Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Unity — mały przewodnik po pulpicie Ubuntu

O kolejnych odsłonach Windows 10 strasznie głośno. Albo mi się wydaje, albo najważniejszą kwestią w nowym wydaniu tego systemu jest wygląd - tak wnioskuję po dyskusjach użytkowników pod artykułami z nowych kompilacji tego systemu. Interfejs w Windows 8 do tej pory wzbudza kontrowersje. Jednym kafelki przypadły do gustu, innym mniej, jeszcze innym w ogóle. Od mniej więcej roku '95 ubiegłego wieku, mieliśmy do czynienia z paskiem "Menu Start" przyklejonym domyślnie do dolnej części ekranu, z którego zazwyczaj mieliśmy dostęp do rozwijanego menu aplikacji w formie drzewa. Do tego wygodnego rozwiązania przyzwyczailiśmy się przez lata.

Podobny pasek można było zobaczyć nie tylko w systemach od Microsoftu, ale także w takich linuksowych środowiskach graficznych, jak np. KDE, Gnome, Xfce. Pasek "Menu Start" był w Windows 95, 98, Me, 2000, XP, Vista, Win7 i nagle uznano, że jest on niewygodny - wraz z Windows 8 na ekranach pulpitów współczesnych komputerów zawitały kafelki razem z kafelkowymi aplikacjami, zastępując wysłużone "Menu Start". Według mnie nowy "Modern" (stare "Metro") i jego kafelki, to ekstremalnie niekomfortowy interfejs, na który Microsoft skazał swoich użytkowników. W moim odczuciu zatraciła się wielozadaniowość tego systemu, a dostępność do różnych ważnych funkcji (np. ustawienia połączenia sieciowego) została skutecznie utrudniona, co uniemożliwia sprawne zarządzanie systemem.

Myślę, że wraz z nadejściem nowej wersji Windows, użytkownicy tego systemu upatrują powrót choćby namiastki starego menu, pulpitu - stąd dyskusje w większości dotyczą wyglądu, nie możliwych usprawnień działania systemu Windows. Pewnie wydaje Wam się: "co za stary zgred - przyzwyczaił się do paska "Menu Start" i nie potrafi zrozumieć nowego interfejsu!". Nie, nie potrafię zrozumieć interfejsu "Modern", co nie oznacza że nie jestem otwarty na nowe, inne rozwiązania. Tak... w końcu macie do czynienia z użytkownikiem Nokii N9 z MeeGo oraz Ubuntu ze swoim Unity ;)

Od połowy filmiku interfejs systemu MeeGo

Dlaczego wybrałem Unity?

Unity nie wybrałem z przypadku. Rozwój tego środowiska obserwowałem od wczesnych jego wersji, gdyż od lat jestem użytkownikiem Ubuntu. Natomiast Ubuntu używam, bo jestem leniwy - dlatego nie Windows, nie Debian (choć uwielbiam ten system), nie Arch. Unity w Ubuntu nie jest jednak bez wad, zresztą jak większość dzisiejszych środowisk graficznych. Trzeba przyznać, że środowisko to jest dosyć pazerne na zasoby sprzętowe i na słabszym komputerze może być uciążliwe w użytkowaniu. Zaprzecza to mojej wizji systemu operacyjnego, a w szczególności jego przeźroczystości: to system jest dla komputera, nie komputer dla systemu. Trend "zmodernizuj komputer pod system" rozpoczął się wraz z nadejściem Visty.

Od tamtego czasu systemy operacyjne i ich interfejsy znacznie spuchły pochłaniając zasoby oraz dając użytkownikowi niewiele w zamian. Mimo tego, stosunek "użyteczności" do pochłanianych zasobów sprzętowych przez Unity jest moim zdaniem na wysokim poziomie, w odróżnieniu do KDE czy także Windowsowego Modern.

Wygląd Ubuntu

Po instalacji systemu Ubuntu wita nas bardzo skromny pulpit. Jest to ogromna zaleta środowiska Unity. Po lewej stronie mamy dosyć szeroki i wygodny "Panel Uruchamiania", z którego sięgamy po najczęściej uruchamiane programy. U góry jest cienki pasek menu, gdzie znaleźć można między innymi szybki dostęp do ustawień systemowych, wyłączenie systemu (nie, systemu nie wyłącza się z poziomu ustawień systemowych).

Górny Pasek Menu

"Pasek Menu" umieszczony w górnej części pulpitu domyślnie pełni w Ubuntu 15.04 dwie funkcje:
 • Pierwsza to szybki dostępu do ustawień systemowych, panelu sterowania, przełączania się użytkowników komputera, informacji o komputerze, pomocy. Wyświetlany domyślnie jest tam też czas, powiadomienia połączeń sieciowych przewodowych i bezprzewodowych oraz informacji innych aplikacji zagnieżdżających się w systemowym "trayu".
 • Drugą funkcją jest zastąpienie "Menu Okna" aktywnej aplikacji zmaksymalizowanej. Okno aplikacji przywołanej do pełnego ekranu pozbawiane jest swojego menu. "Menu Okna" tej aplikacji przejmuje "Pasek Menu" pozwalając nam oszczędzić nieco cennego wymiaru pionowego w naszych panoramicznych wyświetlaczach.

Panel Uruchamiania

W "Panelu Uruchamiania" domyślnie znajdziemy, między innymi, ikonkę "panelu wyszukiwania" (odpowiednik "menu start"), ikonkę menadżera plików, przeglądarki, Centrum Oprogramowania, ustawień oraz "pokaż pulpit". Pojawiać się tam będą także ikony okien programów uruchomionych niekoniecznie z poziomu tego menu. Otwartą aplikację symbolizuje mały trójkącik po lewej stronie ikony programu w tym menu, natomiast aktualnie używany program, aktywne okno, zaznaczone jest dodatkowo trójkącikiem z prawej strony ikonki. Otwieranie dodatkowych okien programu (np. przeglądarki) nie będzie skutkowało dokładaniem ikon w "Panelu Uruchamiania", tylko trójkącików przy ikonie programu. Trójkąciki - mały szczegół, ale na pierwszy rzut oka widać ile czego mamy pootwierane, nawet kiedy wszystkie okna aplikacji są zminimalizowane.

Klikając prawym przyciskiem myszy na ikonce w "Panelu Uruchamiania", spowodujemy rozwinięcie się menu. W zależności od aplikacji menu może być bardziej rozbudowane lub mniej. Jeśli ikonka aplikacji nie znajduje się domyślnie w "Panelu Uruchamiania", pojawi się opcja jej dodania. Jeśli aplikacja jest przywiązana do tego panelu, wyświetli się opcja usunięcia ikony programu z "Panelu Uruchamiania". Jeśli program jest uruchomiony można spod prawego klawisza od razu go zakończyć. Jeśli klikniemy prawym, np. na ikonce Firefox, zostaną wyświetlone specyficzne funkcje tego programu: "Otwórz nowe okno" i "Otwórz nowe okno w trybie prywatnym".

Ikony programów w tym panelu można dowolnie przesuwać, sortując je sobie według ważności. Może to być przydatne w przyszłości, kiedy nauczymy się poruszać po środowisku Unity nie odrywając rąk od klawiatury.
Na "Panelu Uruchamiania" znajduje się także miejsce dla systemowego kosza, ikonki "Wyświetlania Pulpitu" ("Pokaż Pulpit") oraz (domyślnie wyłączonej) ikonki "Obszary Robocze", umożliwiającej przełączanie się pomiędzy wieloma pulpitami.

Panel Wyszukiwania

"Panel Wyszukiwania" jest zakręcony, jak laska Mikołaja, albo jak logo Ubuntu na ikonce w "Panelu Uruchamiania" otwierający go. Tak, to ta ikonka w górnym lewym rogu ekranu - odpowiednik wysłużonego Windowsowego "Menu Start". Jedyne podobieństwo to pole edycyjne działające podobnie, jak "Wyszukaj" we Viście, Win7, czy 8. Wpisujemy w nie to, co chcemy wyszukać, a "Panel Wyszukiwania" filtruje nam wyniki, w efekcie czego szybko docieramy do żądanej funkcji systemu, aplikacji, folderu, pliku a nawet zakładki w przeglądarce, czy zdjęcia na Facebooku.

W "Panelu Wyszukiwania" możemy rozpocząć poszukiwania w 7 różnych trybach. Wyszukiwanie możemy zawęzić przez wybranie odpowiedniej soczewki:

 • Pierwsza, domyślna soczewka to "początek". Wyszukiwanie w obrębie tej soczewki jest bardzo ogólne i zazwyczaj wystarczające. Dodatkowo wynik poszukiwań można przefiltrować, np. według kategorii (grafika, pliki, sieć social, itd.), jak i źródła (amazon, facebook, google drive, itp.).
 • Druga soczewka to "programy". Tu wynikiem poszukiwań są programy. Znalezione programy można filtrować według kategorii (gry, biuro, grafika, itd.) oraz na te zainstalowane w systemie, jak i proponowane do instalacji. Z tego poziomu można doinstalować brakującą nam aplikację.
 • Soczewka trzecia to "pliki i foldery". Tutaj wyniki poszukiwań ograniczone są do lokalnych zasobów komputera, a mówiąc bardziej szczegółowo, do plików i folderów znajdujących się na naszym dysku w komputerze.
 • Czwarta soczewka "wideo" posłuży do odnalezienia filmu zarówno lokalnie na komputerze, jak i w sieci internet.
 • Piąta, "muzyka" służy do wyszukiwania muzyki na naszym komputerze: pojedynczych utworów, jak i albumów. Muzykę można filtrować według gatunku.
 • Soczewka szósta to "zdjęcia". Za pomocą tej soczewki odnajdziemy zdjęcia z naszego komputera oraz kont powiązanych z systemem: fotki znajomych z facebooka, zdjęcia z albumów google.
 • Siódma soczewka "social" służy do wyszukiwania postów, wiadomości z powiązanych portali społecznościowych z systemem.

Obszary robocze

Unity w Ubuntu pozwala na pracę z wieloma pulpitami, konkretnie z czterema - twórcy Ubuntu uznali, że nie ma potrzeby użycia więcej niż czterech pulpitów. Obszary robocze domyślnie są wyłączone i zaraz po instalacji pracujemy w obrębie jednego pulpitu, jak w Windows. Aby włączyć "Obszary Robocze", należy uaktywnić opcję z poziomu "Ustawień systemu" -> Wygląd -> Zachowanie -> Włączenie obszarów roboczych. Po uaktywnieniu tej opcji, w "Panelu Uruchamiania", pojawi nam się ikona umożliwiająca przełączanie się pomiędzy pulpitami.

Po naciśnięciu ikony "Obszary Robocze", na ekranie zostanie wyświetlona zawartość wszystkich czterech pulpitów oraz wszystkie otwarte okna w obszarach roboczych. Okna aplikacji można w tym trybie przenosić dowolnie pomiędzy pulpitami. Klikając w jeden z pulpitów dokonamy przejścia do niego - dalej praca będzie kontynuowana właśnie w obrębie tego wybranego obszaru roboczego. Także nowo otwierane okna, aplikacje, będą uruchamiane na wybranym przez nas obszarze roboczym.

Klawiszologia

Sprawne poruszanie się w Ubuntu nie musi być realizowane wyłącznie za pomocą myszki - choć, jak to mówią: wszystko można "wyklikać". Opanowanie skrótów klawiszowych w Unity, może pozwolić nam na szybsze dotarcie do pomocnych funkcji systemu bez odrywania rąk od klawiatury (np. podczas pisania w edytorze tekstu). Aby zobaczyć, jakie kombinacje klawiszy można wykorzystać podczas pracy w Ubuntu, wystarczy dłużej przytrzymać klawisz "Super" (zazwyczaj ten z flagą Windows ;] na klawiaturze). Po przytrzymaniu tego klawisza, wyświetli nam się pomoc dotycząca kombinacji klawiszy i ich funkcji w systemie.

Najczęściej używane przeze mnie to:

 • Super + 1,2,3... - uruchamianie kolejnych aplikacji z "Panelu Uruchamiania"
 • Super + W - rozrzucenie okien na aktualnym obszarze roboczym
 • Super + Shift + W - rozrzucenie okien ze wszystkich pulpitów
 • Super + S - przejście od wyboru pulpitu
 • Ctrl + Alt + Strzałka kursora - przełączanie się pomiędzy pulpitami
 • Ctrl + Alt + Shift + Strzałka kursora - przeniesienie aktywnego okna na inny obszar roboczy
 • Alt + Tab - przełączanie się pomiędzy aplikacjami w bieżącym pulpicie
 • Alt + Ctrl + Tab - przełączanie się pomiędzy aplikacjami ze wszystkich obszarów roboczych
Najciekawsze jednak:
 • Krótko klawisz Super - rozwinięcie "Panelu Wyszukiwania"
 • Ctrl + Tab (w "Panelu Wyszukiwania") - zmiana soczewki
 • Krótko Alt (mając otwarte okno, aplikację) - otwiera "Panel Wyszukiwania Poleceń" z menu aplikacji - świetna sprawa do szybkiego dotarcia do opcji, bez kluczenia myszką po rozwijanym menu aplikacji

Podsumowanie

Środowisko Unity jest proste, funkcjonalne i ładne. Jak najbardziej adresowane jest do zwykłego "Kowalskiego", który nie chce / nie potrzebuje / nie potrafi sobie stuningować wyglądu systemu, a który potrzebuje spod niego szybko uruchamiać najczęściej używane aplikacje, lub precyzyjnie zlokalizować mniej używane programy, czy swoje zasoby zapisane na komputerze i w sieci. Schludnie i pomysłowo zaprojektowany interfejs, bez zbędnych bajerów, pozwoli na szybkie przełączanie się pomiędzy oknami aplikacji i pulpitami w pełni pozwalając na wykorzystanie wielozadaniowości systemu operacyjnego Ubuntu.

