Cykl menstruacyjny, owulacja i zdrowie – najlepsze aplikacje dla kobiet (2016)

Cykl menstruacyjny, owulacja i zdrowie – najlepsze aplikacje dla kobiet (2016)

03.10.2016 16:01, aktual.: 03.10.2016 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacje mobilne pomagają w wielu obszarach życia, także dostępnych tylko dla kobiet. Dziś przedstawiam Wam kilka bardzo dobrych aplikacji do monitorowania cyklu miesiączkowego i różnych symptomów, które towarzyszą zmianom, zarówno pod kątem starania się o ciąże, jak i unikania jej.

Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja nie zastąpi sumiennej kontroli organizmu i że skuteczność naturalnej antykoncepcji bardzo zależy od stanu zdrowia i trybu życia kobiety, a także od doświadczenia, znajomości własnego ciała i koniecznie współpracy w związku. Nawet nieprzesypianie całej nocy ma wpływ na wyniki wskazań temperatury ciała, nie wspominając już o pracy zmianowej, podróżach i stresie. Nie można też powiedzieć, że są to najskuteczniejsze metody (wskaźnik Pearla 1-3 w warunkach laboratoryjnych, w „prawdziwym życiu” nawet przekraczający 20) i oczywiście nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Flo

Flo (Android, iOS) to bardzo prosta i minimalistyczna aplikacja do monitorowania cyklu. Na początek trzeba wprowadzić swoje dane i przewidywaną długość cyklu, na której podstawie aplikacja przypomni o zbliżającej się miesiączce i owulacji, a także poda prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia, co pomaga przy staraniu się o dziecko lub unikaniu ciąży.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja jest bardzo prosta, nie ma zbędnych fajerwerków i służy przede wszystkim do przypominania o zbliżających się terminach i o wzięciu pigułki (antykoncepcyjnej lub innej). W aplikacji można również prowadzić dziennik ćwiczeń, samopoczucia i aktywności seksualnej, ale system ten jest bardzo uproszczony. Informacje można oczywiście zabezpieczyć PIN-em, by nie uzyskały do nich dostępu osoby postronne.

Glow

Glow (Android, iOS) to aplikacja przede wszystkim dla starających się o dziecko, ale można ją wykorzystać także do unikania ciąży. W aplikacji znajduje się bardzo starannie przygotowany dziennik, umożliwiający zapisywanie wskaźników stosowanych przy różnych naturalnych metodach antykoncepcyjnych – temperatura ciała, stan szyjki macicy, konsystencja i kolor śluzu, libido, samopoczucie czy masa ciała. Aplikacja ma też możliwości przygotowane specjalnie dla kobiet po zapłodnieniu in vitro oraz inseminacji domacicznej.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Szczegółowemu dziennikowi towarzyszą sprawdzone metody analizy danych oraz społeczność, wspierająca starających się o dziecko (niestety tylko w języku angielskim). Glow może ponadto synchronizować informacje z innymi usługami, jak MyFitnessPal czy Google Health. Nie zabrakło możliwości ustawienia alarmu, który przypomni o przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej i trybu dla partnera.

Eve by Glow

Eve (Android, iOS) to kolejna aplikacja firmy Glow. Jest ona mniej „oficjalna” niż Glow, wprowadza więcej humoru i zawiera sporo przydatnych informacji, kierowanych szczególnie do młodych kobiet – niestety tylko po angielsku. Podobnie jak Glow, Eve pozwala prowadzić dziennik aktywności seksualnej, a przy okazji oceniać jakość współżycia.

Przy okazji aplikacja pozwala zapisywać informacje o samopoczuciu, diecie i ćwiczeniach. Co ciekawe, Eve podaje też informacje o „bliźniaczkach cyklowych” i ich stanie zdrowia, dzięki czemu znika poczucie odosobnienia, towarzyszące niektórym młodym kobietom, dopiero poznającym swoje ciało.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Jest tu też sporo dodatków, jak quizy, podpowiedzi jak uczynić życie przyjemniejszym i integracja z siecią społecznościową. Do korzystania z aplikacji można zaprosić koleżanki i udostępniać sobie różne porady, wyniki testów i tym podobne. Korzystanie z Eve może być dobrą zabawą, trzeba tylko znać angielski. Eve i Glow korzystają z tego samego konta, więc przy zmianie aplikacji wszystkie dane zostaną zachowane.

Kalendarz Miesięczny

Kalendarz Miesięczny to prosta aplikacja, pozwalająca na śledzenie cyklu miesięcznego, owulacji i orientacyjnego wyznaczania dni płodnych, a także do zapisywania różnych symptomów i masy ciała, notowania stosunków . Aplikacja nie jest tak zaawansowana jak Glow czy Eve, szczególnie gdyby miała być stosowana jako wsparcie naturalnej antykoncepcji. Jednak ma tę przewagę, że jest dostępna po polsku.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Kopię danych można wyeksportować i wysłać lekarzowi, można też zabezpieczyć informacje hasłem lub PIN-em. Aplikacja pozwala też wybrać sposób prezentacji danych – można wybrać prosty, klasyczny wygląd albo skeumorficzny z wybranym zwierzęcym asystentem.

Maya

Maya (Android, iOS) to aplikacja bardzo estetyczna i bardzo prosta. Służy ona przede wszystkim do zapisywania dat menstruacji i na tej podstawie orientacyjnie podaje termin owulacji. Maya, podobnie jak inne aplikacje, pozwala też zapisywać informacje o samopoczuciu, ogólnym stanie zdrowia, stosunkach, wadze i temperaturze.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Maya ma także system powiadomień, możliwość blokowania dostępu do danych hasłem oraz kilka skórek.

Lilly

Lilly to kolejna aplikacja dostępna po polsku. Ma ona bardzo intuicyjny i prosty interfejs, pozwalający szybko wprowadzać informacje o współżyciu, samopoczuciu, stanie zdrowia i wielu innych. Takie informacje, jak długość cyklu czy temperatura ciała, będą prezentowane na wykresach. Można w niej również zapisywać informacje o stosowanej antykoncepcji i ustawiać przypomnienia o pigułkach lub zmianie plastra.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Lilly jest aplikacją bardzo prostą, kierowaną raczej do kobiet potrzebujących dziennika i stosujących różne metody antykoncepcji, niż nastawionych na metody naturalne. Aplikacji towarzyszy wygodny widżet na ekran domowy.

Clue

Clue (Android, iOS) to aplikacja do śledzenia zdrowia, która pomoże dostrzec unikalne wzorce w cyklu każdej kobiety. Jej skuteczność zależy oczywiście od czasu korzystania z niej. Clue przypomni oczywiście o nadchodzącej menstruacji i owulacji, a także pozwala śledzić bóle, nastroje, śluz szyjkowy, temperaturę i masę ciała, ćwiczenia, stan skóry, sen, ćwiczenia i wiele innych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Clue jest aplikacją wysoko ocenianą przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów i podchodzi do sprawy naukowo. Nie znajdziemy tu motylków i eufemizmów – tylko twarde liczby i informacje zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Logowanie w aplikacji jest opcjonalne, a dane można zabezpieczyć hasłem. Od niedawna na Androidzie aplikacja jest dostępna po polsku.

Twórcy aplikacji zastrzegają, że Clue jest jedynie aplikacją pomocniczą i nie zastąpi antykoncepcji. To stwierdzenie dotyczy wszystkich opisanych wyżej programów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)