Chrome nie będzie wymagało wtyczki do rozmów wideo w Hangouts. Inne przeglądarki mogą mieć problem

Chrome nie będzie wymagało wtyczki do rozmów wideo w Hangouts. Inne przeglądarki mogą mieć problem

Chrome nie będzie wymagało wtyczki do rozmów wideo w Hangouts. Inne przeglądarki mogą mieć problem
Redakcja
01.07.2014 09:39, aktualizacja: 01.07.2014 11:29

Niebawem użytkownicy korzystający z komunikatora Google Hangouts nie będą zmuszeni do korzystania z dodatkowego pluginu w celu przeprowadzania za jego pomocą rozmów wideo. Firma zdecydowała się na wbudowanie odpowiednich funkcji w samą przeglądarkę Google Chrome i efekty tego działania można zobaczyć już w wersjach Dev i Canary. Opcja ta ma pojawić się w wersji stabilnej w przeciągu kilku tygodni. Problem pojawia się gdy używamy innej przeglądarki.

Obraz

Usługa uruchomiona nieco ponad rok temu stanowi część całego systemu internetowego oferowanego przez Google i pozwala na komunikację pomiędzy jej użytkownikami. Hangouts zastąpiły wysłużony już Google Talk, miały na celu skupienie całej komunikacji w jednym miejscu i porzucenie XMPP na rzecz własnej implementacji. W przypadku wielu użytkowników zmiana wywołała negatywne odczucia – komunikator był początkowo aż zbyt prosty, zaś wersja na Androida działała bardzo wolno. W przeciągu kilku miesięcy Google wydało kilka aktualizacji tej usługi, tak na platformie mobilnej, desktopowej jak i webowej.

Ubiegłego lata usługa doczekała się także wiadomości wideo w wysokiej jakości poprzez użycie WebRTC, które często oferują lepsze warunki rozmów niż konkurencyjny, znacznie popularniejszy Skype. Wersja na Androida od jakiegoś czasu oferuje obsługę wiadomości SMS i łączy dyskusje prowadzone przez dwa odrębne kanały w jeden spójny wątek. Zmiana ta powinna przypaść do gustu aktywnym użytkownikom usług giganta. Instalacja pluginu to tylko chwila, teraz nie trzeba będzie robić nawet tego.

Niestety jest i druga strona medalu. Rozwiązanie to będzie działać jedynie w przeglądarce od Google. Jeżeli firma zdecyduje się na porzucenie wtyczki, inne pozostaną bez możliwości używania wideorozmów, ograniczając się jedynie do wymiany wiadomości tekstowych. Samo Chrome wykorzystuje w nowej wersji do obsługi Hangouts swojego Native Clienta, który nie jest dostępny dla innych przeglądarek. Jest to scenariusz możliwy, bo już teraz niektóre z usług oferowanych przez firmę są zarezerwowane w zasadzie tylko dla tej przeglądarki i z innymi zupełnie odmawiają współpracy, lub nie działają do końca poprawnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)