Przejrzyste okno z Ustawieniami Systemu, jak i Centrum Oprogramowania Ubuntu (sklep z aplikacjami) z podziałem na kategorie, pozwala użytkownikom na szybkie odnalezienie pożądanych funkcji w systemie oraz przyjemne odkrywanie i zarządzanie aplikacjami. Nieskomplikowany menadżer plików pozwoli sprawnie zarządzać zgromadzonymi plikami, a dodając (w większości przypadków) nieskomplikowaną instalację, konfigurację i obsługę urządzeń peryferyjnych podpinanych do portów USB (jak drukarka, aparat, modem 3g), system Ubuntu wraz ze swoim interfejsem Unity w pełni sprawdza się jako nowoczesny system operacyjny dla zwykłego użytkownika. 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 11.05.2015 00:42

Unity z pewnością wygląda lepiej od tego co proponuje Microsoft w ósemce i nowszych... ale jakoś mnie nie przekonało do siebie przynajmniej w domyślnych ustawieniach..

Wpis ciekawy ale " Trend "zmodernizuj komputer pod system" rozpoczął się wraz z nadejściem Visty." przecież nikt nie zmuszał do migracji na starym komputerze na Vistę z Xp. Vista to jednak nie tylko "efekt szkła" a całkiem inne podejście do systemów przez Microsoft (np. dużo RAM było zajmowane ale system miał mechanizm zwalniania pamięci gdy była ona użytkownikowi potrzebna). Problem polegał na tym, że ludzie z jednej strony nie rozumieli (lub na siłę nie chcieli zrozumieć) nowego podejścia do systemów i tylko narzekali "ile to pamięci bierze" a z drugiej strony wpychali Vistę na komputery, które radziły sobie już średnio ze starym Xp, a co dopiero z Vistą. Oczywiście Microsoft bez winy nie był ale bez Visty nie byłoby najlepszej jak dotąd Windows 7 i kolejnych systemów.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #2 11.05.2015 01:00

To zabawne, ale sam podjudzasz dyskusje do rozmów na temat wyglądu Win10 ^^ W ogóle jeśli chodzi o ModernUI - MS nie tyle uznał, ze Menu Start jest niewygodne, co starał się zrobić system 2 w 1. Przejechał się na tym ostro, dlatego Windows 10 dostosowuje ekran do aktualnie występującej sytuacji, zamiast mieć dwóch interfejsów ustawionych na sztywno.


Jeśli zaś chodzi o Unity - korzystam z niego z powodzeniem odkąd się tylko pojawiło i do tej pory nie rozumiem tej nagonki na niego. Jak dla mnie proste i wygodne środowisko, a według większości jego jedyna wadą jest to, że tak różni się od Windows ...


PS. Z niektórymi opiniami na temat Windows zatrzymał się autor na poziomie Visty ...

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #3 11.05.2015 01:29

Unity - z początku byłem przeciwny, jednak kiedy zmieniłem pracę w 2012 i na roboczym komputerze było Ubuntu, nie miałem wyboru jak zaprzyjaźnić się z tym środowiskiem. Jako ciekawostkę podam, że wszyscy w pracy jechali na Ubuntu ;-) Taka pro-linuksowa firma :-) Najfajniejsze było, kiedy wydano 12.04 i były zakłady, kto pierwszy odważy się zaktualizować system ;-) Byłem pierwszy ;-P

Szybko okazało się, że z ładną tapetą i motywem Radiance - estetycznie to nawet wygląda.

Co prawda Dash jest jak dla mnie zakręcony, ale jestem w stanie to zignorować - żyje trochę swoim życiem. Dodatkowo jeśli nie chcemy korzystać z wyszukiwania aplikacji wpisując nazwę z klawiatury, to czeka użytkownika sporo klikania np. do przefiltrowania aplikacji zainstalowanych lokalnie. Nie jest to błąd, jednakże jest za dużo klikania w Dashu, jeśli nie chce się szukać po wpisaniu frazy.

PS: jeśli chodzi o kafle Windows 8, to od wydania 8.1 nie jest już tak źle. Kiedy ustawi się wyświetlanie tapety pulpitu w Modernowym starcie, to nie czuje się tak przeskoków środowisk. Przypinanie kafli do ekranu startowego też ma swoje plusy - są pod ręką w 1-2 kliki. Jeśli człowiek obcował z GNOME 3 (jak ja przez parę lat), to są podobieństwa użytkowania i łatwo przywyknąć. Jest inaczej, bo też brakuje mi Startu siłą przyzwyczajenia, ale Modernowy Start ma swoje silne strony.

Autor edytował komentarz.
  #4 11.05.2015 03:19

Zdecydowanie, pod względem wygody i funkcjonalności, wolę XFCE. XUbuntu wydaje mi się bardziej dopracowane, przynajmniej w wersji 14.04 LTE, nie wiem jak jest w wersji 15.04.

PokerFace   10 #5 11.05.2015 03:22

@xomo_pl: Ja naprawdę żałuje że słuchałem ludzi krytykujących Vistę, dopiero niedawno po tylu latach od premiery udało mi się dorwać ją na testy i... według mnie nie jest gorsza a czasem nawet jest lepsza od 7 ._. O wiele bardziej podoba mi się motyw: Aero, menu start, panel sterowania, eksplorator plików, tapety itp wyglądają lepiej. Sam system śmiga i wcale tyle ramu nie zjada no i co najważniejsze uświadomił mi że Windows 7 z którego korzystałem długi czas powinien zostać tylko i aż SP3 do Visty.

A co do Unity... jak dla mnie wszystko niszczy przekombinowany Dash który uważam za okropny :/

Autor edytował komentarz.
command-dos   18 #6 11.05.2015 04:49

@PokerFace: W pracy mam Vistę i codziennie z nią do czynienia - uwierz mi, nie chcesz mieć visty ;) jedyne co dobre w wydaniu tej wersji windows, to wprowadzenie linuksowego "sudo", czyli UAC...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #7 11.05.2015 06:01

@PokerFace: Masz rację z Vistą :) Do dziś jej używam na firmowym lapku i póki co nie chcę upgrade :)

@command-dos: Używasz unity boś lama i nawet KDE nie potrafisz używać :P

command-dos   18 #8 11.05.2015 07:05

@Pangrys: lama, lama... ;) używam unity, bom leń

Soren   8 #9 11.05.2015 07:15

Szkoda że nie wspomniałeś szerzej o takiej błahostce jak przeglądanie zainstalowanych programów (chociażby z podziałem na kategorie).

Możliwość taka owszem jest ale ssie w ubuntu od dawna.

PAMPKIN   12 #10 11.05.2015 08:05

@command-dos: Nie widzę związku MeeGo z Unity? Zwłaszcza, że do Unity trudniej się przyzwyczaić, poza tym działanie jest bardzo podobne do pracy na desktopie z W8.1, np.: chcesz odpalić LibreOffice Writer to tu i tu piszesz Writer i wyszukiwarka Unity i Modern znajduje co potrzeba!

command-dos   18 #11 11.05.2015 08:12

@PAMPKIN: związek jest taki, że użytkownicy twierdzą, że ciężko się tego używa - niestandardowy interfejs... Na telefonach wszyscy mają androida, na komputerach windowsy - taki to związek, że nie jestem przyspawany i przyzwyczajony do starych/sprawdzonych/popularnych rozwiązań, a mimo wszystko nie pasuje mi Modern - przecież jest to wszystko napisane ;)

GBM   22 #12 11.05.2015 08:16

Do mnie Unity niestety nie przemawia... Odkąd powstał MATE (czyli fork Gnome2) to już nie muszę szukać "swojego" środowiska graficznego :P

Fajny wpis! :-)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 11.05.2015 08:20

MI jakoś to całe Unity nie przypadło do gustu, Co prawda na co dzień korzystam jednak z Windowsa, ale jak już siadam na Linuxa to dla mnie tylko Mint ze środowiskiem MATE, jakoś tak do WIndy najbardziej podobne:)

oprych   14 #14 11.05.2015 08:24

Ja jakoś nie mogę się przekonać do Unity, nawet z tydzień temu próbowałem i po pół godzinie powrócił Cinnamon :) Może człowiek za stary na zmiany?

A co do Modern, po jego dostosowaniu do swoich potrzeb, świetnie się go używa na tabletach :P

cyryllo   18 #15 11.05.2015 08:46

Używałem dość długo. Wygląd i funkcjonalność jest wygodna ale niestety stabilność już nie. Ale i tak lepiej używać niż Susa Niemcusa :)

  #16 11.05.2015 08:50

Jak używałem wielu środowisk tak Unity najbardziej mi przypasowało.. może dlatego, że podobnie ja na Windowsie nie musiałem go za bardzo ruszać, wszystko tak zrobione, że na starcie już nieźle mi odpowiada? Tak, KDE ma większe możliwości, ale jakoś nie mogłem się przemóc nigdy, aby poświęcić sporo czasu na jego ustawianie.

PAMPKIN   12 #17 11.05.2015 09:23

@command-dos: Nie wiem co w tym MeeGo czy SailfishOS jest takiego trudnego - moim zdaniem są zajfajne. Cały czas próbuję ubić jakąś apkę na iPhone żony zjazdem w dół i nie działa :) Interfejs N9 czy Jolli jest w sumie bardzo zbliżony do Androida czy iOSa, tylko sterowanie jest nieco inne.

OK rozumiem Cię co do Modern, tylko jak dla mnie Unity dla Linuksa (Ubuntu) jest jak Modern dla Windowsa (W8 - W10). Nie miałem okazji pracować na Ubuntu Touch, ale z tego co widziałem na filmikach, to nie do końca na smartfonach taki interfejs jest wygodny - chodzi mi konkretnie o "panel uruchamiania".

Pozdrawiam w każdym razie.

PAMPKIN   12 #18 11.05.2015 09:25

@cyryllo: Dziś pokazałem zielonemu stworowi środkowy palec, i to na serwerze. Cierpliwość mi się skończyła. A pracowałem tylko w terminalu.

cyryllo   18 #19 11.05.2015 09:38

@PAMPKIN: nie wiedziałem, że ktoś to na serwerach używa poza Niemcami ;)

PAMPKIN   12 #20 11.05.2015 09:46

@cyryllo: Chodzi Ci o kraj czy nację? ;)

cyryllo   18 #21 11.05.2015 09:50

@PAMPKIN: kraj :P Nie no niech każdy używa co mu jest wygodne.

__Tux__   13 #22 11.05.2015 10:11

@command-dos: KDE nie jest zaraz tak pazerne. Kubuntu w wersji 64 bit na starcie nie zajmuje jakoś szczególnie więcej, niż Windows 7. Jeśli dla kogoś 600-800 MB to dużo, to już za bardzo nie ma o czym z taką osobą dyskutować.

GBM   22 #24 11.05.2015 10:30

@lucas__: KDE ssie... ;P

Nie musisz na siłę promować swojej idei... ok, KDE to jest alternatywa - a wpis tutaj dotyczy Unity. Czemu zamiast o Unity rozmawiać - na siłę forsujesz KDE? :F

davidns   7 #25 11.05.2015 11:00

Jak na razie to KDE bije na głowę wszystkie linuksowe pulpity. Ale jak bym musiał używać innego środowiska, to od Unity wolałbym Gnome, Mate, XFCE lub LXDE.

lucas__   13 #26 11.05.2015 11:01

@GBM: " (...) a wpis tutaj dotyczy Unity"

Cytat ze wpisu:

"Mimo tego, stosunek "użyteczności" do pochłanianych zasobów sprzętowych przez Unity jest moim zdaniem na wysokim poziomie, w odróżnieniu do KDE czy także Windowsowego Modern."

Odniosłem się jedynie do twierdzenia ze wpisu. Jeśli wykazałbyś się odrobiną wysiłku intelektualnego i raczył rzucić okiem na podlinkowane teksty, to dostrzegłbyś zupełnie inny punkt widzenia. Także jedyną rzeczą która tu "ssie" jest twój zlepek zdań, zwany komentarzem.

  #27 11.05.2015 11:04

@PAMPKIN: "OK rozumiem Cię co do Modern, tylko jak dla mnie Unity dla Linuksa (Ubuntu) jest jak Modern dla Windowsa (W8 - W10)"
Coś w tym jest.

