Chrome 63: szybszy silnik V8, API dostępu do informacji o pamięci

Chrome 63: szybszy silnik V8, API dostępu do informacji o pamięci

07.12.2017 12:42, aktual.: 07.12.2017 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna wersja przeglądarki Chrome trafia już do użytkowników na różnych platformach. Wydarzenie jest warte odnotowania głównie ze względu na kolejny numer wersji, gdyż wprowadzone zostały głównie poprawki wydajności i lepsza obsługa standardów wykorzystywanych w komunikacji internetowej. Zmianami powinni zainteresować się jednak deweloperzy stron.

Chrome 63 został wyposażony w możliwość dynamicznego importowania modułów. Oznacza to, że z pomocą import(szczegóły) można ładować moduły do skryptów w czasie ich działania. Wcześniej możliwy był jedynie statyczny import modułów JavaScript, więc deweloperzy nie mogli importować komponentów warunkowo. Silnik JavaScript V8 został zaktualizowany do wersji 6.3, nieco wydajniejszej i uzbrojonej w nowe możliwości języka ECMAScript. Do stabilnego Chrome'a dotarły też zapowiadane na początku roku iteratory asynchroniczne, dzięki którym kod związany ze streamowaniem danych będzie bardziej elegancki.

Dostęp do Device Memory API może mieć wpływ na to, jak strony działają na różnych urządzeniach, zależnie od ich specyfikacji. Dzięki niemu deweloperzy mają dostęp do informacji na temat całego RAM-u urządzenia i na ich podstawie mogą na przykład serwować lżejsze wersje swoich aplikacji webowych na uboższy sprzęt. Możliwe będzie też dynamiczne dostosowanie stron do dostępnej pamięci. Dostępne jest także Generic Sensors API, dające stronom dostęp do żyroskopu, wskazań akcelerometru i orientacji ekranu.

Ponadto będzie można zablokować lub wykorzystać po swojemu funkcję przeciągnij-żeby-odświeżyć, korzystając z overscroll-behavior. Na niedużych ekranach przyda się też możliwość wprowadzania poprawek na poziomie pikseli, co można zrobić korzystając z jednostki miary „Q”. Na Androidzie zmniejszona została liczba zapytań o uprawnienia, co jest efektem ubocznym innego sposobu ubiegania się o nie przez przeglądarkę. Więcej o tej wersji pisaliśmy wczoraj.

Pod nowym numerem wersji kryje się też sporo naprawionych błędów. Lista zmian wymienia 37, zgłoszonych od wydania Chrome'a 62.

Chrome jest dostępny dla Windowsa, macOS-a, iOS-a i Androida w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (63)