Co nowego w Androidzie 1.6?

Redakcja

17.09.2009 11:35, aktual.: 17.09.2009 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fani mobilnego systemu operacyjnego Google mogą już zacierać ręce. Gigant przygotowuje się do premiery Androida w wersji 1.6 (nazwa kodowa „Donut”).

Google wydało pakiet SDK dla najnowszej wersji systemu, który przynosi wiele zmian zarówno dla użytkowników, jak i dla programistów. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest ulepszony Android Market w którym użytkownik będzie mógł zobaczyć zrzut ekranowy danej aplikacji. Poprawie również ma ulec nawigacja po sklepie, dzięki czemu odnajdywanie ciekawych aplikacji ma stać się prostsze.

W nowym Androidzie pojawiło się narzędzie do przeszukania danych z różnych źródeł – może to być baza kontaktów, zakładek i historii w przeglądarce internetowej czy dane z każdej innej aplikacji zintegrowanej z nowym API wyszukiwania.

Aktualizacja systemu wnosi również poprawki w aplikacji kamery i aparatu które zostały zoptymalizowane, a ich interfejs – według zapewnień producenta – pracuje o 39% szybciej. Android 1.6 obsługuje również połączenia do sieci VPN (L2TP oraz PPTP). Użytkownikom został oddany ponadto ulepszony monitor baterii, potrafiący wskazać ile dana aplikacja zużywa prądu.

Fundamentem powyższych zmian są zmiany w interfejsach programistycznych. Expanded Search Framework może współpracować z zewnętrznymi aplikacjami. Został udostępniony również interfejs syntezatora mowy Pico, który na obecną chwilę wspiera język angielski, hiszpański, francuski, włoski, niemiecki. Google postanowiło udostępnić również API dla gestów. Dzięki Gesture Builder twórcy oprogramowania przeznaczonych dla Androida będą mogli tworzyć własne zestawy gestów do sterowania aplikacjami.

Android 1.6 został oparty o jądro Linux w wersji 2.6.29 (wcześniej wykorzystywana była wersja 2.6.27). Telefony z nową wersją systemu powinny pojawić się jeszcze w październiku br.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)