  #28 11.05.2015 11:28

Unity denerwuje na początku przez swoją odmienność. Z czasem zaczyna się doceniać oszczędność wizualną, prostotę, funkcjonalność.

Szkoda że nie opisano HUDa który bardzo upraszcza pracę z aplikacjami. Np. zamiast szukać w menu rozwijanym Gimpa jakiegoś filtra wciskamy na klawiaturze alt i wpisujemy nazwę filtra, już pierwsze znaki podpowiadają nazwę i możemy go włączyć. HUD się uczy naszych nawyków. Drobnostka a taka ważna :x

GBM   22 #29 11.05.2015 11:31

@lucas__: Kolego... jakbyś mógł wysilić się intelektualne to podobny komentarz co do mnie wystosowałeś - mógłbyś dodać do podlinkowanych przez Ciebie wpisów zamiast lakonicznego "I tyle w temacie...".

Wtedy nie zwróciłbym Ci uwagi, zaś w tej formie jakiej to przedstawiłeś - osobiście uważam to za forsowanie na siłę swojej "jedynej-słusznej" idei (i nie ważne co zawierają Twoje wpisy, ważne w jaki sposób je promujesz...) ;-)

I dla mnie zaś oprócz KDE, to także Twój komentarz bo czym, że on jest w porównaniu do całej reszty? Spamem? Przecież podobne praktyki stosuje się w black-SEO :-)

MadDog   4 #30 11.05.2015 11:35

Po próbach z wieloma środowiskami (KDE, XFCE, Cinnamon, Mate) po wydaniu 15.04 wróciłem do Ubuntu z Unity i pozostanę z tym na dłużej jako podstawowym środowiskiem pracy. Ograniczona konfigurowalność w duchu idiot-friendly mi odpowiada - Unity jest (po przełamaniu pewnych przyzwyczajeń wyniesionych z Windows) najbardziej ergonomicznym środowiskiem.
Jak komuś tak bardzo przeszkadza Dash to są dwa wyjścia: cairo-dock albo Classic Menu Indicator na panelu i wszystko gra

http://www.noobslab.com/2014/08/useful-panel-indicators-collection-for.html

Piotrek2255   11 #31 11.05.2015 11:42

Ale te czcionki to by już zmienili, wyglądają strasznie i jakoś nie wyobrażam sobie pracy z nimi. Uch!
Zresztą całemu Ubuntu przydałby się lifting, jakieś fajne wygładzenie, bo wszystko to się zatrzymało gdzieś w okolicach 2005 roku.

  #32 11.05.2015 12:13

Rozwój tego Unity jest taki, że gdyby nie aplikacje GNOME, ze...i by się i tyle w tym temacie. Ubuntu jak zwykle skleja czyjąś robotę, a ludzie później chodzą zachwyceni.

command-dos   18 #33 11.05.2015 12:23

@olo81 (niezalogowany): "Krótko Alt (mając otwarte okno, aplikację) - otwiera "Panel Wyszukiwania Poleceń" z menu aplikacji - świetna sprawa do szybkiego dotarcia do opcji, bez kluczenia myszką po rozwijanym menu aplikacji" - w klawiszologii jest ;)

  #34 11.05.2015 12:25

Unity jest słabe nie ma to jak stary gnom albo win 7.

  #35 11.05.2015 12:25

@Piotrek2255: Co jest w nich złego? Ubuntu ma najlepszy kerning, zdecydowanie wybija się na plus dopracowanie. A sam font Ubuntu jest bardzo czytelny na wyświetlaczach i druku, jak też dość nowoczesny. Ciekawy jestem, co dokładnie masz na myśli?

  #36 11.05.2015 12:56

Unity jest cudowne. Oby jeszcze doszedł do tego Mir i papa winda.

  #37 11.05.2015 13:05

Na początku mojej przygody z Ubuntu byłem sceptyczny co do tego środowiska graficznego, ale muszę przyznać, że się przyzwyczaiłem i bardzo dobrze mi się na nim pracuje:)

malaofca   7 #38 11.05.2015 13:07

Właśnie w ostatnią sobotę tak jakoś się nudziłem i postanowiłem zainstalować na jednym z moich laptopów Lenovo L440 nowiutkie wydanie Ubuntu. Proces instalacji przebiegł nie powiem bardzo sprawnie. Niestety dobre wrażenie prysło gdy zabrałem się za konfigurację poczty firmowej z usługi Office 365. Nie jestem w stanie pojąć dlaczego przez tyle lat Linux nie dorobił się porządnego klienta poczty takiego jak Outlook. Próbowałem i Thunderbirda i Evolution i obydwa niby działają, jakoś. A ja nie potrzebuje działającego "Jakoś" klienta tylko klienta który będzie działał i wyglądał przynajmniej tak dobrze jak klienty poczty na Androidzie który podobno jest w gruncie rzeczy cholernym Linuxem. Po za działaniem ważny jest jeszcze wygląd a Thunderbird i Evolution do najpiękniejszych nie należą. Wiem że to kwestia gustu ale jednak te aplikacje powodują u mnie odruchy wymiotne. Czy naprawdę przez tyle lat nie można było napisać czegoś ładnego na tą platformę? Pewnie gdybym przebrnął przez problem klienta poczty to doszedłbym do dwóch kolejnych które odrzucają wielu użytkowników od Linuxa czyli pakietu biurowego no i połączeń VPN zgodnych z Cisco VPN Client. Ehh szkoda gadać. Mam wrażenie że Linux jest robiony albo dla dzieci z gimnazjum które ekscytuje underground IT itp. Lub dla prosów IT którzy wszystko opierdzelają w terminalu i mają wywalone na UI. Szkoda bo to nadal oznacza dominacje Windows na wszelkich polach użytkowników desktopowych Enterprise.

PAMPKIN   12 #39 11.05.2015 13:17

@Sedesowski (niezalogowany): Fakt od strony designu jest OK, font czytelny i kerning OK, ale jest "pulpitożerny" trzeba się napracować aby go odzyskać, dlatego wolę w tej kwestii OS X lub WIndowsa.

Przemo78   8 #40 11.05.2015 13:20

Ja z Ubuntu 14.04 i Windowsem 8.1 mam ten sam problem - mulący Firefox, zwłaszcza na Youtube. Myślałem, że po zmianie dysku na SSD i wymianie Win8.1 na Ubuntu coś się zmieni, ale nic z tych rzeczy.

command-dos   18 #41 11.05.2015 13:31

@malaofca: https://help.ubuntu.com/community/VPNClient - co do wyglądu Klientów pocztowych, to racja. Nie pamiętam jednak, kiedy korzystałem z któregoś ostatnio ;)

Jusko   14 #42 11.05.2015 13:37

@malaofca #38: Wszystko zależy od gustów - mnie gdy pewnego razu posadzono w pracy przed komputerem z Outlookiem jako programem pocztowym, to przesiadka była bólem ergonomicznym. Odlezienie czegokolwiek w Outlooku zabierało mi znacznie więcej czasu, miałem wrażenie przekombinowania, choinki i próby zrobienia z klienta pocztowego czegoś więcej. Wcześniejsze lata spędziłem w Thunderbirdzie oraz innych programach, więc nauka Outlooka była dość bolesna - kompletnie inny interfejs i przemożne wrażenie przekombinowania.

Linux w znacznej większości jest tworzony dla administratorów i backendu. Przykładem niech będzie Red Hat czy Novell - dwaj najwięksi gracze sektora Enterprise. Tylko niektórzy jak Canonical z Ubuntu, podejmują oficjalne próby przeniesienia go na biurko Kowalskiego. Znam firmy, a nawet pracowałem i pracuję w takich, gdzie Linux jest głównym systemem firmowym, a pakiet LibreOffice dawał radę.

Myślę, że wszystko zależy od potrzeb, preferencji i rozpracowania danych narzędzi.

PS: Android jest Linuksem na poziomie kernela. Userspace to zupełnie inna bajka - w uproszczeniu duża maszyna wirtualna Javy.

Autor edytował komentarz.
zyrol81   9 #43 11.05.2015 13:43

@xomo_pl: Niestety ten trend istnieje i ciągle działa. Optymalizuje się sprzęt pod oprogramowanie, a nie oprogramowanie pod sprzęt.
"Ojej, muszę kupić lepszą kartę graficzną, bo mi GTA nie działa na pełnych detalach"
"Ojej, potrzebuje 120GB pamięci Ram, bo mi internet zamula"
"ojej, potrzebuje 60-rdzeniowego procesora, bo Win 8 działa słabo".
To normalne, typowe zdania. Nikt nie powie
"Pogram sobie w GTA z wyłączonymi cieniami"
" Wyłączę flash bo mi strony internetowe przymulają"
"A co tam Win 8 skoro win 7 działa u mnie znacznie lepiej"

Vista niestety ale był cholernie pamięciożerny. Owszem, na nowych maszynach to nie ma większego znaczenia. Pamięci sa na tyle szybkie, że nawet jak system zeżre 4Gb pamięci to nie spowolni komputera. Jednak Vista stawiany był nie na 40-rdzeniowych procesorach z dyskami SSD i niezliczoną pojemnością RAM. vista wyszedł w czasach kiedy królowały P4 2,6GHz i standardem było 512 MB ram w porywach 1GB. A na takim sprzęcie niestety, ale Vista pożerał wszystko co było w komputerze i domagał sie więcej.
Ludzie nie instalowali sobie systemu - ludzie kupowali komputer z systemem. Tyle osób narzeka na Win8, a go używają, bo nie mają wyjścia. Idź teraz do sklepu i psrubuj kupić komputer z Win7. Nie masz szans. Gdyby to zależało od ludzi wyniki popularności poszczególnych systemów (w tym zapewne i opisanego wyżej Ubuntu) przedstawiałby się zupełnie inaczej. Tymczasem najnowsze windowsy są na siłe wmuszane ludziom czy tego chcą czy nie. Tragedią jest, że najnowsze oprogramowanie jest pakowane na komputery, które tak na prawdę nie są w stanie uciągnąć najnowszego oprogramowania. Ale to już osobna debata.

  #44 11.05.2015 13:56

Unity to niestety kompletna porażka. Jak dla mnie jest zupełnie niefunkcjonalne. To oczywiście sprawa subiektywna, ale są i obiektywne wady. Pamiętam swoje Gnome 2 z włączonym Compizem, czy Berylem. Działał na każdej karcie, jaką miałem, a bez udziwnień działał praktycznie na wszystkim, pod co istaniły stery na XWINDOW. Nagle dostaję UNITY, czyli zupełnie nic widowiskowego w porównaniu z Compizem. Efektowność dostałem więc mniejszą, a za jaką cenę? Za cenę konieczności akceleracji 3D itd.. A nawet jak się odpalić na starszej karcie, to muli niemiłosiernie. I tak oto dostałem dużo mniej za dużo więcej. Gdyby nie MATE LINUX, Ubuntu zwyczajnie bym skasował.

zyrol81   9 #45 11.05.2015 13:56

@__Tux__: Tak, ale w świecie linuxowym 800MB to bardzo dużo. pół Gigabytów to już jest dużo, ale to strawienia. Po starcie xubuntu pożera mi niecałe 300MB pamięci, Lubuntu to zaledwie 120GB. 700MB dla unity, czy 800MB dla KDE to cholernie dużo. W świecie Windows na 700MB to sie dopiero zaczyna zajmowanie pamięci przez system. I uważa się, że jest to w granicach normy.

Co do KDE to zauważyłem jedną ciekawą rzecz - głupi libreoffice w xubuntu zajmuje około 60MB pamięci, a w kde zaledwie 25Mb. Po wydrążeniu tematu okazało się, że np w takim xubuntu oprogramowanie używa swoich paczek, swoich bibliotek czy plików językowych. W KDE oprogramowanie używa plików KDE do działania i nie musi już pakować do pamięci swoich. Nie takie KDE straszne jak go malują - na starcie zajmuje 2-3 razy tyle co inne systemy, ale po otwarciu kilku programów zużycie pamięci wyrównuje się.

zyrol81   9 #46 11.05.2015 14:11

@malaofca: Patrz, jesteś tak egoistyczny jak ponoć Twoim zdaniem Linux - A ja Ci powiem tak - dla mnie Outloock jest kompletnie niefunkcjonalnym programem, brzydkim, ciężkim i jedynie starającym się działać "jakoś". Nawet na Windows używam Thunderbird, bo Outloock to jakaś totalna paranoja dla mnie.
Co do pakietu Office to owszem, Ms ma dużo funkcji i tysiące przycisków, menu, podmenu, poleceń i innych cud-wianków których nikt nigdy nie użyje. Dla 96% społeczeństwa wystarczy w zupełności to co oferuje wolne oprogramowanie (libreOffice czy OpenOffice). A.. no tak, zapomniałem - przecież pani Krysia potrzebuje skomplikowanych makr, aby napisać prosty tekst. Też prawda.

