Cyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia

Strona głównaCyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia
24.09.2016 11:35
Cyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia

Przedstawiam kolejny przegląd najciekawszych nowości i aktualizacji w naszej bazie programów. Ten tydzień minął nam pod znakiem wydania macOS Sierra, więc w przeglądzie znalazło się kilka pozycji przystosowanych do pracy z najnowszą wersją systemu. Wszystkie pozycje znajdziecie na stronie Nowe Programy, gdzie możecie wybrać system operacyjny. Warto też śledzić aktualizacje dla wybranych platform.

bECMaKnF

TinkerTool

Wraz z wydaniem nowego systemu dla komputerów z jabłkiem pojawiły się nowe narzędzia do „grzebania” w nim. Jedno z najpopularniejszych, TinkerTool, pozwala łatwo dostać się do ustawień, których nie znajdziemy w panelu Preferencji. Można tu powyłączać zbędne animacje, zmienić miejsce zapisywania zrzutów ekranu, wyłączyć tworzenie plików .DS_Store na dyskach zewnętrznych, włączyć widoczność ukrytych plików w Finderze, zmienić fonty systemowe i tym podobne.

350188718558308289

Najnowszy TinkerTool działa z macOS Sierra.

bECMaKnH

Cocktail

Kolejnym narzędziem tego typu, które zostało zaktualizowane, jest Cocktail, którego wersję testową znajdziecie w naszej bazie. Cocktail jest nieco bardziej rozbudowany i poza zmianą ukrytych ustawień pozwala między innymi monitorować stan dysków S.M.A.R.T., sterować dyskami talerzowymi, konfigurować sieć i wykonywać różne zabiegi konserwacyjne.

350188718558504897

Nowa wersja współpracuje z macOS Sierra i wprowadza nowe akcje Automatora.

OSXFUSE

Przygotowany do pracy ze Sierrą został także FUSE for OS X – otwarta warstwa kompatybilności i sterowniki, które pozwalają montować w systemie OS X napędy formatowane z różnymi systemami plików. Dzięki niemu można korzystać między innymi z dysków NTFS, Ext, XFS, exFAT, procfs i zdalnych SSHFS. Warto z niego korzystać, jeśli pojawi się potrzeba montowania dysków NTFS do zapisu.

350188718558701505

OSXFUSE został już przygotowany do pracy ze Sierrą i pozwala montować z poziomu konta użytkownika, mimo zmiany uprawnień głównego folderu systemu.

bECMaKnN

Sketch

Wydanie Sketcha 4.0 nie jest bezpośrednio związane ze Sierrą, ale ten program warto polecić wszystkim tworzącym ilustracje, interfejsy, aplikacje, ikony i tym podobne elementy. Praca w Sketchu niewiele różni się od tego, co możemy robić w programach do grafiki wektorowej. Podstawową zaletą programu Sketch jest możliwość przyciągania zaokrąglonych elementów grafik do najbliższych pikseli, dzięki czemu świetnie prezentują się na ekranach i nie rozmywają się podczas skalowania. Ponadto można projekty oglądać na iPhonie podłączonym do Maca.

350188718558898113

W wersji 4.0 programu można edytować kilka kształtów na raz i wykonywanie wielu operacji będzie wygodniejsze i szybsze.

Cyberfox

Pisaliśmy już o nowościach w Firefoksie, ale jeśli wolicie przeglądarkę przygotowaną z myślą o systemach 64-bitowych, polecam bardzo podobnego Cyberfoksa, także wydanego w wersji 49. Na liście nowości znalazły się liczne poprawki interfejsu, API akumulatora, instalacji i tłumaczeń.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Machinery

Dawno nie było okazji, by wspomnieć o programie Machinery HDR Effects – polskim narzędziu do tworzenia obrazów HDR i nakładania efektów przypominających HDR. Program wciąż się rozwija i prężnie działa grupa robiąca zdjęcia z efektami. W ostatnich miesiącach Machinery HDR Effects zyskał efekt „Kontrast dynamiczny”, obsługę formatu PNG, lepszy Mikrokontrast oraz możliwość usuwania kurzu i rys.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Machinery HDR jest dostępny także dla Androida. Aplikacja kosztuje niecałe 10 złotych i pozwala na zdjęcia zrobione telefonem nakładać efekty niemal identyczne, jak wersja na komputerze. Mamy jednak do dyspozycji niewiele kontrolek, bo tylko jasność, kontrast i ewentualnie filtry kolorystyczne. Do tego interfejs aplikacji utknął w przeszłości, więc piszę o niej bardziej jak o ciekawostce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Notepad++

Notepad++ to bardzo dobry i popularny edytor tekstu, kierowany do programistów. Przy instalacji można wybrać moduły dla różnych języków programowania i korzystać nie tylko z kolorowania składni, ale i autouzupełniania.

350188718559487937

W świetnym edytorze dla programistów znajdziemy niewiele nowości, ale w końcu program zyskał wersję 64-bitową. Skończą się też problemy z konfliktami skrótów klawiszowych i prezentowaniem programu na ekranach HiDPI.

bECMaKnO

HumbleBundle

Czasami piszemy o akcjach HumbleBundle, w ramach których za grosze można zgarnąć często świetne gry. Warto przypomnieć, że wciąż rozwijana jest aplikacja dla Androida, ułatwiająca pobieranie gier dla Androida.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji po zalogowaniu zyskamy dostęp nie tylko do kupionych gier, ale też dodatkowych treści, jak ścieżki dźwiękowe czy e-booki. Polecam ją wszystkim miłośnikom gier za „co łaska”.

Live Interior 3D i Home Interior 3D

Na koniec coś dla planujących przemeblowanie lub przeprowadzkę – Live Interior 3D, a w wersji dla macOS świeżo wydany pod nową nazwą Live Home 3D. Programy pozwalają zaprojektować układ mieszkania lub piętra domu, a następnie nałożyć na modele tekstury, zaplanować oświetlenie i wyrenderować podgląd planowanej przestrzeni o odpowiedniej porze dnia. W programach można też korzystać z ogromnej biblioteki modeli SketchUpa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wraz ze zmianą nazwy w programie dla Maców pojawiły się różne usprawnienia, jak możliwość obracania obiektów w miejscu z pomocą specjalnych „uchwytów”, wielokątowe narzędzie do rysowania balkonów i tarasów, ulepszone narzędzia wymiarowania, możliwość rysowania zaokrąglonych ścian i własnych dachów. POnadto program dorobił się możliwości eksportowania panoram i modeli 3DS, importowania ścieżek KMZ (Google Earth) i pracy z iCloud.

bECMaKnP

Na Windowsa dostępne są wersje darmowa i płatna programu. Na macOS nie ma wersji darmowej, ale można z programu spokojnie korzystać bez możliwości zapisywania projektów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bECMaKoD