Kolejne wrażenia z Samsung HMX-QF20

Mija kolejny miesiąc użytkowania kamery - w ostatnim czasie mniej czasu było na cokolwiek ale udało się nagrać kilka materiałów przedstawiających pracę za dnia i nocy.

Jak do tej pory kombinowałem z kamerą na różne sposoby i moje spostrzeżenia z filmowania:


 • Zoom w nocy jest mało przydatny, trzeba dość powoli przybliżać aby nie stracić ostrości. Oczywiście nie gwarantuje to że nie utracimy ostrości.
 • Filmowanie w nocy daje średnią jakość obrazu, bardzo duże szumy, daje to taki sam efekt jak podniesienie mocno ISO w aparacie fotograficznym czyli duże ziarno.
 • Zoom za dnia działa świetnie, szybko i płynnie "łapie ostrość".
 • Filmowanie w ciągu pochmurnego dnia daje przyzwoite efekty, w sumie do czasu aż nie przybliżamy za bardzo obrazu obraz nie posiada szumów.
 • Filmowanie przy bardzo dobrej pogodzie daje bardzo dobre rezultaty włącznie z przybliżaniem.
 • Filmowanie w pomieszczeniach przy dobrym oświetleniu daje niewielkie szumy, ale wszystko jest - powiedzmy - w normie. W każdym razie jak podłączymy pod telewizor to tego już nie widać.

 • Generalnie czepiam się w sumie tego szumu, może nawet za bardzo ponieważ widzę, że na TV nie jest to tak widoczne, w zasadzie jak pokazywałem cokolwiek nagranego osobom nieobeznanym w temacie to według nich wszystko w porządku.
  Oglądając materiał na komputerze widzę chyba więcej, nie wiem czy to przez rozdzielczości ekranów czy moje jakieś skrzywienie do jakości obrazu.
  W każdym razie jak nagramy sobie wujka Staszka na urodzinach po paru drinkach to raczej większość osób później to oglądających będzie miała z tego większy ubaw niż zmartwienie, że obraz taki czy inny.

  W kolejnym wpisie postaram się opisać możliwe funkcje nagrywania, lub jak one działają - są na tyle proste i w dużym stopniu automatyczne, że pewnie nie będzie się co rozpisywać.

  Nagrania z różnych miejsc:
  Dzień - pogoda umiarkowana, w sumie spore zachmurzenie było:

  Noc:

  Dzień - ładna pogoda:

  Dzień - ładna pogoda część dalsza, z przybliżaniem na "obiekty", na tym filmie widać też działanie SwitchGripa:

  Kolejny wpis na temat tej kamerki postaram się zrobić w krótszym czasie niż teraz.
  Polecam chociaż minimalnie się przyjrzeć tym filmikom i samemu ocenić - dla jednych będzie dobrze dla innych nie. Dla mnie obraz za dnia na dworze jest jak najbardziej akceptowalny i bardzo dobry.