Nie wmawiaj ludziom czegoś co Tobie się tylko wydaje. Dla mnie narzędzia Microsoftu są kompletnie bezużyteczne. A nawet jeśli by były, to czemu psioczysz na linux, że nie ma outloocka, a nie na Microsoft, że nie napisał wersji pod ten system? O tym czy dany program jest dostępny na danej platformie nie decyduje system, tylko twórca oprogramowania. Jeśli na ubuntu nie ma Outloocka to wina microsoftu, a nie linuxa jako takiego.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #47 11.05.2015 14:12

@zyrol81: Vista mi zabiera ok 500 MB Ramu, mniej niż Windows 7 więc co tu jest bardziej pamięciożerne ? :D

Tyle że trzeba o Vistę trochę zadbać i powyłączać pokaźną kupę całkowicie zbędnych usług.

zyrol81   9 #48 11.05.2015 14:15

@Pangrys: Mówimy zasobności systemów po instalacji, a nie po skonfigurowaniu.

klisza   8 #49 11.05.2015 14:28

Przez pewien czas używałem Unity (wcześniej nie używając linuksów przez dłuższy czas, więc zdziwienie spore, bo to ani do Gnome ani do KDE nie podobne, chociaż sam używałem IceWM wcześniej).

I powiem tak, nie patrząc na inne środowiska graficzne, Unity jest w sumie całkiem sympatyczne. Na swój sposób ładne (napewno nie brzydkie), funkcjonalne i spójne. W sumie powinienem podkreślić słowo "spójne", bo wcześniej tego w linuksach brakowało - gtk pomieszane z qt, do tego zasmażka w postaci ochydnie renderowanych czcionek i dziwnego zachowania.

Uważam, że twórcom Ubuntu i Unity należą się brawa za wprowadzenie linuxa dla każdego użytkownika - bo system jest wybitnie prosty (nielicząc nieudanej aktualizacji serwera x'ów i konieczność naprawy z konsoli - co mogłoby być trudne dla zwykłego klikacza).

Ale nie rozumiem, skąd to oburzenie na rozwój interfejsu Windowsa. W domu mam 8.1, na vmware 10-tkę i jeśli chodzi o wygląd tego drugiego, tudzież działanie OS'a jako takiego - MS nauczył się na błędach. Faktycznie tam co druga edycja systemu jest lepsza od poprzedniej, ale traktowałbym to raczej jak LTS w Ubuntu. Dodatkowo działa całkiem sprawnie przy dość nisko skonfigurowanej maszynie wirtualnej. O Ubuntu tego powiedzieć natomiast nie można.

Reasumując - Unity jest spoko dla kogoś, kto nie chce Windowsa, Windows 10 będzie spoko dla kogoś, kto go chce. I tyle, bez zbędnej ideologii :)

__Tux__   13 #50 11.05.2015 14:35

@zyrol81: KDE po prostu ładuje biblioteki do współdzielenia. Raz załadowany element jest wykorzystywany przez kolejne programy. A co do tego, czy to tak dużo, to też bym się zastanawiał. KD5 po rozbiciu na mniejsze części jest potężnym i dobrze działającym środowiskiem. Pisanie aplikacji z Qt pod KDE jest dużo prostsze i szybsze, niż dla GTK pod XFCE. KDE ma bardziej spójny wygląd i nawet rozmiar ekranu nie jest przeszkodą. To pomaga przy przenoszeniu aplikacji na inny systemy. Ogólnie rzecz ujmując poświęcając te paręset MB dostajemy bardzo dużo możliwości. W Windowsie czy Xubuntu tak nie ma.

xomo_pl   24 #51 11.05.2015 14:43

@zyrol81: ale co w tym dziwnego, że nowy dsoft potrzebuje więcej zasobów gdyż ma nowe funkcje?
co dziwnego w tym, że nowe gry mają coraz lepsze tekstury, które wymagają nowych grafik?
przecież możesz grać na medium set.

"Vista niestety ale był cholernie pamięciożerny"
jeesteś kolejnym, który powtarza te same brednie, które krążą jeszcze od 2006 roku, czyli pierwszych bet visty.Vista zajmowała więcej pamięci niż Xp ale miało to związek z tym, że system przyjął efektywniejszy sposób zarządzania
ramem, potrafił go zwalniać jak użytkownik go potrzebował itd. Sam MS 512MB sugerował jako wartość, na której system wystartuje - i to robił. Zalecano od 1GB. To, że ludzie wkładali vistę na trupy to ich błąd.
Błąd popełnił jednak też MS - pozwolił intel'owi wciskać nowy sprzęt będący technologiczym złomem jako zgodny z vistą co w połączeniu z praktyką zawalania OEM-PC masą crapu bootującego wraz z pc kończyło się tragicznie. Oczywiście większość osób niedostała żadnej legalnej metody wgrania czystego systemu + sterowników.

Mój komputer z jesieni 2006 przedstawiał się tak: Intel pentium D 2.8 GHZ+ 1GB ram + kilkuletni GF i na tym czysta Vista chodziła na prawdę dobrze. Tylko ja miałem system wgrany na czysto + stery bez śmietnika oemów. W porównaniu do Xp przejście na Vistę to była rewolucja, postęp, na tym pracowało się naprawdę nieźle.Gdy zrobiłem modernizację na Phenom'a II 4 GB RAM to już w ogóle był kosmos ;p
w życiu na vistę nie narzekałem ;p

command-dos   18 #52 11.05.2015 14:53

@xomo_pl: jestem przekonany, że po zainstalowaniu win7, czy 8.1, poczułbyś ulgę - IMHO, dużo bardziej dopracowane systemy. Dla próby uruchom sobie Ubuntu z pendrive'a ;)

xomo_pl   24 #53 11.05.2015 15:20

@command-dos: akurat z Windows 7 korzystam prawie 5 lat już, gdyż z tym systemem kupiłem laptopa a na tablecie (ultrabooku konwertowalnym)
mam 8.1 i nadal twierdzę, że Vista miała to coś w sobie, czego w nowszych systemach nie ma ;)
Ubuntu z Unity testowałem i z USB i z dysku i choć zaskoczył mnie pozytywnie tym, że cały sprzęt wykrył poprawnie (co w poprzednich Ubu nie miało miejsca) to jednak całościowo nie przekonał mnie do siebie. Dobrze mi z Windows 7 (z uwagi na SSD myśli o downgradzie do Visty dawno już odłożyłem na bok...) i nie widzę potrzeby tego zmieniać jeszcze długo... a jeśli już to tylko OS X z macbookiem ale to nie szybko będzie;)

Piotrek2255   11 #54 11.05.2015 15:20

@xomo_pl: na moim komputerze z początku 2007(Intel C2D 1,8Ghz, 2GB RAM, GF 7800) Vista ledwo co zipiała, wszystko trwało niemiłosiernie długo. Co ciekawe na tym samym komputerze Windows 7 nie ma absolutnie żadnych problemów, wszystko działa szybko i stabilnie.

Jest ziarnko prawdy w tym, że Vista była problematyczna, wszędzie radziła sobie bardzo średnio. Dopiero SP sprawił, że jako tak dało się tego używać.

xomo_pl   24 #55 11.05.2015 15:27

@Piotrek2255: co komputer to vista inaczej działała widać ;p bardziej realne wydaje się jednak, to że narzekający nie dbali o porządek w systemie ;p

  #56 11.05.2015 15:38

Window Maker albo śmierć! ;)
Podobny wygląd a działanie znacznie szybsze.

Magnum 44   17 #57 11.05.2015 15:40

@malaofca: Może spróbuj Geary? :)

WolfX   13 #58 11.05.2015 15:45

Unity względem innych środowisk ma bardzo mało opcji konfiguracyjnych ( jak np. gnome3), ale jest bardzo spójne i dopracowane. W Ubuntu nie występują takie pierdółki jak w KDE czyli:
1. Ścinki animacji.
2. Rozjechane aplikacje GTK (co mnie obchodzi czyja to wina że w KDE się rozsypuje? Tu wygląda porządnie!)
3. Aconadi i Baloo
4. Ścinki w ekranie logowania

Unity jest wolniejszy, ale spokojniejszy, i każda najdrobniejsza zmiana to wiele h pracy. Dlatego mamy np. Nowe wydania różniące się głównie ramkami okien. W KDE jest masa funkci, dodatków i możliwości których nikt i tak nie dostrzeże/wykorzysta, a odciąganą one deweloperów od tego co jest najważniejsze- zapewnienia w pełni działającego, dopracowanego w każdym calu desktopu. Nawet Win10 wygląda obecnie składniej niż w teorii stabilne KDE5.

mikolaj_s   15 #59 11.05.2015 16:04

Też lubię Unity. Nie jest idealne, bo np. kliknięcie niechcący na Dash uruchamia niepotrzebne programy, powinno się je uruchamiać dwuklikiem. Samo wyszukiwanie jeśli ktoś nie wie w ogóle czego szuka też nie jest nadzwyczaj wygodne. Jednak dla osoby, która czuje klawiaturę jest świetne. Wydaje mi się, ze robiono je głownie pod programistów, a nie koniecznie zwykłego Kowalskiego (chociaż ten podepnie ikonki do dasha i nie musi nic szukać).
Bardziej też podoba mi się idea konfiguracji. Od razu dostajemy proste środowisko z niewielką ilością możliwych zmian, ale jak ktoś potrzebuje to doinstalowuje Unity-Tweak i ma więcej opcji. Sam ostatnio zacząłem używać stylu Numix i wygląda to trochę lepiej, przekonałem się, że flat design nie jest taki zły ;)
Jedną z rzeczy, które inne środowiska powinny rozważyć, aby skopiować z Unity jest menu w belce programu i oszczędność miejsca jaką uzyskuje się po zmaksymalizowaniu programu.
Jak jeszcze przepiszą Unity na Qt5 to dostaniemy szybkie i mało zajmujące zasobów środowisko. W tej chwili najwięcej problemów stwarza oparcie o Compitz. Na niektórych sprzętach często następuje szybki restart Unity i pojawiają się informacje o padnięciu Compitza.

Autor edytował komentarz.
  #60 11.05.2015 16:13

@Piotrek2255
Cuda, panie, cuda!
Na słabszym sprzęcie (Athlon 2x2GHz, Gf 7600) vista działała bez problemu.
tj... sam system był responsywny, nawet nie zjadał jakichś ogromnych ilości pamięci.

Gdyby mit cudownej visty i słabych komputerów miał w sobie choć odrobinę prawdy, wszyscy żyliby w zgodzie i cieszyli się ze swojego nowiutkiego systemu.

W praktyce jednak:

1. System mógł wpaść w nieskończoną pętlę restartów (bootloop) po zainstalowaniu niektórych gier, ze względu na niekompatybilny sterownik dorzucany jako tzw "zabezpieczenie antypirackie".

2. Najnowszy, najszybszy DirectX 10!
w praktyce:
a) W grach korzystających z poprzedniego directX spadki wydajności o 10-20% w porównaniu z XP.

b) Gier korzystających z directX 10 prawie nie było (pomijam gry gdzie ten tryb był zaledwie dodatkiem). Gdy trafiliśmy na produkcję kompatybilną z nowym api ms, włączenie go objawiało się 5% poprawą jakości obrazu i 20-50% spadkiem wydajności.

3. Problemy z kompatybilnością aplikacji i sterowników.

mikolaj_s   15 #61 11.05.2015 16:17

@xomo_pl: "Problem polegał na tym, że ludzie z jednej strony nie rozumieli (lub na siłę nie chcieli zrozumieć) nowego podejścia do systemów i tylko narzekali "ile to pamięci bierze" a z drugiej strony wpychali Vistę na komputery, które radziły sobie już średnio ze starym Xp, a co dopiero z Vistą. "

Problem w tym, że to producenci sprzętu wpychali ten system (za zgodą i błogosławieństwem Microsoftu.) na komputery, które nie miały szans działać dobrze, tym bardziej, że aż do wydania SP, system ten działał tragicznie. Inny problem z systemami od Microsoftu jest taki, że sprzedaje on wersje, które powinny pojawiać się jako darmowe bety, stąd mit o co drugim systemie, który jest dobry.

tdream   6 #62 11.05.2015 16:23

Jestem zwolennikiem prostoty i minimalizmu.Preferuję więc polpit Gnome.

mikolaj_s   15 #63 11.05.2015 16:26

@malaofca: Piszesz jak troll z Microsoftu. Outlook to dopiero brzydki program, przynajmniej na XP. Poza tym oba programy działają na GTK+ i w KDE mogą gorzej wyglądać. A i ocena funkcjonalności zależy od tego czego potrzebujesz. Skoro korzystasz z rozwiązań Microsoftu, to one zawsze będą działać ze sobą lepiej nawzajem niż z jakimkolwiek innym robionym przez zewnętrzną firmę.

