Cinkciarz.pl napędzany sztuczną inteligencją Nvidii – AI wie lepiej w co inwestować

Cinkciarz.pl napędzany sztuczną inteligencją Nvidii – AI wie lepiej w co inwestować
15.11.2016 11:59
Cinkciarz.pl napędzany sztuczną inteligencją Nvidii – AI wie lepiej w co inwestować

Wielu futurystów przewidywało, że jednym z pierwszychzastosowań sztucznej inteligencji będą rynki finansowe – AI zwglądem w dynamikę giełdowych transakcji przekraczającym wszystkoto, co możliwe jest dla człowieka, dadzą stosującym je inwestoromogromną przewagę. Taką właśnie przewagę chce swoim klientomzapewnić Cinkciarz.pl, który jako pierwszy w naszym regioniesięgnął po specjalizowany superkomputer Nvidii, maszynę DGX-1.

To najnowsza superkomputerowa konstrukcja zielonych,zaprezentowana w tym roku podczas kwietniowej konferencji GPUTechnology. Klaster obliczeniowy wykorzystuje dwa procesory XeonE5-2698 v3, 512 GB RAM DDR4-2133, cztery szybkie pamięci SSD ołącznej pojemności 1,92 TB, dwie karty sieciowe 10 GbE, czteryzłącza InfiniBand EDR 100 Gb, zasilacz 3,2 kW, oraz to conajważniejsze – osiem akceleratorów GPU Tesla P100.

Warto podkreślić, że to pierwsza maszyna korzystająca zsuperszybkiej magistrali NVLink, akceleratory Tesla P100 nie sąpodpinane pod PCIe. Akcelerator taki zawiera trochę przycięte GPUPascal GP100, z 3540 rdzeniami CUDA, to wszystko podpięte zaś do 16GB pamięci HBM2 z 4096-bitowym interfejsem o przepustowości 720GB/s. To obliczeniowe monstrum oferuje 10,6 TFLOPS w obliczeniachpojedynczej precyzji, 5,3 TFLOPS w obliczeniach podwójnej precyzji,i co szczególnie istotne w symulowaniu sieci neuronowych, aż 21,2TFLOPS w obliczeniach połowicznej precyzji. Cała maszyna może więcmaksymalnie w połowicznej precyzji zaoferować aż 170 TFLOPS.

GTC 2016: NVIDIA DGX-1, World's First Deep Learning Supercomputer (part 7)

Możliwości takiego akceleratora najlepiej widać w porównaniuczasu szkolenia sieci głębokiego uczenia się – z benchmarkówNvidii wynika, że jeden klaster DGX-1 może w tej dziedziniezastąpić 250 serwerów z dwoma Xeonami każdy. Do tego zielonidodają cały pakiet narzędzi do AI, działających na baziewłasnej dystrybucji Linuksa, z oprogramowaniem DIGITS i licznymiframeworkami uczenia się. A to wszystko za niecałe 130 tys.dolarów.

350191132481120193

Szef Cinkciarza.pl, Marcin Pióro, uważa że zastosowanie tejmaszyny to początek przełomu na rynku finansowym – klasterobliczeniowy Nvidii będzie pomagał w podejmowaniu trafniejszychdecyzji transakcyjnych, wykorzystując właśnie głębokie uczeniesię i analitykę biznesową wspieraną przez AI, karmione zbieranymz rynku Big Data. Projekt ten będzie rozwijany w utworzonym centrumrozwojowo-badawczym, w którym zatrudnienie znajdzie przynajmniejpięćset osób.

Zieloni są oczywiście bardzo zadowoleni. Wiceprezes firmy AlexWhite stwierdził, że Cinkciarz.pl, łącząc swoje doświadczenie zrynków finansowych z możliwościami klastra DGX-1 jest przykłademzastosowania AI w tworzeniu nowych rozwiązań biznesowych dlaróżnorodnych gałęzi gospodarki.

Wszystkim zainteresowanym tą tematyką możemy polecić„Accelerando” Charlesa Strossa – w powieści tej pojawia sięwizja zdziczałych, autonomicznych instrumentów finansowych, którez czasem przejmują globalną gospodarkę. Niewykluczone, żeinstrumenty takie będą myślały kiedyś o DGX-1 jako swoim dalekimprzodku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)