TVP 4K w cyfrowej telewizji naziemnej DVB‑T. Start przed Euro 2020

TVP uruchomi kanał 4K przed Euro 2020, fot. Getty Images
TVP uruchomi kanał 4K przed Euro 2020, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

26.03.2021 10:59, aktual.: 29.03.2021 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja Polska planuje udostępnić kanał TVP 4K w ramach cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Start ma bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie Euro 2020, które zostało przeniesione z roku poprzedniego na bieżący z uwagi na pandemię koronawirusa. Kanał TVP 4K był już wcześniej dostępny w 2018 roku. O szczegółach poinformował serwis wirtualnemedia.pl.

Euro 2020 rozpocznie się 11 czerwca, a opisywany kanał TVP 4K ma być już wtedy dostępny w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Widzom pozwoli to wykorzystać pełen potencjał telewizorów oferujących rozdzielczość 4K, a to głównie takie odbiorniki można co najmniej od roku spotkać w sklepach. Co istotne, chodzi o udostępnienie nowego kanału w DVB-T, a nie w ramach trwających wciąż testowych wdrożeń DVB-T2.

"Kiedy zostałem prezesem TVP tylko dwa kanały TVP1 i TVP2 nie były w NTC w standardzie SD. Po podniesieniu do standardu HD - TVP Info, TVP Sport TVP Kultura i wkrótce inne" – tłumaczy Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej w wypowiedzi dla serwisu wirtualnemedia.pl. "Teraz wchodzimy w erę 4K (...) Podczas Euro 2020 włączymy wspomniany kanał 4K, TVP Sport będzie nadawać codziennie na żywo od 8.00 rano do 1.00 w nocy, będzie kilka nowych formatów, ale o szczegółach będziemy informować na bieżąco..." – dodaje.

Obecnym planem Telewizji Polskiej jest uruchamianie TVP 4K tylko na czas trwania najważniejszych imprez związanych z piłką nożną, czego przykładem jest Euro 2020. Na razie nie ma pewności, czy kanał TVP 4K będzie w przyszłości nadawany nie tylko okazjonalnie, czy ciągle.

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T należy posiadać telewizor wyposażony w odpowiedni tuner lub zakupić dodatkowe urządzenie. To drugie w znakomitej większości przypadków będzie jednak zbędne, bowiem telewizory są przystosowane do odbioru DVB-T od lat. W Polsce DVB-T jest w praktyce jedyną opcją obierania telewizji naziemnej od 2013 roku, kiedy to wyłączono transmisję analogową.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)