Windows 8 - podsumowanie wersji CP

Korzystam z Windows 8 na jednym z komputerów - można by rzec "produkcyjnie". Nie jest to typowe testowanie systemu na maszynie wirtualnej czy zainstalowanie systemu i krótka zabawa aby sprawdzić co oferuje -nie dałoby mi to pełni możliwości i sprawdzenia systemu. W końcu należy sprawdzić system w tym, z czego korzysta się codziennie.

Postanowiłem zrobić małe podsumowanie w trakcie gdy pobiera i instaluje się kolejna wersja.

Codzienna praca

Nie jestem zwolennikiem Metro UI i prawdopodobnie szybko nim nie będę. Domyślnie zawsze po starcie przełączałem się odrazu na tryb pulpitu wraz z aplikacją dodającą menu start (ViStart). Bez tej małej aplikacji nie wyobrażam sobie na tym systemie pracy.

Sam start systemu jest przyzwoity ale to akurat nie jest problem, z reguły i tak robię inne rzeczy w trakcie startu/restartu, że start nawet 1 minutę nie robiłby różnicy. Metro też obejrzałem, jednak wiele aplikacji w Metro jest bardziej pokazowa niż do normalnej pracy to ciężko będzie porównać pracę aktualnych wersji aplikacji do tych finalnych.

Wizualnie aplikacje prezentują się ładnie w Metro - nastawienie ogólne na to aby jak najwięcej było widoczne aplikacji na ekranie bez zbędnych pasków start, menu itp ale w końcu w przeglądarce grafiki czy internetowej zawsze można włączyć tryb pełnego ekranu. Rozumiem, że całe metro ma idealnie nadawać się na tablety i ekrany dotykowe - co też sprawdziłem i postaram się wkrótce opisać pracę Windows 7 i Windows 8 CP na tablecie.

Sprawdzane aplikacje

Na co dzień korzystam z różnych aplikacji czy to w pracy czy domu. Sprawdzałem pracę od klientów FTP, serwerów FTP, serwerów wydruku oraz monitoringu, pakietów biurowych oraz możliwości pracy w domenie i innymi funkcjami serwerowymi.

Generalnie starałem się używać na nim tego wszystkiego z czego korzystam mniej więcej codziennie.
Kolejność aplikacji nie ma żadnego specjalnego uporządkowania - pisałem tak jak uznałem za stosowne.

Komunikatory
Korzystałem ze Skype, GG, Mirandy i w tym wypadku nie zauważyłem żadnych problemów, aplikacje instalują się normalnie, pracują stabilnie i nie sprawiają kłopotów.

Klient/Serwer FTP
Korzystałem z różnych klientów FTP, najczęściej jednak FileZilla lub WinSCP oraz tych wbudowanych w menadżery plików - żaden nie sprawił problemów chociaż czasem były komunikaty o kompatybilności aplikacji. Serwer FTP jaki sprawdziłem to FileZilla i pracowała poprawnie w trybie usługi jak i w trybie aplikacji.

Pakiety biurowe
Tutaj sprawdziłem pakiet Office XP (celowo taki stary), Office 2007 oraz OpenOffice i LibreOffice i pracowały one poprawnie.

Przeglądarki internetowe
Standardowy IE, Firefox i Opera - bez żadnych problemów, za to IE w trybie pełnoekranowym już taki ciekawy nie jest - dość często się zawieszał i strony nie koniecznie pracowały poprawnie. Ciekawe jak wyglądać będzie FF dla Metro UI.

Pozostałe
Z pozostałych aplikacji sprawdziłem aplikacje do rejestrowania obrazu z kamer IP - konkretniej NMS (od producenta Novus) i pomimo drobnych problemów podczas instalacji sama aplikacja i usługa działała poprawnie.

Problematyczne aplikacje
Aplikacja Printoscope (serwer wydruków) nie chciała się najpierw zainstalować a po przebyciu problemów z instalacją - uruchomić. Próbowałem na różne sposoby i niestety jest to coś co nie działa, ale nie jest to popularne narzędzie. Problemy też sprawiał Hyper-V Manager - ten pomimo tego, że widział serwer Hyper-V nie chciał się z nim połączyć - z innych systemów pracuje to poprawnie.

Ciekawe unowocześnienia

W nowym systemie z plusów można znaleźć kilka rzeczy, te co mnie najbardziej się spodobały:
Nowy menadżer zadań

Interfejs kopiowania plików, podający zdecydowanie więcej informacji oraz - w końcu - możliwość wstrzymania kopiowania

Wstążka w eksploratorze - czy to akurat taki plus to ciężko powiedzieć ale po przyzwyczajeniu się do widocznych funkcji można zdecydowanie szybciej korzystać z niektórych funkcji.

Podsumowanie

Aktualnie będę instalował kolejną wersję tego systemu czyli Release Preview i korzystał dalej z niego, także pewnie zrobię jeszcze jedno podsumowanie. Sam system przetestowałem też na tablecie - co planuje opisać i wrażenia były średnie - chociaż możliwe, że to po części wina sprzętu. System włączyłem także do domeny i nie zauważyłem w tej kwestii jakiś dziwnych zachować - pracował tak jak każdy inny - tyle że z Metro :)

Nie jestem zwolennikiem Metro UI i jeżeli nie dadzą opcji wyboru Metro vs klasyczny pulpit to pewnie długo nie będę chciał się przekonać do tego systemu. A teraz czas na popracowanie na kolejnej wersji.