Chmura, Windows i Surface ciągną Microsoft do góry, ale z Lumią jest źle

Chmura, Windows i Surface ciągną Microsoft do góry, ale z Lumią jest źle

Chmura, Windows i Surface ciągną Microsoft do góry, ale z Lumią jest źle
20.07.2016 15:32

Microsoft opublikował wyniki finansowe za czwarty kwartałswojego roku fiskalnego 2016. Potwierdzają one słuszność drogi,jaką obrała firma pod przewodnictwem Satyi Nadelli. Sam prezesMicrosoftu podsumował to słowami: to był przełom, zarówno wnaszej transformacji, jak i w towarzyszeniu naszym klientom, którzyprzechodzą swoją własną cyfrową transformację.Mówiąc o transformacji miał na myśli przede wszystkim migracjęusług do chmury – która staje się dla firmy z Redmondnajważniejszym biznesem.

Pieniędzy niebrakuje. Licząc zgodnie z międzynarodowymi standardamirachunkowości (GAAP), przychód Microsoftu w czwartym kwartalewyniósł 20,6 mld dolarów, zysk operacyjny 3,1 mld, zysk netto 3,1mld, a wskaźnik zysku na akcję 39 centów. Pomijając te standardy(non-GAAP), przychód wyniósł 22,6 mld, zysk operacyjny 6,2 mld,zysk netto 5,5 mld, a wskaźnik zysku na akcję 69 centów.

Oznacza to, że w całym rokufiskalnym 2016 Microsoft odnotował przychód na poziomie 85,3 mlddolarów (GAAP) i 92 mld (non-GAAP), zysk operacyjny 20,2 mld (GAAP)i 27,9 mld (non-GAAP), zysk netto 16,8 mld (GAAP) i 22,3 mld(non-GAAP), a wskaźnik zysku na akcję 2,10 dolara (GAAP) i 2,79dolara (non-GAAP).

Na te dobre wyniki złożyły sięprzede wszystkim Office 365 oraz chmura Azure. Pion Productivity andBusiness Process zwiększył w czwartym kwartale swoje przychody o5%, do 7 mld, jeśli jednak ograniczyć się do samych usługchmurowych, to te urosły rok do roku o 19%. Nic dziwnego, w tymmomencie z chmury Office 365 korzysta już 23,1 mln użytkowników,

A jak sobie radzi ta jednostkabiznesowa More Personal Computing, w której znalazł się Windows,wyszukiwarka Bing oraz wszystkie urządzenia produkowane przezMicrosoft, od Surface po Xboksa? Tutaj trzeba przyznać, że jest taksobie. Jako całość, skurczyła się o 4%, z przychodem 8,9 mld,ale w jej ramach świetnie poczynał sobie Windows. Pomimo słabnącegorynku pecetów, Windows zarabia świetnie, urósł 27% rok do roku.Nieźle też radziły sobie urządzenia Surface, z których przychódwzrósł o 9%. Czemu więc jest gorzej, skoro jest lepiej? Winnądobrze znacie – na imię ma Lumia.

Wyników finansowych sprzedażyswoich telefonów Microsoft w ogóle nie skomentował, ale stanWindows Phone’a można wyczytać z samych liczb. Przychód ztelefonów skurczył się rok do roku aż o 71%. Warto zauważyć, żeto dotyczy okresu, w którym w sprzedaży byłyjuż topowe Lumie 950 i 950 XL. To całkowita porażkadotychczasowej polityki w dziedzinie smartfonów – więc nicdziwnego, że Microsoft sobie odpuszcza z nowymi modelami.

Prawdopodobnie teraz caływysiłek pójdzie w stworzenie jednego, spektakularnego urządzenia,Surface Phone, które mogłoby rywalizować z iPhonem, szczególnie wświecie wielkiego biznesu. Nie zobaczymy go jednak wcześniej, niżw 2017 roku, więc firmie z Redmond na tym odcinku frontu pozostajejuż tylko minimalizować straty. Trudno uwierzyć bowiem, byzapowiadana na sierpień aktualizacja Windows 10 Anniversary Updatenagle odmieniła rynek, zachęcając ludzi do masowego kupowaniaLumii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)