Chrome przejmuje użytkowników Firefoksa?

Chrome przejmuje użytkowników Firefoksa?

Wojciech Cybulski
27.05.2010 11:20

ReadWriteWeb wykorzystując statystyki NetMarketShare oraz własne analizy doszedł do wniosku, że stale zyskujący na popularności Chrome przejmuje znaczną część użytkowników Firefoksa.

Z danych NetMarketShare wynika, że rosnąca popularność Chrome bije wszelkie rekordy - w ciągu ostatniego roku udział przeglądarki Google zwiększył się z 2,4% do 6,73%, co stanowi wzrost o niemal 300%. W tym czasie Firefox zwiększył swoje zaangażowanie w rynku z 22,43% do 24,59%, a Internet Explorer tradycyjnie tracił - z 68,32% w poprzednim roku do 59,95% obecnie. ReadWriteWeb zauważa przy tym, że wśród użytkowników, którzy znają swoje potrzeby i są świadomi możliwości poszczególnych przeglądarek, da się zauważyć także inny trend - migrację użytkowników Firefoksa do Chrome. By zobrazować te zmiany, ReadWriteWeb udostępnił własne dane zebrane za pomocą Google Analytics. Wynika z nich, że w ciągu ostatniego roku udział Firefoksa wśród użytkowników serwisu spadł z 54,36% do 38,95%. Najwięcej na stracie Ognistego Liska zyskał Chrome i w tym samym czasie jego popularność wzrosła z 6,94% do 17,89%. Z kolei pozycja Internet Explorera nie uległa zmianie i w ciągu 12 miesięcy stale utrzymywała się wokół 24%. Jak będzie w praktyce, czas pokaże.

ReadWriteWeb dodaje przy tym, że udostępniony kilka dni temu Chrome 5 jest pierwszym stabilnym wydaniem tej przeglądarki wspierającym wszystkie najważniejsze systemy operacyjne - Windows, Mac OS X i Linux. Ten czynnik w połączeniu z dotychczasowymi zaletami przeglądarki Google może jeszcze bardziej nasilić migracje użytkowników Firefoksa do Chrome. Należy jednak pamiętać, że Mozilla cały czas pracuje nad Firefoksem 4, który być może na powrót odzyska użytkowników utraconych na rzecz Chrome. Jak będzie w praktyce, czas pokaże.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)