Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DIY — budujemy własną mini wycinarkę CNC, część 4

W dzisiejszym wpisie opiszę moje zmagania z konfiguracją Frezarki oraz oprogramowaniem. Nie zabraknie moich drobnych modyfikacji i pomysłu na przystosowanie frezarki aby można było frezować nią bez podłączania laptopa, czyli zamontowanie pod nią komputerka Banana PRO z ekranem dotykowym.

Oprogramowanie

W trzeciej części serii pisałem, że do ukończenia projektu i uruchomienia pierwszych frezów pozostało mi opanowanie oprogramowania do obsługi CNC. Wszystkie problemy na które natrafiłem były związane z firmware-em i konfiguracją oprogramowania. Dodatkowo abym mógł używać zerowania sprzętowego osi X i Y musiałem włączyć to w konfiguracji firmware, a żeby nie było za łatwo to aby nowe ustawienia zadziałały trzeba był najpierw wyczyścić pamięć EEPROM, bo te ustawienia były tam zapisywane, a kolejne wgrywanie nie zmieniał ich bo zapewne sprawdzało tylko czy są tam jakieś ustawienia zapisane i jeśli tak było pomijało wgranie nowych (nie będę już pisać ile na to czasu i nerwów straciłem).
Dopiero po wyczyszczeniu pamięć EEPROM mogłem wgrać zmodyfikowany Firmware wraz z moimi ustawieniami do Arduino UNO. Sam firmware pobrałem z Github-a i Włączyłem opcję "DEFAULT_HOMING_ENABLE " w pliku /defaults/defaults_cyclone.h,#define DEFAULT_HOMING_ENABLE 1 // truektóra włącza możliwość ustawiania (Home) osi x i y na podstawie włączników krańcowych. Dodatkowo zmniejszyłem prędkość podróżowania dla wszystkich osi, gdyż uznałem ze domyślne są zbyt duże jak na taka konstrukcję #define DEFAULT_X_MAX_RATE 2*60.0 // mm/min def 5*60 #define DEFAULT_Y_MAX_RATE 2*60.0 // mm/min def 5*60 #define DEFAULT_Z_MAX_RATE 2*60.0 // mm/min 2.5*60

Zmodyfikowany firmware mojego autorstwa możecie pobrać stąd.

Do samej obsługi frezarki używam programu bCNC, który jest polecany przez autora projektu. I tutaj też miałem na początku problemy ze stabilnością tego programu, ale najnowsza wersja pobrana prosto od autora naprawiła wszystkie problemy (aplikacja działa zarówno na Widowsie jak i Linuksie). Po pobraniu programu musiałem tylko ustawić podstawowe parametry dla mojej frezarki wg opisu z wiki projektu.
Po tych zabiegach miałem już skonfigurowane oprogramowanie sterujące. Nie pozostało nic innego jak zacząć testy, ale....

Podstawka i obudowa z modułem sterującym

... ale gdy wszystko ładnie jeździ czemu by nie pomyśleć i nie zrobić kilku poprawek, głownie aby schować gdzieś elektronikę i zasilacz i dodać komputer sterujący aby nie latać z laptopem żeby coś wyfrezować.
Na początku chciałem zaprojektować i zrobić podstawę dodając nóżki i schować elektronikę bezpośrednio pod podstawę CNC, ale jak zazwyczaj robię najpierw poszukałem czy ktoś już wcześniej nie zrobił tego samego no i oczywiście jeden z użytkowników cyklona już wpadł na ten pomysł i opublikował projekt nóżek.
Prawie wszystko by tu pasowało lecz autor tworząc sobie podstawę pod CNC zrobił ją trochę większą więc miał pole do manewru z otworami montażowymi tych nóżek do podstawy. Ja mając już podstawę bez dodatkowych dziur postanowiłem przeprojektować sama nóżkę oraz zrobić płytę na którą będę stawiać mojego cyklona. Dodatkowo postanowiłem podłączyć cyklona do jakiegoś mikrokomputera z ekranem LCD abym mógł z niego puszczać frezowanie. Wstępnie myślałem nad BeagleBone Black , ale ze względu na małą rozdzielczość ekranu i dość wolne działanie wybrałem Banana PRO z dotykowym modułem LCD.
Płytę standardowo wyciąłem w FabLabie Trójmiejskim na laserze, zaś nóżki wydrukowałem na mojej domowej drukarce. Same nóżki w porównaniu do oryginału mają dodaną większa powierzchnię od spodu oraz przesunięty układ dziur.
Jak widać znalazłem również gotowy projekt obudowy dla Arduino z shieldem CNC, który wydrukowałem i zamontowałem pod podstawką.

