Czytnik linii papilarnych w smartfonie: jak zwiększyć jego możliwości?

Czytnik linii papilarnych w smartfonie: jak zwiększyć jego możliwości?

Czytnik linii papilarnych w smartfonie: jak zwiększyć jego możliwości?
Oskar Ziomek
27.12.2017 13:23

Czytniki linii papilarnych w smartfonach trafiają do coraz tańszych modeli, a przez to coraz większego grona odbiorców. Służą one oczywiście w pierwszej kolejności jako elementy zabezpieczające dostęp do poufnych danych i tylko w wybranych smartfonach oferują dodatkowe funkcje poprzez obsługę gestów. Okazuje się jednak, że funkcjonalność czytnika można rozszerzyć niemal w dowolnym telefonie, a wystarczy do tego aplikacja Fingerprint Quick Action dla Androida.

To prosty program, który doda do czytnika obsługę funkcji dla pojedynczego i podwójnego dotknięcia oraz gestu przesuwania. Te natomiast będzie można wykorzystać, aby na przykład włączyć latarkę, wykonać zrzut ekranu, uruchomić konkretną aplikację, wysunąć pasek powiadomień, wyświetlić ekran domowy czy cofnąć stronę w przeglądarce.

Fingerprint Quick Actions for Nexus & Other Devices!

Konfiguracja programu jest bardzo prosta. Interfejs to w rzeczywistości nie za długa lista opcji, na której można aktywować aplikację (przydzielając jej uprawnienia dostępu w systemie), a później skonfigurować funkcje, jakie mają zostać wywołane przy podwójnym dotknięciu oraz geście przesuwania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto dodać, że w przypadku opcji dla pojedynczego dotknięcia aplikacja może (ale nie musi) wykorzystywać czytnik linii papilarnych jedynie jako płytkę dotykową, a wówczas ignorować, czy dodatkowe gesty wykonujemy jednym z palców zapamiętanych przez smartfon – można wtedy użyć dowolnego. Podwójne dotknięcie oraz przesuwanie mogą być już natomiast w każdym przypadku wyzwalane dowolnym palcem. Intuicja podpowiada również, że aby program mógł działać sprawnie, czytnik musi być modelem aktywnym, zaś obserwacje pozwalają dodać, że gesty rozpoznawane są tylko wtedy, gdy telefon jest wybudzony i odblokowany.

To nie musi być jednak reguła. Już przy pierwszym uruchomieniu dowiadujemy się, że nie wszystkie smartfony z czytnikami linii papilarnych wykorzystują to samo API, co może powodować problemy z działaniem oraz, że aplikacja nie ma wpływu na systemową blokadę czytnika, jeśli ten kilka razy z rzędu zostanie aktywowany niewłaściwym palcem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Użyteczność aplikacji jest więc wyraźnie uzależniona od konkretnego modelu telefonu, zatem w tym przypadku nie obejdzie się bez indywidualnych testów. Podczas naszego testu, czytnik linii papilarnych z LG G6 był obsługiwany sprawnie i okazał się skutecznie reagować zarówno na pojedyncze dotknięcie, dwuklik (dwudotyk?), jak i gest przesunięcia, co ciekawe rozpoznawany w dowolnym kierunku ruchu palca po czytniku.

Aplikację Fingerprint Quick Action dla Androida można pobrać z naszej bazy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)