"Mam wrażenie że Linux jest robiony albo dla dzieci z gimnazjum które ekscytuje underground IT itp. Lub dla prosów IT którzy wszystko opierdzelają w terminalu i mają wywalone na UI. "

A ja mam wrażenie, że robią go głównie z myślą o programistach, szczególnie webowych. Bo dla nich jest idealny. Dzieci z gimnazjum go nie lubią, bo gry na nim nie chodzą. Zaś w terminalu to na Ubuntu nie musisz nic robić, chyba, że chcesz i potrzebujesz czegoś szczególnego.

sansanchez   1 #64 11.05.2015 16:37

Po 13 latach z Windows nie mogłem się przestawić na Unity, dlatego korzystam z KDE. Siła przyzwyczajenia!

  #65 11.05.2015 16:39

Na początku byłam sceptycznie nastawiona do Unity, jednak szybko przywiązałam się do niego i trudno byłoby mi się z nim rozstać.
Unity jest intuicyjne, szybkie, proste i stabilne to obecnie najlepsze środowisko graficzne łączące walory estetyczne z wygodą i funkcjonalnością.
Brakuje mi go w Windows.
Działa o wiele lepiej od KDE warto spróbować, odczucia naprawdę pozytywne.
Jednym słowem rewelacja.

Jusko   14 #66 11.05.2015 17:19

@tdream #59: Osobiście parę lat spędziłem z GNOME 3 - to moje domyślne środowisko w systemach Linuksowych. Niemniej wykorzystywałem go również roboczo i czasami konkretnie wpieniał brak domyślnego panelu dla minimalizowanych okien.

Kiedy masz roboczo ok. 15 okien i co parę sekund musisz się między nimi przełączać to Aktywności są męczące, a kciuk i palec środkowy odpadają od Alt + Tab ;-) Przeliczając to w godziny robocze, które ciągną się w miesiące i lata - irytująca sprawa :-)

Drobnostka, którą można łatwo skorygować, ale kiedy przychodzi wyrobienie się w limitach czasowych z pracą, to brak takiego panelu jest pewnym cierniem. Poza tym - wszystko gra :-)

Autor edytował komentarz.
  #67 11.05.2015 17:50

@Jusko: "brak domyślnego panelu dla minimalizowanych okien"

Rozwiazanie jest bardzo proste "tint2"
Ubuntu
sudo apt-get install tint2
Fedora
yum install tint2

Zainstaluj i dodaj do autostartu, tint2 działa dobrze z Unity i Gnome3

awangardowy   7 #68 11.05.2015 18:31

Od 5 lat Linux, przez 4 lata XFCE.
Po starcie systemu i oczyszczeniu cache bierze mi 312 ram z odpalonym terminalem, jakby dołożyć UXTerm i wyłączyć kilka usług to zeszłoby do 200 mb (ale wolę bardziej wypasiony terminal). Wystarczy sobie pomyśleć co się dzieje jak to wszystko się odpala/zamyka na dysku SSD. Reszta ramu (95% i więcej) idzie na przeglądarkę i x-naście/dziesiąt zakładek, czy VBox i ~2 maszyny uruchomione na raz, Thunderbirda, Skype, Google Chrome w tle. XFCE chodzi na GTK (konkuruje z QT), na którym w tym momencie mam GUI do około 100 programów, od Eclipse, Wine, MS Office, przez Netbeans, po Thunderbird czy Firefox, czy Operę, czy Google Chrome. Żadnych problemów ze stabilnością i kompabitylnością.

Formatowanie dysku: kopiuję ikonki.desktop do 3-4 katalogów, kopiuję menu, ustawiam kilka rzeczy w 20 minut i całe środowisko stoi od zera. Bugów większych brak (w wersji stabilnej). Dokumentacja PDF zajmuje może z 20 stron; przeczytasz, pobawisz się 1-2 dni i masz wszystko w małym palcu, całkowita konfiguracja.

Z niejakiego Unity korzystałem może 3 minuty przez 5 lat na VirtualBoxie, bo akurat trzeba było skorzystać z Ubuntu w jakimś tam projekcie a ludzie bali się samego CLI. Instalacja natywna? Szkoda czasu na taki "desktop", już lepszy jest Windows 8 a tym bardziej Mac.

Według mnie wmawianie, że jedynym sensownym desktopem w Linuxie jest Ubuntu/Unity jest nieprawdą. Lepiej już wolny ram dać dla deamonów typu:
- Google Chrome lub firefox
- Thunderbird
- Skype
- dropbox ./ inne wirtualne dyski
- dodatkowe zabezpieczenia
- eclipse
- ftp,ssh,samba,vpn,cron, tor
- dodatkowe workspaces / compiz

Autor edytował komentarz.
  #69 11.05.2015 18:39

@command-dos: lenie używają openboksa a nie jakiś ubuntowych unitów

awangardowy   7 #70 11.05.2015 19:05

Co do Visty i Windows 7 to rozmawialem z developerem Microsoftu (C# + .NET, senior developer z 10 letnim stażem, który zaczynał programować chyba od czasów Windowsa 98), no i obydwoje stwierdziliśmy, że Windows Vista niewiele się różni od Windowsa 7. Zarówno pod względem możliwości, jak użycia zasobów, updatów, czy tam stabilności.
Ludzie kierują się emocjami, natomiast jak się weźmie ścisłe porównania technologiczne i parametry to Windows 7 i Vista to jest prawie to samo.

Jak ktoś pisze o "gigantycznej różnicy technologicznej" pomiędzy 7-demką a Vista to nie ma pojęcia o systemach operacyjnych z rodziny Microsoftu. Takie są fakty.

Natomiast więcej osób siedzi na 7-demce, bo przy podobnym użyciu zasobów Windows 7 jest systemem nowszym. Nie wiem do końca skąd się wzięła ta różnica, może Windows Vista był krócej sprzedawany, może miał gorszy marketing.

(powtarzam tylko opinię senior developera, który zjadł zęby na produkcji oprogramowania, natomiast sam zacząłem uważać podobnie po tej rozmowie)

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #71 11.05.2015 19:57

@Aniamal (niezalogowany) #67: Spoko - przerabiałem zarówno tinta jak i wtyczki ;-) Przez parę lat używania tego środowiska przetestowałem to i owo, w tym znalazłem komplet wtyczek dla siebie. Nawet zacząłem przymiarki do ponownej edycji motywów wizualnych ;-) Dorzucenie panelu ma jednak taki minus, że na mniejszych ekranach (np. 1366x768, 15") zabiera to miejsce - panel od góry, panel od dołu, a dopiero pośrodku aplikacja (doliczając belki samej aplikacji, miejsce tym bardziej się kurczy).

Zamysł braku dolnego panelu ma swój sens - podobno łatwiej się wtedy skupić na aktywnym oknie, a ciemniejsze panele sprawiają, że oko przestaje je wirtualnie widzieć (koncentrujesz się zatem na samej aplikacji). Kuleje to jednak w chwili, kiedy masz otwarte IDE, parę maili do klientów, edytor tekstu, program graficzny, przeglądarkę, manager plików, a dodatkowo musisz się stale przełączać między nimi. Kiedy miałem z 2-3 okna to luz, jednak przy pracy był to dla mnie czasem hardcore. Nie neguję - po prostu było to *dla mnie* miejscowo mało komfortowe.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #72 11.05.2015 20:18

@mikolaj_s: " na komputery, które nie miały szans działać dobrze," przecież o tym też pisałem... Vista od początku działała dobrze; jedyny warunek to nowoczesny (nie tylko nowy fabrycznie) sprzęt a nie 1 rdzeń, 512mb i integra grafika. Takie komputery względnie dobrze uruchamiały xp i nic ponadto. Niestety, intel chciał się pozbyć złomu a MS im wtym pomógł a prducenci pc/laptopów dodali swoje bo zapchali komputery crapem. Z tym, że MS wypuścił 2 certyfikaty zgodności: podstawowy; który miał zapewnić, że Vista ruszy i drugi, który zapewniał dobrą pracę (ten 2, to między innymi 1GB ram minimum, 2 rdzeniowy procesor i nowsze grafiki).Intel z OEM'ami chamsko wykorzystały ten 1. certyfikat i tyle w temacie...Visa jeśli tylko miała 1GB RAM, 2 rdzenie procesora działała bez żadnych problemów. Warunek był tylko taki, żeby
użytkownij nie jęczał bezmyślnie "bo mi ram źre" "bo dyskiem mieli ciągle przez kilka dni od instalacji" ( a prawda, której ludzie nie chcieli zrozumieć była taka: 1) vista miała nowy mechanizm obsługi ram (patrz wyżej bo szkoda żebym pisał to samo) 2)mieliła dyskiem gdy użytkownik nie robił nic bo indeksowała pliki żeby mu szukanie działało od razu a nie mieliło jak w Xp godzinę...)
Przekleństwem Visty było to, że trafiała albo na nie znającego nowości użytkownika albo na komputer, który powinien
skończyć z Xp...
@awangardowy
"Ludzie kierują się emocjami."

dokładnie tak ;) były nawet kiedyś takie badania: postawili ludzi, którzy nie cierpieli visty przed komputerami z systemem, w którym zmienili tylko jego nazwę i nagle się okazało, że Vista jest extra, rewolucyjna, nowoczesna :P
Między Vistą a 7 MS dokonał jednak kilku istotnych dla malkontentów zmian:
system ma usprawniony mechanizm szukania, już nie mieli dyskiem po instalacji jak vista mniej ram jest zajmowane na start działa lepiej na słabych konfiguracjach, dzięki czemu trafił na ultra słabe netbooki

wiele osób siedzi na 7 bo ma ona wsparcie dla SSD i jednak jest nowszym OSem.

Bez Visty nigdy nie byłoby jednak ani 7 ani nowszych

malaofca   7 #73 11.05.2015 20:24

@mikolaj_s: Nie wiem na jakiej podstawie wysnułeś swoje wnioski o trollu ale to twój problem. Nie wiem dlaczego piszesz o Windows XP skoro ja piszę o najnowszych wersjach oprogramowania. To że dodałeś jeszcze jedną grupę użytkowników do tych które wymieniłem też niczego nowego nie wnosi. Zauważ że napisałem iż wystarczyło by żeby aplikacje mail na linuxa mogłyby chociaż dorównywać tym dla Androida. Ale pewnie tego już nie doczytałeś bo tak się zaplułeś po przeczytaniu pierwszych zdań że straciłeś zmysły. Zgadłem?

malaofca   7 #74 11.05.2015 20:27

@Magnum 44: Dzięki za info. Na pewno spróbuje. Naprawdę trzymam kciuki za Linuxa :)

malaofca   7 #75 11.05.2015 20:31

@zyrol81: Ale gdzie w moim tekście jest mowa o egoizmie? Gdzie w moim tekście jest próba wmawiania czegokolwiek, komukolwiek? Przeczytałeś w ogóle ten tekst, zrozumiałeś? Wątpię. Wydaje mi się że jesteś kolejnym kolesiem który ma problemy emocjonalne i wylewa je na forach. Poluzuj gumę w majtach i zobaczysz życie stanie się łatwiejsze a ludzie w końcu zaczną się nawet i do ciebie uśmiechać :P

ygyfygy   5 #76 11.05.2015 20:34

@Piotrek2255: Dla mnie czcionki to jedna z najw zalet unity

  #77 11.05.2015 20:35

@command-dos: "a dostępność do różnych ważnych funkcji (np. ustawienia połączenia sieciowego) została skutecznie utrudniona, co uniemożliwia sprawne zarządzanie systemem." - yyyy, prawoklik na ikonkę połączenia sieciowego, która siedzi w trayu i otwarcie ustawień połączenia to takie utrudnienie?... ;)

command-dos   18 #78 11.05.2015 21:02

@gowain: z tego, co pamiętam, to prawoklik na ikonkę połączenia -> centrum sieci i udostępniania -> zmień ustawienia karty sieciowej -> prawoklik na właściwym połączeniu -> właściwości ;) tak było w win7 chyba... https://www.youtube.com/watch?v=J611IP2-eGU

awangardowy   7 #79 11.05.2015 22:18

@malaofca:

napisałeś o tym, że klient poczty na Linuxa jest słaby (?). To akurat argument niepoważny, bo Thunderbird dobrze skonfigurowany jest najlepszym programem do e-maila. Dobrze skonfigurowany, czyli taki z pluginami oraz włączonymi opcjami developerskimi. Tak samo jak ktoś nie lubi Thunderbirda, ale lubi skrypty perl/python , to pozostaje jeszcze e-mail w konsoli (mutt), który skryptowany ma możliwości niesamowite i dowolne.

Żeby nie było; żyję z e-mailów, korzystam z 9 kont w jednym momencie, a na konfigurację Thunderbirda poświęciłem sporo czasu. Tylko, że ja jestem programistą, korzystam z idealnie dopasowanego Linuxa (Debian unstable + rolling release + XFCE) i nie boję się: ani skryptów, ani wersji developerskich oprogramowania. Więc może dopiero zaawansowani użytkownicy wyciągają profity, zaś początkujący rzeczywiście mogą mieć trudności.

