Czy w przyszłości Gmail zamieni słówko z Hotmailem?

Czy w przyszłości Gmail zamieni słówko z Hotmailem?

Redakcja
15.12.2011 15:04, aktualizacja: 15.12.2011 15:26

Dobra wiadomość dla użytkowników komunikatorów wykorzystujących protokół XMPP: Potencjalnie jest was o 300 milionów więcej, ponieważ do grona usług, do których można się zalogować poprzez protokół XMPP dołączył oficjalnie Live Messenger.

Oznacza to w praktyce tyle, że do usługi będzie można się zalogować z dowolnego komunikatora, który obsługuje protokół XMPP. Jak zaznaczył Dare Obasanjo z Microsoftu teraz każdy będzie mógł zbudować innowacyjny komunikator, który ma dostęp do 300 milionów aktywnych użytkowników. Obecnie wykorzystywane rozszerzenia protokołu to XMPP Core (RFC6120), Instant Messaging and Presence (RFC6121), vcard-temp (XEP-0054), Chat State Notifications (XEP-0085) oraz Delayed Delivery (XEP-0203). Jest to niestety dosyć ograniczona liczba rozszerzeń, a należy zwrócić uwagę na ograniczenia jakie posiadają serwery Microsoftu: brak możliwości zarządzania listą kontaktów oraz brak możliwości uaktualniania wizytówek vCard.

Na początku dostęp do serwerów Microsoft będzie ograniczony. Programiści będą musieli zaimplementować w swoich komunikatorach rzadko stosowaną metodę autoryzacji X-MESSENGER-OAUTH2, będącą zmodyfikowaną wersją OAuth2. Kiedy to nastąpi, zależy wyłącznie od producentów oprogramowania. Póki co nie wiadomo również czy serwery Microsoftu będą w przyszłości obsługiwać połączenia pomiędzy różnymi serwerami Jabbera. Jeśli Microsoft otworzyłby się na połączenia z innych sieci oznaczałoby to możliwość komunikacji z użytkowników Messengera z osobami korzystającymi na przykład z naszego serwera XMPP, Google Talk czy Facebook Chat.

Stworzyłoby to ogromną, uniwersalną sieć, składającą się z dużych i mniejszych dostawców usług. Obecnie nie ma popularnej platformy systemowej, na której nie ma dostępnego klienta XMPP. W postaci małych okienek istnieją one również na stronach internetowych (Hotmail, Tlen, Gmail, Google+). Ciekawe, tylko czy firmy pokroju Gadu-Gadu i ICQ również mają jakiś plan na wypadek popularyzacji XMPP?

Wcześniej na wykorzystanie XMPP w swoich produktach zdecydowały się takie firmy jak Google czy Facebook. Z dokumentacją można zapoznać się na stronach Microsoftu. Przy okazji udostępniony został przykładowy kod źródłowy, który można pobrać z serwisu GitHub.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)