Co to jest partycja? Proste wyjaśnienie i przykład

Strona główna Aktualności
Partycjonowanie dysku twardego pozwala zaprowadzić porządek w plikach
Partycjonowanie dysku twardego pozwala zaprowadzić porządek w plikach

O autorze

Partycja to logiczna część dysku twardego. Partycja dysku widziana jest przez system operacyjny jako osobny napęd, co pozwala zaprowadzić porządek w plikach i – w przypadku niestabilnie działającego systemu – zwiększyć bezpieczeństwo w razie konieczności ponownej instalacji oprogramowania.

W systemie Windows kolejnym partycjom dysków przypisywane są litery alfabetu. W ten sposób napędy są reprezentowane na przykład w podglądzie w Tym komputerze. Pierwsza i główna partycja, na której zainstalowany jest system, standardowo oznaczana jest literą C.

Widząc listę kilku dysków oznaczonych na przykład literami C, D, E oraz F nie wiadomo, czy mamy do czynienia z kolejnymi fizycznymi dyskami, czy tylko z partycjami fizycznie jednego dysku w obudowie komputera. Możliwe również, że np. C i D to partycje jednego dysku, zaś E oraz F to w praktyce dwa kolejne, fizyczne dyski.

Aby dowiedzieć się, jakie urządzenia są zainstalowane w komputerze i jaki jest ich podział na partycje, w przypadku systemu Windows należy włączyć Zarządzanie komputerem, a następnie Zarządzanie dyskami. Na ekranie pojawią się czytelne grafiki prezentujące rozkład partycji na fizycznych nośnikach.

Jak podzielić dysk na partycje?

Aby podzielić dysk na partycje w systemie Windows, można skorzystać z wymienionego wyżej narzędzia do zarządzania dyskami, ale wygodniejsze często okazują się programy firm trzecich. Dobrym przykładem jest darmowy Paragon Partition Manager Free.

© dobreprogramy
s