Jednak pisanie o słabych programach pocztowych w Linuxie jest nieprawdą. Możliwości są raczej większe niż w Windows, bo w grę wchodzi wiersz poleceń i edycja/przetwarzanie emailów/kopie bezpieczeństwa listów/operowanie w językach skryptowych.

Autor edytował komentarz.
lunareth   6 #80 11.05.2015 22:38

Nie takie to Unity straszne :)

  #81 12.05.2015 01:08

@command-dos: ustawienia połączenia sieciowego (a o tym pisałeś), masz już po kliknięciu prawym przyciskiem - ustawienia karty sieciowej - tak jak pisałeś, choć można i szybciej ;)

bialyikar   3 #82 12.05.2015 02:22

@lukasamd: Ale w KDE nie trzeba nic ustawiać. Jest taka możliwość, ale nikt nie zmusza, wszystko przecież działa od zainstalowania systemu.

command-dos   18 #83 12.05.2015 07:08

@bialyikar: ostatnio jednak, w odcinku dp na żywo, mówili że nie da się zainstalować pobranej paczki deb - trzeba było wcześniej doinstalować menadżera pakietów, czy cós ;)

bystryy   12 #84 12.05.2015 08:24

@malaofca: " i wyglądał przynajmniej tak dobrze jak"

Cokolwiek miałoby to znaczyć, ale wygląd można zmienić:

https://addons.mozilla.org/en-us/thunderbird/extensions/appearance/

Pomijam fakt, że to jest open source i można sobie przerobić wedle potrzeb, podmienić ikony, zmienić motyw kolorystyczny GTK itp.

W jednej z firm, które obsługiwałem, mieli firewall Cisco ASA i Cisco VPN Client był jedynym programem, który w ogóle przez ten sprzęt był dopuszczany do nawiązania sesji. Pewnie używają jakiegoś niestandardowego własnego rozszerzenia IPSec.

  #85 12.05.2015 08:28

@bialyikar: Rzecz w tym, że to co jest standardowo nieco mi nie leży.

zyrol81   9 #86 12.05.2015 14:07

@malaofca: A nie zauważyłeś, że odniosłem się do Twojego komentarza #38 a nie do tekstu?

zyrol81   9 #87 12.05.2015 14:12

@__Tux__: O windowsie nie mówimy bo windows i konfiguracja graficzna to dwa różne światy (chyba, że ktoś za szczyt możliwości uważa zmianę tapety to oki). Xubuntu jest lekkie, ale faktycznie kosztem tego że nie jest tak cukierkowo-landrynkowe. Choć osobiście uważam, że jeżeli ktoś się zna i wie co i gdzie zrobić to daje niemalże bezgraniczne możliwości.
I tu zaczynają się schody - jak wspomniałeś poświęcamy powiedzmy 200MB ale to na współdzielone pliki, a więc mamy zainstalowane 4 programy które korzystają z tych samych plików. Dlatego choć samo środowisko jest ciężkie, to programy już są lekkie i zajmują mało pamięci.

zyrol81   9 #88 12.05.2015 14:28

@xomo_pl: "ale co w tym dziwnego, że nowy dsoft potrzebuje więcej zasobów gdyż ma nowe funkcje?
co dziwnego w tym, że nowe gry mają coraz lepsze tekstury, które wymagają nowych grafik?
przecież możesz grać na medium set. "
I stąd pogoń za nowymi podzespołami, choć osobiście uważam, że nowe funkcje to zaledwie dodatek. Flashplayer kiedyś działał dobrze na P3 2200MHz i 1GB ram, teraz potrafi mulić na i3 i 4Gb ram. A nowe funkcje? Jakoś tak nie widać...

"To, że ludzie wkładali vistę na trupy to ich błąd." działało...

Widzisz, a u mnie na wielu maszynach stoi wista jeszcze i... psioczą na to wszyscy - od użytkowników do administratorów. Z reguły wykupywany był downgrade do XP. Obsługa drukarek (szczególnie sieciowych) to dramat, kłopoty z grafiką to standard, o płynności aplikacji specjalistycznych można zapomnieć.
Może w zastosowaniach domowych wista się sprawdzają -> jedna drukarka i 3 programy. W zastosowaniu firmowym to zło konieczne.

xomo_pl   24 #89 12.05.2015 15:11

@zyrol81: bo tak działa podświadomość - ludziom wmówiono, że vista jest be, lata pracowali na Xp* to do teraz narzekają bo inne, nowe, bo nie takie same jak Xp. To samo jest z Windows 8/8.1 tylko tym razem mają konkretne powody
bo wprowadzane zmiany odmieniły mocno obsługę podstawowych elementów systemu

*Odstęp między Xp a Vistą był bardzo długi- 2001-koniec 2006 jak na standardy Microsoftu. Vista miała być nadmieńmy jeszcze większą rewolucją ale tak się zakopali w tym co robią, że w okolicach 2005 zrobili restart prac ale opóźnienie już było konktretne i spowodowało, że ludzie "przylepili" się do trupa jakim było Xp. Gdyby MS dopilnował terminów Xp miałby następcę w 2004 roku (takie były plany).

"Flashplayer kiedyś działał dobrze na P3 2200MHz i 1GB ram, teraz potrafi mulić na i3 i 4Gb ram"
flash to akurat kiepski przykład jest.... popatrz jak wyglądają gry na nowe pc a jak wyglądały 7-10 lat temu.Na to potrzeba mocy. Jeśli ktoś nie gra na pc to 6 letni sprzęt (o ile był wtedy nowy technologicznie) w zupełności
jeszcze długo starczy.

mikolaj_s   15 #90 12.05.2015 16:39

@xomo_pl: Tylko w tamtym czasie Vista wymagała dużego skoku ilości pamięci w stosunku do XP, i bez 2GB nie chciała dobrze działać. Dopiero po pewnym czasie przyszła poprawka, która usuwała problem i teraz mam maszyny gdzie VIsta działa na 1GB. Wtedy to był duży skok ilości pamięci, a nie każde chce, aby sam system zżerał mu 2GB. Same Win7 w wersji 64-bit też jest słabo zaprojektowane bo na 2GB pełznie, a nie chodzi. Tyle, że dzisiaj pamięć jest dużo tańsza niż gdy wchodziła Vista. Ludzie nie chcieli Visty bo wiązało się to z wysokim kosztem. Sam Microsoft miał zarzuty jakoby zawiązał spisek z producentami pamięci i nie wiadomo czy nie były bezpodstawne.

  #91 12.05.2015 17:35

@xomo_pl: Mi flashplayer na 2x850Mhz i 1.5 GB RAM rozgrzewa tylko laptopa do 65 stopni, niezależnie od przeglądarki. Używam systemu Linux.
Nie wiem czy to zależy od Compiza czy Unity, ale pod Firefox jak napisałem zadanie i zapomniałem dopisać "ż", to gdy wracam kursorem i chcę zmienić na poprawne "ż" kursor przeskakuje mi na koniec zdania. Muszę całkowicie skasować to co napisałem aż do literki "ż". Też tak macie pod Ubuntu i FF?

formoza   3 #92 12.05.2015 18:46

"Mimo tego, stosunek 'użyteczności' do pochłanianych zasobów sprzętowych przez Unity jest moim zdaniem na wysokim poziomie, w odróżnieniu do KDE czy także Windowsowego Modern."

Za nic nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. KDE jest to jedno z najbardziej rozbudowanych i wybieranych środowisk graficznych i pochłania podobne zasoby co Unity a uwierz mi w nim nie ustawisz sobie tyle funkcji,efektów, zarządzanie oknami a może nawet podstawowa zmiana tematu pulpitu dla KDE ma w porównaniu do Unity większy wybór.

Ale co do Windows Modern to faktycznie, tutaj wolałbym Win Xp ;)

command-dos   18 #93 12.05.2015 19:09

@formoza: załóżmy, że nie mam ochoty na tuning wyglądu systemu - bo nie mam :) "użyteczność" w moim mniemaniu, to nie konfigurowalność. Zbyt duża możliwość konfiguracji wyglądu systemu i "przebajerowanie" przeszkadza mi i zapewne wielu użytkownikom także. Świetnym przykładem może być Android: można w nim zmienić tapetę, dodatkowo tapetę i na dodatek można przystroić swój pulpit w jakąś tapetę ;) Nikomu, kogo znam, brak bajerów w tym systemie, opcji przystrajania czegokolwiek nie przeszkadza - wysunąłbym teorię, że jest odwrotnie, bo kolejnym zakupem będzie prawdopodobnie urządzenie także z Androidem, ponieważ: znam, wiem gdzie czego szukać, co i jak wygląda, itd. Unity na starcie wygląda schludnie, spójnie, oferując przy tym spore (wystarczające) możliwości. Biorąc pod uwagę pochłaniane zasoby, wypada według mnie zaskakująco dobrze. No, ale to takie moje obserwacje ;)

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #94 12.05.2015 19:49

@malaofca: "Nie wiem na jakiej podstawie wysnułeś swoje wnioski o trollu ale to twój problem."
Nie o trollu, tylko o trollu Microsoftu. Piszesz tak samo jak ci, którym się za to płaci.

"Nie wiem dlaczego piszesz o Windows XP skoro ja piszę o najnowszych wersjach oprogramowania."

Wątpię, aby na W8 wyglądał lepiej.

"Zauważ że napisałem iż wystarczyło by żeby aplikacje mail na linuxa mogłyby chociaż dorównywać tym dla Androida."

A jak można porównywać w ogóle do Androida? Tam są aplikacje zrobione pod dotyk i nie są dobre dla normalnego desktopu. Mi tam akurat bardzie pasuje Thunderbird, a gdyby go nie było to wolałbym już nawet Outlooka.

"Ale pewnie tego już nie doczytałeś bo tak się zaplułeś po przeczytaniu pierwszych zdań że straciłeś zmysły. Zgadłem?"

Teraz wychodzisz nie tylko na trolla, ale jeszcze wychodzi brak kultury. Może sądzisz po swoich zachowaniach, bo to co napisałeś zupełnie nie pasuje do mnie. Mogę zrozumieć, że coś Ci się nie podoba. Każdy ma inny gust, tylko w jakim celu wyskakujesz z "systemem dla gimbusów" i tego typu ocenami nie mającymi żadnych podstaw w faktach?

Autor edytował komentarz.
awangardowy   7 #95 12.05.2015 21:17

co do Windowsa XP to sobie zrobiłem coś takiego kilka dni temu (na starszym komputerze):

- "najnowszy" Service Pack 3
- DirectX 9c
- uaktualnione i dobrze ustawione sterowniki do k. graficznej
- j/w do muzycznej
- jakieś tam aktualizacje
- na końcu wszystko przetrzepałem antywirusem...
- i odpiąłem kabel do internetu, wyłączyłem WiFI
- wyłączyłem właściwie wszystkie usługi dodatkowe

Mam Windowsa XP offline na którym zbieram sobie gry z czasów do directX 9, czyli dużo tytułów wejdzie, w tej chwili jest chyba 20.
dużo frajdy, pokazałem znajomemu, a on : "ooo fallouta 2 masz" :D
Wormsy są, sama klasyka, Need for speed 3, cywilizacja 3.
komputer mimo ze stary, to Windows XP i gry dają radę ;)

zatrzymal się w czasie, sformatuję go za 50 lat.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #96 12.05.2015 21:20

@mikolaj_s: nie, Vista wymagała tylko jednego: nowoczesnego na tamten czas komputera. Jeśli ktoś myślał, że wgra sobie vistę na stary pc i bedzie fajny, kolorowy os to był w błędzie. Do tego wiele osób powtarzało te same brednie co
Ty: 1GB wystarczał do normalnej pracy, żadnych problemów. To, że ststem zajmował ok 600-700mb to wynik nowego mechanizmu pamięci, który miał ją efektywnie zwalniać w razie potrzeby - tylko większość pieniaczy wtedy nie chciała tego zaakceptować. Jeśli ktoś wtedy (2006/2007) kupił komuputer z 512mb pamięci (często do tego najwolniejszego typu) do tego zapchany crapem to miał pełnię praw narzekać. Ale Microsoft jasno podawał, że te 1GB to minimum by z vistą dobrze się pracowało... Pamięci wtedy nie były znowu aż tak drogie...
Microsoft poszedł wtedy intelowi na rękę i dał ten cały certyfikat podsawowej zgodności z vistą dla komputerów, które visty widzieć nie powinny bo działało to słabo... ale startowało i jeśli ktoś wgrał system na czysto to dawało to radę...
a intel chciał się pozbyć złomu, który naprodukował "pod xp" bo do końca nikt nie był pewny kiedy vista wyjdzie bo MS premierę przekładał nie raz

mikolaj_s   15 #97 12.05.2015 23:42

@xomo_pl: Sam opowiadasz głupoty, które mi zarzucasz. Zawsze jakoś tak jest, że jak klienci są niezadowoleni to robi się z nich pieniaczy. Vista miała dwukrotnie większe wymagania co do pamięci niż XP. Niektórzy fachowcy twierdzili takie rzeczy: http://kopalniawiedzy.pl/Windows-Vista-David-Short-pamiec,1919.
Tego typów poradników było w sieci kiedyś dużo: http://pl.ccm.net/faq/1622-ile-pamieci-ram-oraz-pamieci-wirtualnej-potrzebuje-ko...
Wiem użytkownicy uparli się, nie potrafili skonfigurować. Można tak długo.

