Co można zrobić w Excelu? Na przykład przygotować raport księgowy albo... grę typu FPS

Strona głównaCo można zrobić w Excelu? Na przykład przygotować raport księgowy albo... grę typu FPS
21.10.2018 18:49
Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
bEgyUNEC

Najpopularniejszego na świecie edytora arkuszy kalkulacyjnych, Microsoft Excel, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Niewielu jednak, patrząc statystycznie, zdaje sobie sprawę, że narzędzie to zawiera też zaawansowany interpreter makr, pisanych w języku VBA (Visual Basic for Applications). Nominalnie rzeczone makra służą do automatyzacji pracy, ale tak naprawdę można w ich obrębie stworzyć niemalże dowolną aplikację, w tym całkiem rozbudowaną grę.

bEgyUNDV

W przeszłości w obrębie Excela stworzono już co najmniej kilka mniej lub bardziej interesujących produkcji, aczkolwiek były to głównie pozycje o charakterze logicznym, cechujące się maksymalnie uproszczoną, przeważnie dwuwymiarową grafiką i równie nieskomplikowaną mechaniką zabawy. Pewien ukraiński programista, nazwiskiem Alex Shumakov, postanowił podnieść poprzeczkę.

Shumakov, mając do dyspozycji ekran składający się z zaledwie 8 580 komórek (110 x 78) i 56 kolorów, co wynika z ograniczeń Excela, podjął próbę stworzenia w VBA pierwszej strzelaniny z pierwszoosobowym widokiem. Jego dzieło nosi tytuł Dave vs Ziggy i mocno nawiązuje do staroszkolnych shooterów takich jak Doom czy Hexen, a przy tym jest zawarte w całości w jednym tylko pliku formatu XLS, niczym klasyczne dokumenty Excela, z makrami.

First 3D Shooter in Microsoft Excel (shortcut)

Efekty pracy Ukraińca podziwiać można w opublikowanym przez niego filmie, na YouTubie.

bEgyUNDX

Co ciekawe, choć projekt zdaje się zbliżać ku finalnej fazie, autor uruchomił dla niego zbiórkę w serwisie Indiegogo. Jak czytamy w ogłoszeniu, prace zostały zapoczątkowane jeszcze w 2016 r., natomiast przewidywana data premiery wersji finalnej to grudzień 2018 r. Przy czym za udostępnienie ostatecznej wersji kodu entuzjasta życzy sobie od 1 do 2 dol., w zależności od tego, odpowiednio, czy zdecydujemy się na zamówienie przedpremierowe czy nie.

I owszem, Dave vs Ziggy oprawą audiowizualną na nikim wrażenia nie zrobi. Ba, prawdę mówiąc, wygląda aż nad wyraz archaicznie. Ale przyznajcie, trójwymiarowe FPS-y nie są czymś, co oglądamy w Excelu na co dzień, przez co autorowi należą się brawa za samą inicjatywę (i ogromne pokłady samozaparcia przy pracy z VBA). Czekam na kolejnych śmiałków.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEgyUNET