Corel startuje w wyścigu programów dla fotografów

11.01.2012 18:43, aktual.: 11.01.2012 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do naszej bazy programów trafił kolejny program typu ciemnia cyfrowa. Tym razem pozycja pochodzi z tłoczni firmy Corel, która kojarzona jest raczej z grafiką wektorową, jako że CorelDraw od lat jest liderem w tej dziedzinie, a PhotoPaint nigdy szczególnie się nie wyróżniał wśród konkurencji. Nowy program Corela prezentuje podejście firmy do fotografii cyfrowej.

Corel AfterShot Pro to elastyczny program do katalogowania, retuszu, obróbki zdjęć oraz tak zwanego wywoływania RAW-ów (lista obsługiwanych modeli aparatów znajduje się na stronie Corela). Możliwości katalogowania wspomagane są przez rozbudowaną wyszukiwarkę odczytującą metadane, tagi, a zdjęcia można sortować według tagów, oceniać, porównywać i tak dalej. Jednak najważniejszą cechą tego programu jest możliwość niedestruktywnego modyfikowania zdjęć i umieszczania modyfikacji na warstwach, dzięki czemu wybrane kroki edycji można wyłączać lub usuwać, co daje niemal nieograniczone możliwości edycji w dość nieliniowym procesie. Możliwa jest również edycja wielu wersji zdjęcia jednocześnie i porównywanie wyników.

Wśród narzędzi znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia do korygowania ekspozycji, balansu bieli i kolorów, oraz tryb automatyczny Perfectly Clear, oparty na technologii firmy Athentech o tej samej nazwie. W tym trybie oświetlenie każdego piksela zdjęcia jest dostosowywane tak, aby zachować naturalny kolor bez dodawania cienia. Technologia może być również wykorzystana do usuwania tinty i ratowania wyblakłych oraz niedoświetlonych zdjęć. Na uwagę zasługują również dobrej jakości narzędzia do usuwania szumu, zarówno pojawiającego się na RAW-ach, jak i na obrazach zapisanych w formacie JPG. Do usuwania szumu AfterShot wykorzystuje algorytmy firmy PictureCode, które znamy z programu Noise Ninja. Jest więc czym się pobawić.

Korektę można stosować również na wybranych fragmentach zdjęcia dzięki warstwom i narzędziom przypominającym maski. Do dyspozycji mamy różne narzędzia zaznaczenia, które ze sporą precyzją pozwalają wybrać obszar do modyfikacji i miękkość krawędzi. Aby umożliwić retuszowanie zdjęć w palecie narzędzi umieszczono klasyczne pędzle „uzdrawiające” i klonujące z możliwością zmiany źródła, rozmiaru i twardości krawędzi. Nie zabrakło również możliwości budowania galerii, które można umieścić na swojej stronie internetowej. Na uwagę zasługuje również ciekawa lupa, która powiększa obszar pod próbnikiem i daje wgląd w szczegóły zdjęcia bez powiększania całego widoku. Narzędzie prostowania zdjęcia z kolei, poza kreską wyznaczającą poziomy „horyzont” kadru, wyświetla również bardzo pomocną siatkę. Niestety prędkość renderowania w czasie rzeczywistym nałożonych efektów pozostawia trochę do życzenia.

Ważną zaletą programu Corel AfterShot Pro jest wieloplatformowość. Program jest dostępny dla Windowsa, Mac OS X i Linuksa, co nie zdarza się często wśród produktów Corela. AfterShot Pro możemy mieć już za 99 dolarów, ale można kupić również wersję upgrade za 79 dolarów. Zniżka przysługuje posiadaczom ważnych licencji na Corel PaintShop Photo Pro X2 lub nowszego oraz Bibble Pro lub Lite 5, Adobe Lightroom i Apple Aperture. 30-dniową wersję próbną można pobrać z naszego portalu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)