprzeczne informacje, jeden z nich twierdził, że ma dostęp do prawie dwukrotnie większej liczby kont. Co więcej, nie przedstawili informacji, które można by zweryfikować o żadnym skradzionym koncie. Obecnie za potwierdzenie mają służyć wyłącznie zrzuty ekranu wymienionych e-maili i udostępniony filmik. Co również wydaje się przemawiać jedynie za próbą wyłudzenia pieniędzy lub po prostu zrobienia szumu, to niskie kwoty żądane przez hakerów od Apple.

Jeśli chcecie przenieść dane z iPhone'a czy iPada na swój komputer, polecamy darmową aplikację Syncios Manager.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)