Czy doczekamy się Lumii dostępnych tylko w europie? Przegląd unikalnych modeli Nokii w USA

Czy doczekamy się Lumii dostępnych tylko w europie? Przegląd unikalnych modeli Nokii w USA

Czy doczekamy się Lumii dostępnych tylko w europie? Przegląd unikalnych modeli Nokii w USA
25.01.2014 18:32, aktualizacja: 27.01.2014 15:26

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Nokia posiada wiele modeli urządzeń z Windows Phone dedykowanych na rynek amerykański. Nokia Lumia 810, 822 czy 928 to tylko te bardziej znane, które są specjalną wersją standardowych urządzeń, stworzonych dla konkretnych operatorów w USA. Szkoda, że taki stan rzeczy jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Żaden europejski operator nie może liczyć na taki luksus. A jest czego żałować.

Dedykowane Lumie nie są tylko prostymi, standardowymi urządzeniami z aplikacjami od operatora komórkowego. Najczęściej mamy do czynienia z modelami, które wyróżniają się większą bateria, mniejszą wagą i niebanalnym designem. Oczywiście spowodowane jest to olbrzymim rynkiem. Statystyki za trzeci kwartał w USA mówią o 1.4 milionach sprzedanych Lumii, gdzie reszta globu pozyskała 7.4 miliona Nokii z Windows Phone. Potencjał w Europie jest jednak olbrzymi i na pewno wydanie dedykowanej Lumii dla kilku większych operatorów na Starym Kontynencie byłoby idealnym posunięciem. Może coś zmieni się w tej kwestii w roku 2014, gdzie słyszy się coraz więcej o Lumiach dla Indii czy Chin. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

Obraz

W celu uzupełnienia artykułu poniżej przeczytacie krótki opis Lumii z Windows Phone 8, dedykowanych na rynek amerykański. W większości są to zmodyfikowane wersje standardowych modeli, które w kilku przypadkach są gorętszym towarem niż pierwotne egzemplarze.

Rozpoczniemy od modelu 521, który jest niemalże identyczną kopią Lumii 520. Stworzony dla T-Mobile pomógł omawianemu operatorowi stać się największą siecią sprzedającą Windows Phone w USA. To te modele pod koniec roku był najczęściej wybierane przez Amerykanów. 68% osób kupujących Windows Phone stawiało na Lumię 520 lub 521. Czym się różni model dedykowany dla T-Mobile? Lumia 521 od standardowego modelu posiada jedynie trochę wyższą obudową i w zasadzie to tyle. Jednakże nawet takie niewielkie wyróżnienie pozwoliło na wybicie się wśród innych operatorów komórkowych.

Nokia Lumia 521
Nokia Lumia 521

Kolejne urządzenia to te, bazujące na modelu 820. Lumia 810 została stworzona dla sieci T-Mobile. Już sam design jest unikalny. Nie przypomina on Lumii 820, a raczej... iPhona. To nie przypadek. Smartfony z Appla dla Amerykanów to wzór idealnego kształtu i formy. Prócz wyglądu w środku znajdziemy wiele zmian. Urządzenie jest lżejsze (15 gram) i posiada nowszą i pojemniejszą baterię (1800 mAh). Pozwoliło to znacznie wydłużyć czas pracy na baterii. Aparat z tyłu to 8 MPix (8,7 MPix w Lumii 820), ale za to z przodu otrzymujemy aparat, który ma rozdzielczość 720p, znacznie więcej niż w modelu standardowym (VGA). Co więcej, posiada on Gorilla Glass 2, którego nie ma model 820.

Nokia Lumia 810
Nokia Lumia 810

Bliźniaczym modelem jest Lumia 822 dla sieci Verizon. Wygląd przypomina bardziej klasyczne urządzenia dostępne na rynku. Jest on bardzo stonowany, ale jednoczenie ma atrakcyjny design (szczególnie ciekawie wygląda wersja biała). W środku znajdziemy identyczne parametry jak w Lumii 810 łącznie z Gorilla Glass 2, lepszą baterii i przednim aparatem. Lumia 822 jest nieznacznie lżejsza niż model 810 i ma 16 GB wbudowanej pamięci (8 GB w przypadku 820 i 810).

Nokia Lumia 822
Nokia Lumia 822

Kolejną dedykowaną Lumią jest model 928, stworzony tylko dla operatora Verizon. W prostej linii dziedziczy wiele z Lumii 920, ale to jednak wersja 925 jest bliższa omawianemu urządzeniu. Wygląd ponownie przypomina iPhona. Design jest ciekawy, a urządzenie wygląda jak model z wysokiej półki. Osoby odpowiedzialne za 928 mogą być z siebie dumne, bo to jedna z ładniejszych Lumii. W środku nie ma aż tak dużych zmian. Bateria mimo tej samej pojemności co w 925 pozwala na dłuższą pracę. Oświetlenie LED zastąpione zostało ksenonową lampą błyskową. Oba aparaty (przód i tył) zostały bez zmian.

Nokia Lumia 928
Nokia Lumia 928

Na koniec zostawiłem Lumię 929 (Icon). Model stworzony dla sieci Verizon nie jest jeszcze dostępny dla ogółu. Jest to połączenie phabletu (Lumia 1520) z modelem 928. Ekran Lumii 929 wynosi 5 cali i ma rozdzielczość Full HD. W środku nowy procesor Qualcomm Quad-core Snapdragon 800 2.2 GHz, 2 GB Ram oraz wydajna bateria 2510 mAh. Jeśli dołożymy do tego aparat 20 MPix z PureView to otrzymamy mniejszą (bardziej przyjazną) odmianę Lumii 1520 z designem iPhona znanym chociażby z modelu 928. Czy ktoś nie skusiłby się na taki sprzęt?

Nokia Lumia 929
Nokia Lumia 929

Szkoda, że powyższe smartfony Nokii nie doczekały się wersji europejskich. Niektóre z nich na pewno byłyby hitami sprzedaży na Starym Kontynencie. Oby Finowie pod wodzą Microsoftu bardziej otworzyli się na pozostałe rynku zbytu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)