Chrome 63 nie zaufa FTP – ostrzeże o niebezpieczeństwie

Chrome 63 nie zaufa FTP – ostrzeże o niebezpieczeństwie

Chrome 63 nie zaufa FTP – ostrzeże o niebezpieczeństwie
Oskar Ziomek
14.09.2017 18:23

Bezpieczeństwo to ostatnio często poruszany przez twórców przeglądarek temat. Kolejnym przykładem dbania o ten aspekt może być Chrome, który w wersji 63. będzie bardziej zachowawczy w uznawaniu witryn za bezpieczne, by docelowo w wersji 66. w przyszłym roku za potencjalnie niebezpieczne uznawać wszystkie witryny używające HTTP. Choć wcześniej nie było tego w planach, dzisiaj okazało się, że za niebezpieczne uznawane będą również połączenia FTP. I to już w wersji 63. w grudniu.

To część trwającego już od stycznia tego roku, dłuższego planu, który implementowany jest w dwóch fazach. Pierwsza już za nami – począwszy od Chrome'a 56. za niebezpieczne uznawane są wszystkie witryny HTTP, na których używamy haseł lub kart kredytowych. Druga faza już za miesiąc: Google Chrome w wersji 62. za potencjalnie niebezpieczne uzna również strony HTTP otwierane w trybie incognito.

Dzięki udostępnionej dziś informacji wiemy także o kolejnej zmianie (można ją nazwać fazą pośrednią), która zawita do przeglądarki wraz z wersją 63:

W ramach naszych nieustannych starań w celu dokładnego przekazania stanu bezpieczeństwa na danej stronie, planujemy oznaczać zasoby dostarczane z wykorzystaniem protokołu FTP jako "Niebezpieczne".

Nie uwzględniliśmy FTP w naszym pierwotnym planie, ale niestety jego zabezpieczenia są w rzeczywistości gorsze niż HTTP.
Chrome 63 oznaczy zasoby dostarczane protokołem FTP jako niebezpieczne
Chrome 63 oznaczy zasoby dostarczane protokołem FTP jako niebezpieczne

Warto dodać, że uznawanie wszystkich witryn HTTP za niebezpieczne to nie jedyne działania, które programiści implementują w przeglądarce w zakresie bezpieczeństwa. Do Chrome'a 63. trafi także nowe powiadomienie o możliwym podsłuchu, zaś w wersji 66. planowane są także zmiany w zakresie certyfikatów. Czy bezpieczeństwo w Sieci stanie się wkrótce najważniejszym aspektem aktualizacji przeglądarek?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)