"Ale Microsoft jasno podawał, że te 1GB to minimum by z vistą dobrze się pracowało.."
Nieprawda. Microsoft podawał jako minimalne wymagania 512MB, a zalecane 1GB. Obie wartości były za małe, nawet druga była niewystarczająca, szczególnie gdy nie miało się wydajnej karty graficznej do wspierania Areo. Podobnie było z grami, na Viście trzeba było mieć 1GB więcej. Jako jeden z problemów wymienia się brak dostosowanych sterowników co generowało wiele problemów.
Porównywanie do dzisiejszej Visty nie ma sensu, bo niewiele się ona różni od Win7.

xomo_pl   24 #98 13.05.2015 00:26

@mikolaj_s: Vista debiutowała ponad 5 lat po Windows Xp, twierdzenie, że vista powinna mieć takie samo/zbliżone zapotrzebowanie na ram to jakiś kretynizm oparty na teorii jaki to MS był zły bo Vista nie działała na takich trupach na jakich działał Xp...

"Microsoft podawał jako minimalne wymagania 512MB, a zalecane 1GB"
nie, te dane był podawane jako minimum:
512mb: do "rozruchu" jako takiego jako minimalne
1GB jako minimum zalecane.

zapewne będziesz dalej to samo powtarzał więc postanowiłem zajrzeć do baz wiedzy MSu i oto co tam znajdziesz i przy wymaganiach Visty:
"Recommended minimum hardware requirements for Windows Vista" i
słowo klucz- minimum - i to podkreślam od początku.
https://support.microsoft.com/en-us/kb/919183co do gier to częściowo masz rację ale to oczywiste, że wymagania rosną...

brak sterowników to była kwestia tylko pierwszych tygodni i wynikała z tego, że
przebudowano masę elementów w systemie (nowy sposób obsługi kart audio choćby) więc stare drivery nie były do końca z vistą zgodne

maew   7 #99 13.05.2015 07:07

@WolfX: Unity ma więcej opcji konfiguracji niż Gnome? Jakoś nie słyszałem żeby był odpowiednik np. Gnome extensions dla Unity. Co do KDE nie miałem nigdy problemów ani z Aconadi ani z Baloo ani z wyglądem aplikacji GTK (po doinstalowaniu odpowiednik pakietów w Debianie). Piszesz zapewne o jeszcze niedopracowanym Plasma 5 więc to trochę nie jest uczciwe porównanie bo KDE 4 działa naprawdę dobrze i stabilnie.

Kulą u nogi Unity jest Compiz.

GBM   22 #100 13.05.2015 08:16

Ale się temat rozrósł... Do około-linuxowych słów kluczowych, możemy teraz dorzucić Unity. Wszystkie one zapewniają dużą ilość komentarzy do dyskusji :-P

mikolaj_s   15 #101 13.05.2015 09:06

@xomo_pl: " Vista debiutowała ponad 5 lat po Windows Xp, twierdzenie, że vista powinna mieć takie samo/zbliżone zapotrzebowanie na ram to jakiś kretynizm oparty na teorii jaki to MS był zły bo Vista nie działała na takich trupach na jakich działał Xp... "

Ale przecież nie o tym dyskutowaliśmy, przynajmniej tak mi się wydaje. Wcale nie twierdzę, że musiała mieć mniejsze wymagania, ale nie znaczy to, że ludziom musiała się podobać. Ludzie nie chcieli Visty, bo nie potrzebowali niczego co oferowała dodatkowo Vista. Woleli stare XP, bez konieczności rozbudowywania pamięci RAM. Każdy ma prawo do tego co woli. Problem w tym, że każda firma chce wcisnąć klientowi nowy produkt wmawiając mu, że go potrzebuje. Często ten produkt ma wiele nowych świetnych cech i tak było Vistą. Ale jak to się zdarza często w produktach Microsoftu był też regres w niektórych aspektach. Ostateczna decyzja należy jednak do klienta bo to on wydaje pieniądze, a później korzysta z produktu.


"zapewne będziesz dalej to samo powtarzał więc postanowiłem zajrzeć do baz wiedzy MSu i oto co tam znajdziesz i przy wymaganiach Visty:
"Recommended minimum hardware requirements for Windows Vista" i
słowo klucz- minimum - i to podkreślam od początku.
https://support.microsoft.com/en-us/kb/919183"

Jak widać minimum zależało od wersji. Raczej wątpię by Home Basic faktyczne mógł pójść dobrze na 512MB. Na prawdę rozsądne minim na początku to było 1,5GB. Dzisiaj z SP Vista chodzi jako tako na 1GB. Ale dotyczy to wersji 32-bit. Z 64-bit nie miałem styczności, ale jeśli Vista jest podobna pod tym względem do Win7 to lepiej mieć więcej niż 2GB dla tej wersji.

"co do gier to częściowo masz rację ale to oczywiste, że wymagania rosną... "
Dotyczyło to tych samych gier. Na XP miały niższe wymagania pamięciowe. Po prostu ludzie woleli zostać przy XP niż inwestować w pamięć. Czy to takie dziwne?

zyrol81   9 #102 13.05.2015 09:09

@command-dos: Tu się muszę zgodzić - ludzie dostają to co dostają i nie próbują tego dostosować pod siebie. Pokazał nam to MS, Google czy choćby telefonia komórkowa. Kiedyś mogłeś w Windows zrobić spoko - tematy pulpitu, dobrać indywidualne kolory, nawet swój własny pasek dodatkowy zrobić. Teraz praktycznie oprócz zmiany tapety nie możesz nic. Google też dawało możliwość dostosowania swojej wyszukiwarki indywidualnie (zmiana tła, witgety...) teraz tą możliwość zabrali. Telefony miały wymienne obudowy, a teraz maja wymienne etui. Przykładów można mnożyć w nieskończoność. Kiedyś każdy chciał być indywidualny, każdy chciał pokazać swoje jestestwo. Teraz każdy jest taki sam - pulpit każdego windowsa jest identyczny, każdy telefon który weźmiesz do ręki wygląda tak samo. Ludzie się boją modyfikacji, nie chcą ich, nie potrzebują.
Ale są ludzie którzy lubią pobawić się wyglądem, spersonalizować coś pod siebie, pokazać swoją indywidualność. Dla kogoś takiego Windows to zło konieczne, Unity omijają z daleka. zostają przy środowiskach bardziej konfigurowalnych - LXDE czy XFCE. Dla tych najbardziej wymagających, lubiących się bawić środowiskiem czy systemem stworzono KDE.

MadDog   4 #103 13.05.2015 10:48

Po prostu kocham ludzi, którzy pod artykułem o Linuxie zastanawiają się, co lepsze: Vista, XP czy 7.
Internetowy bełkot w formie klasycznej

xomo_pl   24 #104 13.05.2015 12:00

@mikolaj_s: "Ale przecież nie o tym dyskutowaliśmy"
od początku sugerujesz, że Vista była zła bo potrzebowała dużo ram :D

". Ludzie nie chcieli Visty, bo nie potrzebowali niczego co oferowała dodatkowo Vista. Woleli stare XP, bez konieczności rozbudowywania pamięci RAM"
nie, ludzie nie chcieli się przekonać nawet do visty "bo po co". Uważali, że Xp jest świetne a w zasadzie to był trup, który powinien być zastąpiony w 2004 roku ale tylko z winy MSu przeciągnęło się to na 2006 listopad. Wielu krytyków viste widziało na screenach albo czytało o niej same brednie od pseudo ekspertów, które powtarzali bezmyślnie. Krytycy byli głusi na to, że vista zajmuje więcej ram ale potrafi go oddać w razie potrzeby, co w xp wychodziło kiepsko delikatnie mówiąc...
"Na XP miały niższe wymagania pamięciowe. Po prostu ludzie woleli zostać przy XP niż inwestować w pamięć. Czy to takie dziwne?"
ależ nic w tym dziwnego- naturalne, że na nowszym systemie gra może potrzebować więcej pamięci a i sami twórcy gier często przesadzają i śróbują wymagania nie wiadomo po co...

"Ale dotyczy to wersji 32-bit. Z 64-bit nie miałem styczności, ale jeśli Vista jest podobna pod tym względem do Win7 to lepiej mieć więcej niż 2GB dla tej wersji."

tylko po co system x64 na >3.5GB? to bez sensu totalnie....

Wszystko w zasadzie rozbijało się o to jak kto dbał o system, co miał doinstalowane, jaki miał HDD, typ ramu. U mnie Vista na 1GB ram chodziła sprawnie, problemów brak. Modernizację zrobiłem w zasadzie tylko pod kątem
gier, które gdzieś w 2009 roku zaczęły się ciąć na 1GB ram a i samo pentiumD nie było mistrzem jeśli chodzi o kulturę pracy... jeśli ktoś włożył sobie vistę na komputer ze słabym procesorem, kiepskim Ram i wolnym HDD to na tym
żaden system dobrze nigdy nie działa. Jakimś cudem narzekali głównie ci co kupili oem-PC z marketów etc - bo tam ładowano viste do pc-złomów ze starymi procesorami intela, 512mb wolnego ramu i tragicznie wolnym HDD.
Całość dopakowano toną crapu i brakiem legalnego dostępu do normalnego instalatora. To nie mogło działać dobrze i cudów w tym nie było żadnych.

mikolaj_s   15 #105 13.05.2015 12:12

@xomo_pl: "od początku sugerujesz, że Vista była zła bo potrzebowała dużo ram :D"

No to prostuję: nie twierdzę, że była zła tylko, że większość ludzi wolała zostać przy XP.

"nie, ludzie nie chcieli się przekonać nawet do visty "bo po co""
I mieli do tego prawo. Skoro działało im dobrze i to z mniejszą ilością pamięci to co potrzebowali to po co mieli zmieniać system?

"tylko po co system x64 na >3.5GB? to bez sensu totalnie.... "
Tylko zauważ, że w linku do supportu nie ma wzmianki o tym fakcie, a wymagania są podane dla obu wersji jako te same.

" U mnie Vista na 1GB ram chodziła sprawnie, problemów brak."
A miałeś ją od samego początku, zaraz po wydaniu? Mam styczność z Vistą dopiero od wersji z SP i na 32 bitach chodzi nawet lekko lepiej niż Win7, ale wiem od innych użytkowników, że pierwsze wersje cierpiały na słabą wydajność i działały dobrze dopiero z 2GB RAM. Po updatach sporo się polepszyło.

PokerFace   10 #106 13.05.2015 13:04

@command-dos: Chyba jednak chcę ;) Tzn nie na moim głównym komputerze bo tu króluje Win 8.1 ale na "zapasowym" od paru dni śmiga Vista :)

@Pangrys: Wiesz może w której wersji zrezygnowali z tego dźwięku? https://www.youtube.com/watch?v=m2e4W8-Paqk Do dziś pamiętam nowe szkolne komputery z Vistą i właśnie ten dźwięk uruchamiania systemu.. a przecież na nich na pewno nie instalowali Visty beta :) U siebie zainstalowałem teraz Vista SP2 i tego dźwięku brak :c Musiałem osobno pobrać.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #107 13.05.2015 13:35

@mikolaj_s: " Skoro działało im dobrze i to z mniejszą ilością pamięci to co potrzebowali to po co mieli zmieniać system?"
skoro kupili komputer z xp to przecież nikt ich nie zmuszał do przejścia na Vistę. Komputery z xp zakupione w okresie przejściowym miały dostęp do VISTY za cenę przesyłki i kto chciał to brał.... Z ludźmi jest tak, że jak do czegoś przywykną to nawet małej zmiany nie akceptują: to samo było z Vistą, to samo
jest teraz z modernUI. Vista wyszła za późno, miała zmiany, których wiele osób nie chciało zrozumieć tylko narzekało. W okolicach debiutu visty ludzie robili z 1GB RAM jakąś kosmiczną wartość a to był wtedy standard jeśli tylko
się nie kupowało komputera w markecie przy okazji kupna chleba...

"A miałeś ją od samego początku, zaraz po wydaniu? "
tak, krótko po premierze dostałem od Microsoftu paczkę z Vistą (komputer był kupiony z Xp MCE co gwarantowało dostęp do Visty HomePremium) i zaraz po tym pożegnałem wreszcie Xp i przywitałem Vistę- wgrałem ją na czysto
więc nie było ani śmieci OEMa ani pozostałości po xp (wymagało to wgrania najpierw visty bez key;a a potem z pulpitu robiło się "upgrade" wpisując klucz). Poza mankamentami polskiej wersji jak nie działający widżet pogody czy
paskudnie szerokie menu start, momentami kretyńskie tłumaczenie systemu wszystko było extra w porówaniu do xp:). W tamtym czasie byłem jeszcze zapalonym graczem PC także nawet pograć się dało w ówczesne nowości.
Po instalacji dało się zauważyć "chrupanie dyskiem" ale dzięki temu szukanie pliów na dysku to przyjemność była, nie to co w xp a po tygodniu gdzieś był spokój już. RAM zjadała sporo bo coś ok 600MB ale nigdy nie miałem problemu braku pamięci bo system potrafił ją oddać jeśli była potrzeba.

