Darmowy, ale zamknięty Windows 10 trafił na Raspberry Pi 2 i płytkę Intela

Darmowy, ale zamknięty Windows 10 trafił na Raspberry Pi 2 i płytkę Intela

Darmowy, ale zamknięty Windows 10 trafił na Raspberry Pi 2 i płytkę Intela
11.08.2015 13:08, aktualizacja: 11.08.2015 19:10

Zainteresowani internauci mogą już pobrać – i to za darmo –najnowszą wersję Windows 10. Zanim jednak rzucicie się do linkówna końcu tekstu, sprawdźcie, czy macie odpowiedni sprzęt. Windows10 IoT Core jest bowiem wysoce okrojoną wersją „dziesiątki”,skompilowaną na architekturę ARMv7 oraz x86 i dostępną najednopłytkowe komputerki takie jak Intel MinnowBoard Max czyRaspberry Pi 2.

Po co komu Windows na sprzęcie dla majsterkowiczów i wynalazców?Microsoft swoją propozycję kieruje przede wszystkim do tych, którzydobrze się czują w deweloperskim środowisku Visual Studio i chcąpisać działające na urządzeniach wbudowanych oprogramowanie,które możliwościami wyjdzie poza to, co oferują rozwiązania OpenSource. Taką przykładową atrakcją ma być np. możliwośćwykorzystania mechanizmu logowania Windows Hello do np.automatycznego otwierania drzwi.

Oczywiście skorzystanie z Windows 10 IoT Core nie oznaczazamknięcia się wyłącznie w środowisku Microsoftu. Programiścikorzystający na desktopie z Windows 10 i Visual Studio 2015 mogąpisać oprogramowanie na Malinkę 2 czy inne tego typu komputerki nietylko w C# czy Visual Basicu, ale też w C++, JavaScripcie (w tymNode.js) i Pythonie. By spełnić oczekiwania żądnej koduźródłowego społeczności, uruchomiono też na GitHubierepozytorium ms-iot, w któryznajdziemy przykładowe projekty, dokumentację i takie atrakcje jaknp. software'owe interfejsy do płytek Arduino. Finalne projektyzbudowane na bazie Windows 10 IoT Core trafiają zaś do galeriiserwisu Hackster.io.To co tam można znaleźć dowodzi, że Windows na urządzeniachwbudowanych wcale nie jest takim głupim pomysłem.

Pomysł wymaga jednak doszlifowania. Mimo że pierwszy raz systemten pokazano na kwietniowej konferencji BUILD, a teraz jest onoferowany jako gotowe, finalne wydanie, wciąż widać, że wporównaniu do Linuksa sprzętowe wsparcie kuleje,szczególnie na Raspberry Pi 2. Lista usterek jest zaskakująco długajak na publicznie oferowany produkt. Niezbyt dobrze działa sterownikgrafiki, obsługiwane są jedynie nieliczne kamerki, Windows 10 manawet problemy z obsługą wielu myszek i klawiatur USB. Możemyspodziewać się zawieszającej sieci, przeglądarki ulegającejawarii po kliknięciu linku czy zerwania wideo po odłączeniu kablaHDMI.

Można by powiedzieć, że to nic takiego, w końcu jest to systemdla programistów i majsterkowiczów. Problem w tym, że Windows 10for IoT Core wciąż pozostaje zamkniętym, własnościowymrozwiązaniem, którego do swoich potrzeb się nie dostosuje, aodkrytych usterek nie naprawi. Czy coś takiego spodoba się ludziomkładącym fundamenty pod Internet Rzeczy – to się dopiero okaże.

Linki do pobrania tego wydania Windows można znaleźć na stronach Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)