Chrome z nowym Brotli coraz bliżej: będzie jeszcze szybciej?

Chrome z nowym Brotli coraz bliżej: będzie jeszcze szybciej?

Chrome z nowym Brotli coraz bliżej: będzie jeszcze szybciej?
Jan Mentel
07.06.2017 18:11, aktualizacja: 09.06.2017 11:00

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce możemy spodziewać się nowego wydania biblioteki kompresji danych Brotli. Wersja RC, czyli tzw. kandydat do wydania, wczoraj trafiła do Chrome’a oraz Chromium.

Na razie nie mamy potwierdzenia i Google milczy na temat stabilnej wersji Brotli 1.0. Z kolei w repozytorium na GitHubie wciąż można znaleźć informację, że najnowszą wersją silnika jest Brotli 0.6. Czekamy więc na oficjalny komunikat od Google, który potwierdzi przypuszczenia.

Brotli, czyli silnik kompresujący, opracowany przez Google, znacząco wpłynął na przyśpieszenie niegdyś wolnego Chrome’a. A wszystko to dzięki bardziej wydajnym metodom kompresji danych, opracowanych na bazie algorytmu LZ77, kodowaniu Huffmana i modelowaniu kontekstowemu. Konkurencja, widząc skuteczność silnika, nie została w tyle i również postanowiła wdrożyć Brotli do swoich przeglądarek. W rezultacie dziś używany jest także przez Firefoksa, Operę, a także Edge'a.

Zgodnie z tym, co obiecuje Google, aktualna wersja kompresuje pliki HTML, arkusze stylów czy skrypty od 17 do 25% skuteczniej niż Zopfli. Znacząco także poprawiono zużycie danych oraz energooszczędność, co ma niebagatelne znaczenie dla mobilnych przeglądarek. Jak informowaliśmy, za sprawą kombinacji AMP (Accelerated Mobile Pages) z Brotli w zeszłym miesiącu mobilne strony Google ładowały się nawet dwa razy szybciej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)