Cyberbezpieczeństwo, telekomunikacja i aplikacje w 2023 roku - oto prognoza

Cyberbezpieczeństwo, telekomunikacja i aplikacje w 2023 roku - oto prognoza

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
06.01.2023 16:08

Świat oprogramowania, cyberbezpieczeństwa i komunikacji dynamicznie się zmienia. Co roku można zauważyć trendy, które przekładają się na życie nie tylko zawodowców, ale i doznania użytkowników końcowych. Eksperci potrafią przewidzieć, jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość w tych dziedzinach.

Swoje prognozy dotyczące 2023 roku przedstawili dla nas eksperci z firmy Snowflake. W przypadku oprogramowania można się podziewać jeszcze bardziej zaawansowanego wykorzystania gromadzonych danych do personalizacji usług.

Znajdujemy się na początku renesansu w rozwoju oprogramowania, gdzie programiści będą wprowadzać swoje aplikacje do centralnych, połączonych źródeł danych (...) Każda kategoria aplikacji, czy to horyzontalna, czy specyficzna dla danej branży, zostanie na nowo odkryta przez pojawienie się nowych aplikacji napędzanych danymi. Takich, które wykorzystują ogromne ilości danych do personalizacji produktów i optymalizacji usług. Wzrost liczby aplikacji napędzanych danymi będzie oznaczał ogromne możliwości dla deweloperów (...) Dostawcy platform przejmą znaczną część ciężaru związanego z bezpieczeństwem, zarządzaniem, prywatnością, dystrybucją i monetyzacją, pozostawiając deweloperom i przedsiębiorcom możliwość skupienia się na innowacjach związanych z ich głównymi wyróżnikami.

Christian KleinermanChristian KleinermanSVP of Product, Snowflake

Ciekawa wizja dotyczy również rozwoju oprogramowania z otwartymi źródłami. Popularność konkretnych projektów może bowiem podnieść działalność twórców w mediach społecznościowych.

Open source szybko staje się ekosystemem, na który wpływ mają influencerzy z mediów społecznościowych. Na przykład Data Professor, devaslife, George Hotz czy Primeagen już regularnie kodują na żywo na Twitchu i YouTube, prezentując swoje ulubione projekty open source. Spodziewam się, że ten trend będzie kontynuowany i odegra większą rolę w przyczynianiu się do szybkiej popularności i szerszego przyjęcia niektórych projektów open source (...) Ważnym nowym miernikiem sukcesu dla open source będzie nie tylko to, jak fajny jest projekt, ale też, jaki jest współczynnik "fajności" i zasięg mediów społecznościowych influencera, który go prezentuje.

Adrien TreuilleAdrien TreuilleHead of Streamlit, Snowflake

Zmiany prognozowane są także w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i tutaj również zahaczają o tematykę open source. Drugi aspekt dotyczy przechowywania danych w chmurze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 2023 roku zauważymy, że więcej zespołów ds. bezpieczeństwa będzie wykorzystywać nowoczesne jeziora danych w chmurze, które zapewniają skonsolidowany widok na wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa, obok danych biznesowych i informatycznych. Będzie to oczywiście miało na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa organizacji. Zarówno Gartner, jak i Forrester zidentyfikowały ten trend jako wschodzący i spodziewam się, że w przyszłym roku będzie on jeszcze bardziej przyspieszony (...)

W 2023 roku będziemy ponadto świadkami zwiększonego wsparcia dla Open Cybersecurity Schema Framework (OCSF), projektu open source, którego celem jest stworzenie spójnego, neutralnego dla dostawców modelu danych dla informacji dotyczących bezpieczeństwa. Prawie dwadzieścia firm technologicznych zajmujących się bezpieczeństwem jest już zaangażowanych w ten projekt, a w przyszłym roku zobaczymy, jak więcej czołowych dostawców będzie dążyć do tego, aby stał się on standardem w branży cyberbezpieczeństwa.

Omer SingerOmer Singerszef działu strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, Snowflake

W branży telekomunikacyjnej ciekawe prognozy dotyczą bezpiecznej wymiany danych o użytkownikach i późniejszego ich wykorzystania celem ulepszania usług.

Prywatność danych i rosnące regulacje uniemożliwiały operatorom telekomunikacyjnym łączenie się i dzielenie danymi z innymi organizacjami z powodu obaw przed wyciekiem informacji umożliwiających identyfikację (PII). Na horyzoncie pojawia się jednak technologia Data Clean Room. Ma ona pomóc firmom bez wysiłku dzielić się danymi zarówno wewnętrznie, jak i ze stronami trzecimi w bezpiecznym i regulowanym środowisku (...) Informacje osobiste są chronione, przetwarzane i zarządzane w sposób zgodny z przepisami. Oznacza to, że firmy lub oddziały jednej firmy mogą gromadzić dane do wspólnej analizy zgodnie z określonymi wytycznymi i ograniczeniami.

W handlu detalicznym, na przykład, firmy telekomunikacyjne mogą współpracować z detalistami pewnie i bezpiecznie poprzez Data Clean Room z wykorzystaniem zarządzanej analityki. Zwykle chodzi o numer telefonu komórkowego użytkownika, który może pomóc firmie telekomunikacyjnej i sprzedawcy w dostępie do cennych danych, takich jak szczegóły lokalizacji, koszyki czy już zakupione produkty. Wykorzystując te dane, sprzedawcy mogą skupić się na ulepszaniu usług personalizacji dla swoich klientów, a także na poprawie doświadczeń w sklepie i w przestrzeni wirtualnej.

W przyszłości operatorzy telekomunikacyjni będą chcieli wykorzystać nowe technologie, takie jak cyfrowe bliźniaki. Budowanie cyfrowego bliźniaka przez sieć służy jako narzędzie wizualizacyjne do replikacji tego, co dzieje się w świecie rzeczywistym. Umożliwia to ciągłe prototypowanie, testowanie i samooptymalizację sieci.

Will CageWill Cagedyrektor ds. telekomunikacji w Snowflake

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreporgramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)