Dalsze modyfikacje

Jak to zawsze bywa nie wszystko było do końca przemyśle m.in. ramka na LCD przy przenoszeniu wcześniej czy później by się ułamała, dlatego zmieniłem sposób montażu oraz ją wzmocniłem bocznymi ściankami.
Drobnym modyfikacjom uległy też nóżki oraz sama podstawa, dodając otwory na Raspberry Pi (wszystkich wersji poza Zero), gdyż znajomi z pracy również budowali tą maszynkę, w tym samym czasie co ja zmieniałem moją CNC na nowszą wersję i zamierzają użyć Raspberry Pi jako sterownika cyklona.
W podstawie zmieniłem również średnice otworów aby można było obejść się bez nakrętek i wkręcać śruby bezpośrednio w płytę. Dodatkowo zaprojektowałem uchwyty pod mój zasilacz i kolegów.

Oczywiście projekt podstawki opublikowałem na thingiverse.

Jeszcze jeden hack

Wpadłem jeszcze na jeden pomysł odnośnie samego montażu płytek laminatu oraz innych elementów, które będę frezować. Projekt zakłada tylko montaż laminatu o wymiarach 160x100mm, co może się okazać niezbyt wygodne i problematyczne gdy będę miał mniejsze elementy, dlatego postanowiłem zaprojektować uniwersalny uchwyt umożliwiający montaż mniejszych elementów.
Do mocowania wykorzystałem nakrętki i śruby M3. Za pomocą śrub można przykręcić uchwyty dociskowe do frezowanych elementów, zaś większa ilość dziur w podstawce pozwala na dopasowanie do rozmiaru elementów frezowanych.
Projekt samego uchwytu można pobrać z mojego thingiverse.

Epilog?

Muszę przyznać, że projekt ten jest o wiele bardziej wymagający niżeli moja drukarka 3d, musiałem zapoznać się wieloma nowymi zagadnieniami oraz opanować podstawy obsługi CNC. Teraz pozostaje mi jeszcze nauka projektowania płytek PCB, dlatego zapewne napisze jeszcze jeden wpis odnośnie CNC/PCB i pokażę jak to wszystko się projektuje i wykonuje tak jak miało to miejsce przy budowie mojej drukarki 3D. Muszę jeszcze uruchomić Banana PRO wraz z oprogramowaniem bCNC, ale to już nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Sami widzicie, że jest sporo pracy i nauki przy tego typu urządzeniach i czeka mnie sporo nauki i spędzonych godzin przy dalszej konfiguracji i zapoznawania się z oprogramowaniem bCNC oraz samym projektowaniem płytek PCB, które zamierzam tworzyć nie w popularnym eagle'u a dość ciekawym programie AutoTRAX, który pozwala od razu wygenerować stl płytki co ułatwi mi w przyszłości projektowanie obudów pod płytki.
Sporo nauki przede mną a czasu coraz mniej. Do następnego wpisu.  

sprzęt oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 25.04.2016 12:39

Kolejny kawał dobrej roboty, gratulację @cyryllo :)

cyryllo   18 #2 25.04.2016 13:15

@GBM: Dzięki ;) Staram się ;)

  #3 25.04.2016 13:42

Maszynka jak maszynka, ale pisak... On zawsze sekunduje przy pracy?

