Chrome i AMP Reader: przeglądaj strony szybko, wygodnie i oszczędnie

Chrome i AMP Reader: przeglądaj strony szybko, wygodnie i oszczędnie

21.06.2017 16:31, aktual.: 21.06.2017 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybko ładujące się strony w formacie AMP (Accelerated Mobile Pages), może i powstały z myślą o przeglądarkach mobilnych, ale i na desktopie mogą się sprawdzić. Jeśli chcecie skorzystać z tego formatu w Chromie, polecamy rozszerzenie AMP Accelerated Mobile Page Reader – proste w obsłudze, ale dające swobodę wyboru między AMP i klasycznymi stronami.

By zrozumieć ideę działania rozszerzenia, trzeba najpierw przyjrzeć się projektowi AMP. To otwarty format, mający wprowadzić szybkie, lekkie i estetyczne strony internetowe na każdą platformę. Strony przygotowane w tym formacie ładują się niemal błyskawicznie, nawet jeśli zawierają nieco ilustracji czy multimedia. Charakterystyczne jest też to, że strony przygotowane w AMP prezentują się identycznie, niezależnie od przeglądarki i rozmiaru ekranu.

Od strony technicznej format AMP to HTML, CSS i JavaScript z pewnymi ograniczeniami, które bardzo korzystnie wpływają na czas ładowania stron. By zrekompensować braki, zaimplementowane zostały własne rozwiązania, dostarczające multimedia i elementy interaktywne. W treści można wykorzystywać większość znaczników HTML-a i atrybutów CSS, ale muszą one znajdować się w jednym pliku. Należy też zapewnić odnośnik do „zwykłej” strony, jeśli jest dostępna.

Poza szybszym ładowaniem się stron, AMP ma jeszcze kilka innych zalet. Strony przygotowane przez różnych dostawców będą wyglądać podobnie, co znacznie poprawia wrażenia z buszowania po Sieci. Pozytywnym efektem ubocznym jest minimalistyczna estetyka stron i łatwość czytania, gdyż tekst jest ułożony w wąskich kolumnach.

Strony w formacie AMP można oczywiście czytać w desktopowych przeglądarkach, tak samo jak na urządzeniach mobilnych. W Chromie i Operze (z pomocą dodatku Download Chrome Extension) warto skorzystać z rozszerzenia AMP Reader, które po instalacji może automatycznie ładować wersje AMP stron.

Obraz

Rozszerzenie pozwala też zablokować ładowanie stron AMP na wybranych portalach lub wymusić ładowanie ich tylko w wąskiej grupie stron lub domen. Może się bowiem zdarzyć, że jednak na desktopie lepiej oglądać „pełnowymiarową” stronę niż AMP.

Obraz

AMP Project podaje, że zostało już opublikowanych ponad 1,5 miliarda stron AMP. Format ten implementują największe serwisy świata i najpopularniejsze CMS-y. Na dobreprogramy.pl także możecie czytać artykuły w formacie AMP (do momentu rozwinięcia komentarzy, w którym następuje przekierowanie na tradycyjną stronę). By ręcznie przejść do artykułu w formacie AMP, wystarczy dodać /amp/ w adresie, między adres strony i tytuł artykułu. Na przykład:

http://www.dobreprogramy.pl**/amp/**AMP-PWA-i-Instant-Apps-czyli-zmierzch-natywnych-aplikacji-mobilnych,News,81322.html

Rozszerzenie AMP Accelerated Mobile Page Reader znajdziecie w naszej bazie programów. Rozszerzenie działa z przeglądarką Google Chrome i jej podobnymi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)