Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T2. Wkrótce ruszy kampania społeczna

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T2. Wkrótce ruszy kampania społeczna

DVB-T2 zastąpi DVB-T w 2022 roku
DVB-T2 zastąpi DVB-T w 2022 roku
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Oskar Ziomek
19.05.2021 10:41

Telewizja naziemna DVB-T2/HEVC zastąpi obecną DVB-T w 2022 roku, ale już w te wakacje ma ruszyć kampania społeczna informująca o szczegółach tego procesu. Nowy standard jest już w naszym kraju testowany - od 1 maja w zasięgu jest 90 proc. Polaków.

Serwis wirtualnemedia.pl dotarł do informacji, z których wynika, że pod koniec wakacji tego roku ruszy "szeroka kampania społeczna" mająca na celu uświadomić Polaków na czym polega zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Chodzi o planowane na przyszły rok wdrożenie DVB-T2/HEVC, który zastąpi obecny standard DVB-T.

Zmiana jest podyktowana rozwojem sieci 5G i nie dotyczy tylko Polski, a całej Europy. Na potrzeby internetu planowane jest bowiem wykorzystanie pasma 700 MHz, które obecnie wpisuje się w zakres częstotliwości używanych na potrzeby nadawania DVB-T (470-790 MHz). Globalnie jednak DVB-T2 nie jest szczególną nowością; w Wielkiej Brytanii emisję w tym standardzie rozpoczęto już w 2010 roku.

Telewizja DVB-T2 i nowa kampania społeczna

W ramach kampanii powstanie spot, który będzie emitowany w telewizji i zachęci widzów do odwiedzenia stron rządowych, by zasięgnąć szczegółów. W skrajnych przypadkach klienci muszą się przygotować na wymianę telewizora lub dokupienie tunera-przystawki DVB-T2. To drugie rozwiązanie będzie oczywiście tańsze, a na zakup wystarczy około 100 złotych.

W praktyce jednak, przynajmniej część osób korzysta już z telewizorów z właściwym tunerem. Szczegóły dotyczące urządzenia zamontowanego w danym telewizorze można znaleźć w specyfikacji. O ile producenci mogą montować tunery DVB-T2 w telewizorach od dawna, to w sprzęcie wprowadzanym na rynek po 1 grudnia 2019 roku jest to obowiązkowe.

"Pracujemy nad spójnym przekazem, który powinien wybrzmiewać w materiałach własnych nadawców, jeżeli będą je podejmować we własnym zakresie w materiałach informacyjnych czy programach śniadaniowych" - tłumaczy Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl. "Jak na przykład apel o to, aby sprawdzić też telewizory i dekodery u rodziców czy dziadków - czyli osób, które mogą nie potrafić samemu sprawdzić, czy ich urządzenie wspiera standard DVB-T2 z kodekiem HEVC" - dodaje.

Standard telewizji DVB-T2, dzięki wykorzystaniu kodeka HEVC, pozwala lepiej wykorzystać pasmo i na tej samej szerokości przesyłać dane z szybkością do 40 Mb/s. W praktyce pozwoli to udostępnić większą liczbę kanałów w wysokiej rozdzielczości. Już niedługo będzie można dzięki temu oglądać kanał TVP 4K, który zostanie uruchomiony w ramach DVB-T2 tuż przed Euro 2020.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)