  #4 25.04.2016 13:43

PSIAK miało być! Ech...

  #5 25.04.2016 14:31

zobacz zhttps://www.kickstarter.com/projects/1403065126/trinus-the-affordable-all-metal-...
o tyle to ciekawe, ze juz cale gotowe moduly robia.
nie licz na open source, nawet nie bedzie mozna maliny podlaczyc. ale cena juz jest ciekawa. mysle, ze niedlugo beda moduly do kupienia

gowain   21 #6 25.04.2016 14:56

Jak ja chciałbym mieć tyle wolnego czasu... ;P

Viliae   8 #7 25.04.2016 15:06

Świetna robota, mam tylko jedno pytanie, w zasadzie stwierdzenie: pomyśl o smarowaniu prętów gwintowanych, które służą do posuwu (wystarczy nakrętka aplikująca np.: silikon, albo smar miedziany - rozwiązanie w miarę czyste). Z doświadczenia wiem, że pisk pomiędzy nakrętkami i wałkiem posuwu może doprowadzić do szału.

cyryllo   18 #8 25.04.2016 15:10

@gowain: No jeśli pracujesz codziennie od 6-22 to tak nie masz szans na co kolwiek. Jak ktoś pracuje tylko 8h to znajdzie trochę wolnego czasu na takie majstry ;)

cyryllo   18 #9 25.04.2016 15:10

@Viliae: a gdzie taka nakrętkę można dostać? jak się to nazywa?

  #10 25.04.2016 15:26

Dobrze że wpadłes na ten pomysł z płytka mocujacą i Auto TRAXem . God job (Y)

Viliae   8 #11 25.04.2016 15:27

@cyryllo: jeżeli gdzieś w pobliżu masz hurtownię, albo duży sklep z łożyskami to możesz się spytać tam o smarowniczki nakręcane na pręt gwintowany. W zasadzie to przy tej wielkości maszyny to nawet silikon w sprayu (lub smar miedziany w sprayu) aplikowany raz na jakiś czas pomiędzy śrubę i nakrętkę wystarczy.

Xyrcon REDAKCJA  17 #12 25.04.2016 18:29

@gowain: To wyłącz telewizor. ;]
Serio, jak sobie tak liczę, ile seriali niektórzy oglądają, jestem mocno przerażona ogromem zmarnowanego przez ogół społeczeństwa czasu.

I też chcę wycinarkę. Dremelka już mam ;]

Autor edytował komentarz w dniu: 25.04.2016 18:30
dragonn   11 #13 25.04.2016 19:49

No mega sprawa, o ile drukarka 3d to dla mnie mało potrzebna jest ale za to oddałbym wszystko za CNC tylko do PCB nawet!
@cyryllo jak ile około kosztowało Cię zbudowanie takiej maszynki?

cyryllo   18 #14 25.04.2016 19:52

@dragonn: było to we wcześniejszym wpisie. znajomi którzy budowali zmieścili się w około 750zł gdzie mieli darmowy wydruk+cięcie (za materiały zapłacili), jak jak teraz policzę to jakiś tysiąc mnie to wyniosło

cyryllo   18 #15 25.04.2016 19:53

@Xyrcon: I drukarkę masz aby wydrukować części...... ;)

Xyrcon REDAKCJA  17 #16 25.04.2016 20:15

@cyryllo: Nie-e, pojechała dziś do domku (ale będę miała jeszcze dwa artykuły, nie ma lekko). Żałuję, na moje potrzeby ta M200 jest doskonała. Nie wiem kiedy będzie kolejna okazja, by się pobawić w drukowanie :/

__Tux__   13 #17 25.04.2016 20:20

@Xyrcon: Ale chwila na Pingwiny z Madagaskaru zawsze się znajdzie :-) .

czarnylas   14 #18 25.04.2016 20:23

Czy ktoś coś wspominała o nadmiarze czasu chętnie pożyczę dodatkowy czas, oczywiście na wieczne oddanie.

