Cyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia

Cyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia

Cyberfox, Machinery, TinkerTool, Notepad++, Live Interior 3D – najciekawsze programy tygodnia
24.09.2016 11:35, aktualizacja: 24.09.2016 14:11

Przedstawiam kolejny przegląd najciekawszych nowości i aktualizacji w naszej bazie programów. Ten tydzień minął nam pod znakiem wydania macOS Sierra, więc w przeglądzie znalazło się kilka pozycji przystosowanych do pracy z najnowszą wersją systemu. Wszystkie pozycje znajdziecie na stronie Nowe Programy, gdzie możecie wybrać system operacyjny. Warto też śledzić aktualizacje dla wybranych platform.

TinkerTool

Wraz z wydaniem nowego systemu dla komputerów z jabłkiem pojawiły się nowe narzędzia do „grzebania” w nim. Jedno z najpopularniejszych, TinkerTool, pozwala łatwo dostać się do ustawień, których nie znajdziemy w panelu Preferencji. Można tu powyłączać zbędne animacje, zmienić miejsce zapisywania zrzutów ekranu, wyłączyć tworzenie plików .DS_Store na dyskach zewnętrznych, włączyć widoczność ukrytych plików w Finderze, zmienić fonty systemowe i tym podobne.

Obraz

Najnowszy TinkerTool działa z macOS Sierra.

Cocktail

Kolejnym narzędziem tego typu, które zostało zaktualizowane, jest Cocktail, którego wersję testową znajdziecie w naszej bazie. Cocktail jest nieco bardziej rozbudowany i poza zmianą ukrytych ustawień pozwala między innymi monitorować stan dysków S.M.A.R.T., sterować dyskami talerzowymi, konfigurować sieć i wykonywać różne zabiegi konserwacyjne.

Obraz

Nowa wersja współpracuje z macOS Sierra i wprowadza nowe akcje Automatora.

OSXFUSE

Przygotowany do pracy ze Sierrą został także FUSE for OS X – otwarta warstwa kompatybilności i sterowniki, które pozwalają montować w systemie OS X napędy formatowane z różnymi systemami plików. Dzięki niemu można korzystać między innymi z dysków NTFS, Ext, XFS, exFAT, procfs i zdalnych SSHFS. Warto z niego korzystać, jeśli pojawi się potrzeba montowania dysków NTFS do zapisu.

Obraz

OSXFUSE został już przygotowany do pracy ze Sierrą i pozwala montować z poziomu konta użytkownika, mimo zmiany uprawnień głównego folderu systemu.

Sketch

Wydanie Sketcha 4.0 nie jest bezpośrednio związane ze Sierrą, ale ten program warto polecić wszystkim tworzącym ilustracje, interfejsy, aplikacje, ikony i tym podobne elementy. Praca w Sketchu niewiele różni się od tego, co możemy robić w programach do grafiki wektorowej. Podstawową zaletą programu Sketch jest możliwość przyciągania zaokrąglonych elementów grafik do najbliższych pikseli, dzięki czemu świetnie prezentują się na ekranach i nie rozmywają się podczas skalowania. Ponadto można projekty oglądać na iPhonie podłączonym do Maca.

Obraz

W wersji 4.0 programu można edytować kilka kształtów na raz i wykonywanie wielu operacji będzie wygodniejsze i szybsze.

Cyberfox

Pisaliśmy już o nowościach w Firefoksie, ale jeśli wolicie przeglądarkę przygotowaną z myślą o systemach 64-bitowych, polecam bardzo podobnego Cyberfoksa, także wydanego w wersji 49. Na liście nowości znalazły się liczne poprawki interfejsu, API akumulatora, instalacji i tłumaczeń.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Machinery

Dawno nie było okazji, by wspomnieć o programie Machinery HDR Effects – polskim narzędziu do tworzenia obrazów HDR i nakładania efektów przypominających HDR. Program wciąż się rozwija i prężnie działa grupa robiąca zdjęcia z efektami. W ostatnich miesiącach Machinery HDR Effects zyskał efekt „Kontrast dynamiczny”, obsługę formatu PNG, lepszy Mikrokontrast oraz możliwość usuwania kurzu i rys.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Machinery HDR jest dostępny także dla Androida. Aplikacja kosztuje niecałe 10 złotych i pozwala na zdjęcia zrobione telefonem nakładać efekty niemal identyczne, jak wersja na komputerze. Mamy jednak do dyspozycji niewiele kontrolek, bo tylko jasność, kontrast i ewentualnie filtry kolorystyczne. Do tego interfejs aplikacji utknął w przeszłości, więc piszę o niej bardziej jak o ciekawostce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Notepad++

Notepad++ to bardzo dobry i popularny edytor tekstu, kierowany do programistów. Przy instalacji można wybrać moduły dla różnych języków programowania i korzystać nie tylko z kolorowania składni, ale i autouzupełniania.

Obraz

W świetnym edytorze dla programistów znajdziemy niewiele nowości, ale w końcu program zyskał wersję 64-bitową. Skończą się też problemy z konfliktami skrótów klawiszowych i prezentowaniem programu na ekranach HiDPI.

HumbleBundle

Czasami piszemy o akcjach HumbleBundle, w ramach których za grosze można zgarnąć często świetne gry. Warto przypomnieć, że wciąż rozwijana jest aplikacja dla Androida, ułatwiająca pobieranie gier dla Androida.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji po zalogowaniu zyskamy dostęp nie tylko do kupionych gier, ale też dodatkowych treści, jak ścieżki dźwiękowe czy e-booki. Polecam ją wszystkim miłośnikom gier za „co łaska”.

Live Interior 3D i Home Interior 3D

Na koniec coś dla planujących przemeblowanie lub przeprowadzkę – Live Interior 3D, a w wersji dla macOS świeżo wydany pod nową nazwą Live Home 3D. Programy pozwalają zaprojektować układ mieszkania lub piętra domu, a następnie nałożyć na modele tekstury, zaplanować oświetlenie i wyrenderować podgląd planowanej przestrzeni o odpowiedniej porze dnia. W programach można też korzystać z ogromnej biblioteki modeli SketchUpa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wraz ze zmianą nazwy w programie dla Maców pojawiły się różne usprawnienia, jak możliwość obracania obiektów w miejscu z pomocą specjalnych „uchwytów”, wielokątowe narzędzie do rysowania balkonów i tarasów, ulepszone narzędzia wymiarowania, możliwość rysowania zaokrąglonych ścian i własnych dachów. POnadto program dorobił się możliwości eksportowania panoram i modeli 3DS, importowania ścieżek KMZ (Google Earth) i pracy z iCloud.

Na Windowsa dostępne są wersje darmowa i płatna programu. Na macOS nie ma wersji darmowej, ale można z programu spokojnie korzystać bez możliwości zapisywania projektów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)