CodeWeavers: w tym roku uruchomimy aplikacje dla Windows na Androidzie

CodeWeavers: w tym roku uruchomimy aplikacje dla Windows na Androidzie

CodeWeavers: w tym roku uruchomimy aplikacje dla Windows na Androidzie
06.10.2015 10:44

Sposobów na uruchamianie aplikacji Androida na Windows mamy jużtrochę, w drugą stronę jest znacznie gorzej. Jeszcze w tym roku masię to zmienić za sprawą firmy CodeWeavers, znanej zoprogramowania CrossOver, służącego do uruchamiania aplikacjiWindows na desktopowym Linuksie oraz Maku. To bazujące na środowiskuWine narzędzie stawia jednak w wypadku Androida poważneograniczenia, więc cudów nie należy się spodziewać.

Pierwsze próby uruchomienia Wine na mobilnym systemie Google'apodjęto już w 2013 roku – wtedy to pracujący w CodeWeaversAlexandre Julliard podczas konferencji FOSDEM pokazał, jak ładniena Androidzie (notabene uruchomionym w maszynie wirtualnej naLinuksie działającym na MacBooku Pro) może działać windowsowyNotatnik. Już wtedy było jednak jasne, że przeniesienie Wine naarchitekturę ARM, dominującą w świecie Androida, nie będziełatwe, a sami deweloperzy liczą przede wszystkim na sukces tabletówz procesorami Atom Intela.

Czy Atomy sukces taki osiągnęły? I tak i nie. Android x86 jestwciąż o krok (a nawet dwa) do tyłu za Androidem na urządzenia zprocesorami ARM, a tablety i smartfony z Atomami sprzedają sięprzede wszystkim za sprawą ceny – przez długi czas Intel oferowałje producentom sprzętu niemal za darmo. Z praktyką tą jednakkoniec, a jak widać po najnowszych czipach Nvidii, Qualcomma iSamsunga, Atomom wciąż sporo brakuje w kwestii energooszczędnościi możliwości graficznych.

Jeremy White at WineConf 2015

Mimo tych ograniczeń, prace w CodeWeavers nie ustawały, ipodczas ostatniej konferencji WineConf w Wiedniu ujawniono, że Winedla Androida (na architektury x86) jest praktycznie gotowe, a przedkońcem tego roku pojawić się ma publicznie dostępne demo programuCrossOver. Po jego wydaniu firma dostarczy niezbędne łatki dootwartego projektu Wine.

Czy jednak ktoś to płatne przecież oprogramowanie kupi, i niebędzie to tylko sztuka dla sztuki? Jeremy White z CodeWeaversprzyznał, że większość użytkowników CrossOvera to dziśposiadacze Maków, a sprzedaż tego narzędzia maleje. O ile jeszczekupowanie rozwiązania do niewirtualizacyjnego uruchamianiaoprogramowania dla Windows na Maku może mieć sens, ostatecznie mamytu do czynienia z komputerem osobistym, sterowanym klasycznie, zapomocą myszki i klawiatury, to w wypadku urządzeń z Androidemwygląda to zupełnie inaczej. Zdecydowana większość androidowychurządzeń sterowana jest poprzez dotykowy ekran, więc obsługaaplikacji Windows będzie na nich w najlepszym razie niezbyt wygodna.Z kolei aplikacji dla Windows 8.x i 10 pisanych z myślą o ekranachdotykowych i tak w Wine dziś nie uruchomimy.

Co gorsza dla CodeWeavers, dziś te najpopularniejsze aplikacjedla Windows mają już swoje natywne odpowiedniki na Androida –nawet bezpośrednio od Microsoftu. Czy zamiast więc kombinować zuruchamianiem Office 2010 na androidowym tablecie nie lepiejzainstalować na nim oficjalne Microsoft Office na Androida? Zakresużytecznego oprogramowania do uruchomienia będzie tu na pewnowęższy, niż w wypadku desktopowego Linuksa czy OS-a X. O wielesensowniej wypada tu projekt ExagearMobile rosyjskiej firmy Eltech, nastawiony przede wszystkim nauruchamianie starszych gier dla Windows – i to na urządzeniach zprocesorami ARM.

Na szczęście nie wszystkie siły CodeWeavers idą w tworzenieCrossOver na Androida. Firma jest coraz bliższa ukończenia prac nadpełnym wsparciem DirectX 11 w Wine, więc już w przyszłym rokupowinniśmy móc na Linuksie zagrać w w większość nowych gier dlaWindows. Sporo pieniędzy firma zarabia też na świadczeniu pomocy wprzenoszeniu oprogramowania z Windows na OS X i Linuksa dla firmtrzecich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)