@@cyryllo Kawał dobrej roboty

cyryllo   18 #19 25.04.2016 20:29

@Xyrcon: Szkoda :/ Jak coś to służę pomocą ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 25.04.2016 20:30
Spoolerx   4 #20 25.04.2016 20:41

Podziwiam! Twoje projekty to coś namacalnego i pomysłowego.

  #21 26.04.2016 09:50

Witam.
Mam pytanie do autora projektu, od jakiegoś czasu sam próbuje GRBL przystosować do moich potrzeb. Zainstalowałem plik wsadowy zmodyfikowany przez autora, nasuwają mi się pytania:
1. Dlaczego parametr "$21=0 (hard limits, bool)" jest wyłączony ? Nie używasz fizycznych zabezpieczeń krańcowych, czy może to jakoś wpływa na parametr "$22=0 (homing cycle, bool)"
2.Jaki powód podtrzymania prądu na silnikach parametr "$1=25 (step idle delay, msec)"
Nie to żebym się czepiał te informacje mogą mi pomóc w moich problemach z GRBL.

  #22 26.04.2016 10:07

Witam mam pytanie do autora projektu.
1. Dlaczego parametr "$21=0 (hard limits, bool)" jest wyłączony, zabezpieczenia krańcowe nie są wykorzystywane w tym projekcie, czy też ma to wpływ na inne parametry.
2. Zauważyłem że jest włączony parametr "$1=25 (step idle delay, msec)" w stanie potrzymania prądu na silniku, czy to wynika z charakterystyki silnika czy może jest wymagany dla tego projektu.

gowain   21 #23 26.04.2016 11:05

@Xyrcon: Nie mam TV... ;) serial jakiś co kilka dni oglądnę na laptopie jak się mojej kobiecie nudzi... Czas tak zapierdziela, tyle rzeczy do zrobienia, jedynie na siatkówkę mam czas :P

cyryllo   18 #24 26.04.2016 11:23

@gowain: no i wiadomo gdzie znika czas ;)

cyryllo   18 #25 26.04.2016 14:40

@Anonim (niezalogowany): $21 jest wyłączone bo nie mam zamontowanych krańcowych na maksymalnym wyjeździe. Projekt tego nie zakłada (choć można zamontować przynajmniej dla Z). Jest tylko softwareowo ustawione.
Co do drugiego punktu to tak w tego typu rozwiązaniu wydaje mi się sensowne mieć trzymanie pozycji silników. są tu duże napięcia i drgania więc mogły by być niewielkie przesuwy.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.04.2016 14:44
cyryllo   18 #26 26.04.2016 14:47

@Anonim (niezalogowany): #3 zawsze pilnuje abym podczas pracy miał przerwę na zabawę lub na spacer ;)

cyryllo   18 #27 26.04.2016 14:52

@trhrt (niezalogowany): jak już pisałem we wcześniejszym wpisie urządzonko nie jest maszyna cnc. Niby ma mieć możliwość grawerowania laserem.

vbruder   7 #28 26.04.2016 16:33

@gowain: Przyjdzie taki czas, że Ci nawet tę siatkówkę kobita wypomni :->

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #29 26.04.2016 21:08

A wydawałoby się, że drukarka 3D będzie trudniejsza do wykonania, a tu całkiem odwrotnie.

cyryllo   18 #30 27.04.2016 12:07

@Shaki81: No jest tego dość sporo ;)

  #31 27.07.2017 09:28

WITAM
CZY JEST MOZLIWOSC POBRANIA PLIKOW DO DRUKARKI 3DABY SAMEMU WYDRUKOWAC ELEMENTY PLASTIKOWE DO TEJ FREZARKI ?
POZDRAWIAM

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.