Podstawową rewolucją w stosunku do xp było to, że vista nawet kilka miesięcy po premierze nie zwalniała startu/zamykania jak to robił Xp mimo że się o niego dbało. Ludzie niestety naczytali się kiepskich opinii
i potem tak już to trwało.

@PokerFace PokerFace: w Vista RTM był trochę inny dźwięk startu systemu, najpierw długi, potem ten krótki, który w 7 i nowszych jest jedynym
https://youtu.be/ACEkZQyCc4Y?t=9m6s

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #108 13.05.2015 13:42

@xomo_pl: "W okolicach debiutu visty ludzie robili z 1GB RAM jakąś kosmiczną wartość a to był wtedy standard jeśli tylko
się nie kupowało komputera w markecie przy okazji kupna chleba... "

To akurat problem zarówno producentów jak i samego Microsoftu. Producenci chcieli sprzedawać taniej sprzęt, ale Microsoft nie chciał sprzedawać XP do nowych komputerów.

xomo_pl   24 #109 13.05.2015 13:49

@mikolaj_s: oczywiście, że tak- bo to MS pod naciskiem intela pozwolił na to by Vista trafiała na złom, który jako tako radził sobie z Xp i niczym innym. Prawda przecież taka jest, że ówczesne celerony, stare pentiumy i inne twory intela nawet na Xp w połączeniu z 512mb ram chodziły słabo a co dopiero wymagającą vistą. Świadomy klient jednak kupując wtedy sprzęt patrzył co bierze i wtedy vista działała bez problemu.
Intel chciał się jednak pozbyć trupa a MS chcąc nie chcąc chciał być w zgodzie z intelem więc na to przystał...

bystryy   12 #110 13.05.2015 14:21

@xomo_pl: "wszystko było extra w porówaniu do xp:)"

Akurat robiłem w tamtych czasach w "pogotowiu komputerowym" i ludzie przychodzili robić downgrade m.in. z powodów:

1) Problemów z sieciowymi donglami USB do mobilnego Internetu - zainstalowane w jednym gnieździe USB odmawiały pracy, gdy przełożone zostały do innego gniazda. Trzeba było kalekie wpisy usuwać ręcznie z rejestru.
2) Nagłego braku współpracy ze starszym oprogramowaniem, które działało na XP, a na Viście już nie chciało (i ten problem w dużej mierze ciągnie się nadal). Ludzie kupili programy, chcieli ich dalej używać, ale Microsoft pokazał im gest Kozakiewicza.
3) Były problemy z ustawieniem drukarek sieciowych jako domyślne. Techfora Microsoftu odpowiadały na to "Vista przyjmuje za domyślną drukarkę tę, którą znajdzie jako pierwszą". A znajdywały jako pierwszą drukarkę lokalną. Ludzie ustawiali jako domyślną sieciową i to działało do reboota, a po restarcie komputera znów domyślną była lokalna.

Może z czasem to rozwiązali, ale nie każdy miał tyle cierpliwości, by do tego momentu doczekać. W XP i Windows 7 takich problemów nie było.

"Podstawową rewolucją w stosunku do xp było to, że vista nawet kilka miesięcy po premierze nie zwalniała startu/zamykania jak to robił Xp mimo że się o niego dbało. "

XP też nie zwalniał, jak się ustawiło wartość WaitToKill na 0 w rejestrze, czyściło tempy, nie ładowało masy usług do autostartu i defragmentowało partycje.

xomo_pl   24 #111 13.05.2015 15:03

@bystryy: miałem xp i vistę to wiem jak to było: xp zawsze zwalniał co by się nie robiło z nim a vista po roku, dwóch tak samo działała
bez żadnego grzebania poza czyszczeniem temp...

w zasadzie tylko 1 problem z tych przez Ciebie wymienionych to wina Visty,
reszta to wina partactwa twórców oprogramowania, sterowników- to, że Vista wymaga pewnych zmian w sofcie wiadomo było długo przed premierą tylko, że deweloperzy mieli to gdzieś. Wynikało to przede wszystkim z tego, że Vista domyślnie nie dawała każdemu programowi nawet na koncie admina pełnych praw, był bdb mechanizm UAC, który po prostu powodował, że programy musiały być poprawione.
Podobnie operatorzy internetu po GSM mieli gdzieś zmiany w stosie sterowników, zignorowali fakt, że MS pozmieniał sporo rzeczy. Te problemy zniknęły z czasem i przy premierze 7 i 8/8.1 się nie pojawiły tylko
dlatego, że MS nie grzebał nic już w tych aspektach systemu. Zmiany te były jednak potrzebne jeśli Windows miał być nowoczesnym systemem.

"Windows 7 takich problemów nie było"
nic dziwnego biorąc pod uwagę, że bez Visty nie byłoby 7 ani niczego nowszego. Vista została zoptymalizowana, dodano trochę nowości i tak się zrodził W7..

command-dos   18 #112 13.05.2015 17:59

że Wam przerwę tą windowsową przepychankę ;)
https://insights.ubuntu.com/2015/05/13/ubuntu-coming-to-russia-on-hp-devices/?ut...

HP to zuo (walka na tusze), ale jestem skłonny przymknąć oko w związku z ich partnerstwem z Canonical ;)

xomo_pl   24 #113 13.05.2015 18:30

@command-dos: ta walka na tusze to chyba im nie do końca wyszła bo nadal bez problemu kupuję do swojej drukarki HP zamienniki firmy activejet bez żadnego problemu.... a miały zniknąć...

natomiast co do linku to nic dziwnego - w Rosji ostatnio są coraz silniejsze tendencje do porzucania Windows...

command-dos   18 #114 13.05.2015 18:49

@xomo_pl: pamiętam, jak w hurtowniach wyprzedawali tusze do HP activejeta za cenę praktycznie zakupu - nie mam co prawda wglądu teraz w cenniki hurtowni, ale zawsze mogę się zapytać znajomego. Byćmoże coś zdołali wymyślić, aby minąć patent ;)

co do linku, to dziwi mnie że nie robią ekspansji na Niemcy - tam, przynajmniej w Monachium, ostro zabrali się za walkę z MS, no i ludzie kasę mają... linuksiarzy też tam sporo ;)

WolfX   13 #115 13.05.2015 19:11

@maew: Nie powiedziałem, że unity ma mniej opcji niż gnome. Napisałem, że ma bardzo mało opcji - tak jak gnome3.

A jeśli chodzi o KDE to mówię o najnowszej stabilnej (wg mnie raczej "stabilnej") wersji a więc naturalnie o KDE 5.x

Jak dla mnie theme dla aplikacji gtk (bez firefoxa i LibreOffice nie przeżyję) mający udawać breeze jest jeszcze gorszy niż oxygen-gtk (tak używam też debiana i potrafię dociągnąć pakiety do obsługi gtk) Narzekam jednak na jakość tych themów i przez to wygląd m. in FF i LO - w unity te podstawowe dla większości userów programy są z kopa podpicowane i nie ma mowy o jakichkolwiek zanikach cieni, czy czymśtam) Teraz opiekunowie KDE powinni skupić się na obsłudze i integracji gtk3 i gtk2, aby nie odstraszały. Tym bardziej że dla wielu programów napisanych w gtk ciężko znaleźć odpowiedniki napisane w QT. Stabilność też na razie pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza SDDM, choć od ostatniej instalacji Kubuntu 15.04 w zeszłym tygodniu jeszcze jakoś działa - jest postęp.

xomo_pl   24 #116 13.05.2015 19:14

@command-dos: w Rosji trafili po prostu na najmocniej sprzyjającą sytuację polityczną a powszechna paranoja na temat bezpieczeństwa jest tam w zasadzie największa... Europie jeszcze do tego daleko więc i hp się nie spieszy z wypuszczaniem sprzętu z ubuntu...

co do tuszy to w sumie nie wnikałem skąd mają tusz- dostępne to brałem, ostatnio z półtora miesiąca temu ale z tego co widzę to na stronie sklepu nadal mają cały wachlarz tuszy do hp od activejet.... Ciekawe w sumie czy to inwencja sklepu czy może jednak activejet jakoś ominął pazerne działania złodziejskiego hp...

bystryy   12 #118 14.05.2015 06:17

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: "W Anglii HP lansuje laptopy z Ubuntu"

Ebuyer lansuje, HP się słowem o tym nie zająknął niestety.

Na szczęście Ebuyer to znana firma, ma szansę sprzedać więcej niż komputerowy sklep pana Mietka za rogiem.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #119 14.05.2015 08:50

@bystryy: Niestety wszyscy wielcy producenci chodzą na krótkim pasku Microsoftu. Wszystko będzie zależało od W10 i czy powtórzy się scenariusz z 2009 roku. Wówczas wydaniem W7 udało im się zablokować niemal pewny marsz linuksa na pecety.

A propos linuksa, to zainstalowałem jako główne takie "egzotyczne" minimalistyczne distro NuTyX, które jest tylko z językiem francuskim i oparte jest ono na LFS i Crux. Nie kupuje nowej maszyny, bo ten stary lapek jeszcze dyszy a moje ulubione KDE chodziło słabo na popularnych dystrybucjach. Mimo, że NuTyX ma znikomą ilość programów binarnych w repo, to jestem w szoku jak może pracować dobrze skompilowane KDE i to 64 bity na 3 Gb RAM.

Slackware raz udało mi się zainstalować ale poległem na konfiguracji. Może jeszcze powrócę do niego, bo to też wspaniała dystrybucja podobna w działaniu do tego NuTyX-a.

bystryy   12 #120 14.05.2015 09:20

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: W wolnej chwili zachęcam do zapoznania się z działami FAQ i Propozycje do FAQ na http://forum.slackware.pl/

Większość starych porad działa (polonizacja systemu itp.). Na Slacku chodzą też paczki z dystrybucji z nim kompatybilnych, najlepsze są z Porteusa (dużo paczek multimedialnych) i Salixa. Nawet z OpenSUSE uda się co nieco zainstalować (Slack obsługuje rpm, tyle że bez zależności).

Slack działa jak rakieta i jest stabilny jak skała - poza instalacją w j. angielskim, Slack może jednak odstraszać domyślnym, kompletnie nieprekonfigurowanym wyglądem środowisk graficznych, choć jak komuś zależy, to przerobi sobie i ustawi według uznania

bystryy   12 #121 14.05.2015 09:42

@xomo_pl: "xp zawsze zwalniał co by się nie robiło z nim a vista po roku, dwóch tak samo działała
bez żadnego grzebania poza czyszczeniem temp..."

Vista miała zapewne włączoną zaplanowaną defragmentację systemową, której nie miał XP, natomiast XP potraktowany Defragglerem raz na tydzień/dwa hula dużo żwawiej od Visty i siódemki. Zresztą teraz w epoce napędów SSD to i tak bez znaczenia.

skandyn   10 #122 14.05.2015 19:24

Może jeszcze kiedyś wrócę do unity.
Oczywiście fajny wpis.
Pozdrawiam.

maew   7 #123 14.05.2015 22:48

@WolfX: Nie wiem dokładnie na czym polega problem z GTK w Plasma 5 ale podobno już go nie ma po jakiś aktualizacjach. Ja się przeniosłem z Gnome na KDE ale KDE 4 bo jakoś Plasma na razie do mnie za bardzo nie przemawia ze względu na słabą stabilność. W KDE 4 to problemu z GTK wiadomo, nie ma, na Debianie wystarczy zainstalować kde-config-gtk-style gtk2-engines-oxygen gtk3-engines-oxygen a na Kubuntu < 15.04 wszystko od razu skonfigurowane.

Też bym nie wytrzymał bez programów w GKT i dlatego siedzę na 4 ;)

Autor edytował komentarz.
Color Mint   9 #124 16.05.2015 19:14

Jeżeli o wyglądzie mowa, to w Unity brakuje mi czegoś co bym nazwał "soczystością" znaną z Vista/7. Okienka mogą być albo z ciemnymi paskami albo z jasnymi, brak kolorystyki może się podobać, ale dla mnie to brak wyboru. Owszem można stylizować korzystając z tego co jest w sieci, ale efekty bywają różne. Funkcjonalnie Unity jest ok, wizualnie wolę jednak KDE

Autor edytował komentarz.
4lpha   10 #125 21.05.2015 12:26

Zastanawia mnie tylko do kogo jest kierowany ten wpis. Do użytkowników Windows jako ciekawostka?

command-dos   18 #126 21.05.2015 12:58

@4lpha: głównie do użytkowników, którzy zamierzają migrować na linuksa i mają obawy przed Unity skreślając Ubuntu, ale... myślę, że każdy może się tutaj czegoś dowiedzieć ;)