Chiny pracują nad własną kartą graficzną. Możliwy powrót marki S3 Graphics

Chiny pracują nad własną kartą graficzną. Możliwy powrót marki S3 Graphics10.07.2020 11:22
fot. Tom's Hardware
fot. Tom's Hardware

Zhaoxin, firma odpowiedzialna za chińskie procesory x86, przygotuje również dGPU. To element ogólnokrajowego przedsięwzięcia, którego celem jest stworzenie komputera całkowicie wolnego od komponentów spoza Chin.

Ujawnione informacje są dość zdawkowe, ale pewien pogląd na produkt końcowy dają. Rzeczony układ graficzny ma powstać w procesie litograficznym klasy 28 nm TSMC i zamknąć się w budżecie energetycznym 70 W. Przy czym producent chce, aby służył nie tylko do przetwarzania grafiki 3D, ale też akceleracji obliczeń macierzowych na potrzeby AI.

Co ciekawe, istnieje przypuszczenie, że wykorzystana zostanie legendarna marka VIA S3 Graphics. Ta druga firma jest bowiem, obok rządu, drugim głównym udziałowcem Zhaoxin.

350318522939035028

Już dzisiaj chińska spółka ma w swej ofercie układy graficzne, jednak są to wyłącznie modele zintegrowane dla procesorów Kaixian. Zauważalnie słabsze niż to mają w zwyczaju Intel czy AMD, dodajmy. O ile szybsze będzie dGPU? Tego nie wiemy. Natomiast samo przedsięwzięcie na pewno zasługuje na uwagę, choćby w formie egzotycznej ciekawostki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)