Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 - hasło "obrazkowe"

Kolejną pozycją, która może zaciekawić osoby chcące korzystać z udogodnień Windows 8 jest hasło obrazkowe (Picture password).

Funkcja w sumie rozsądne zastosowanie miałaby na ekranie dotykowym, dlatego jej cel podejrzewać to głównie tablety i podobne urządzenia.

Idea jest prosta, zastąpić wpisywanie hasła z klawiatury hasłem "dotykowym". Czyli na ekranie zamiast hasła wyświetla nam się obrazek (bez obrazka pewnie by się też dało, tylko czy bylibyśmy w stanie w miarę dobrze określić pozycję, którą należy dotknąć bez jakiegoś punktu odniesienia?) na którym klikamy (lub wykonujemy inne ruchy) miejsca, które wcześniej zdefiniowaliśmy aby odblokować/zalogować się do systemu.

W przypadku PC wg mnie średnio użyteczne jednak w przypadku tabletów może faktycznie przyśpieszyć zalogowanie do systemu.

Jak stworzyć takie hasło?

Wchodzimy w panel sterowania (control panel), zakładkę użytkownicy (users) i naciskamy przycisk "create a picture password".

Wyszukujemy jakiś obrazek, zdjęcie czy co tam chcemy by się wyświetlało i ustalamy swoje gesty na tym obrazku, jakie chcemy wykonać aby odblokować komputer.
Po stworzeniu gestów jest jeszcze ich weryfikacja - dowiemy się odrazu czy jesteśmy w stanie powtórzyć te same gesty.

W ten sposób utworzyliśmy hasło obrazkowe. Funkcja ta jest jednak niedostępna w przypadku wyłączenia interfejsu Metro, ciekawe dlaczego takie ruchy zostały wykonane? Czyżby chcieli "zmusić" użytkowników do pracy z nowym interfejsem poprzez niektóre funkcje?

 

Komentarze

0 nowych
Jaahquubel_   13 #1 28.09.2011 17:35

A to ci numer! Ciekawe!

"Czyżby chcieli "zmusić" użytkowników do pracy z nowym interfejsem poprzez niektóre funkcje?"
Pytanie retoryczne. :)

XYZed   4 #2 28.09.2011 18:01

Ja katuję to Metro GUI od początku. No i tak się przełączam między Metro a "Old". Metro złe nie jest i da się do niego przyzwyczaić, ale pod jednym warunkiem.. wyszukiwanie będzie tak sprawne, jak w wersji "old". Na razie jedynym dobrym wyjściem jest zainstalować zarzucony projekt Google - Desktop Search". Dla czego.. otóż wyszukiwarka wyszukuje wpisane frazy, ale pozwala tylko na szybkie uruchamianie programów. Pliki niby też wyszukuje. Nawet pojawia się ilość odnalezionych pozycji. Ale gdy klikam w "Files".. Metro długo myśli i wyświetla tylko zielone tło... Kilka razy też się wykrzaczyło... No ale to dopiero build nazwijmy to poglądowy. Co nie zmienia faktu że Win 8 jest baaardzo szybki. A do Metro GUI da się przyzwyczaić... o ile gadżety będą bardziej funkcjonalne.

deepone   13 #3 28.09.2011 18:39

Wiadomo o co chodzi ze "zmuszeniem" użyszkodników - im bardziej ograniczymy wolność w systemie tym (teoretycznie) "większość" użyszkodzników będzie bardziej zadowolona (czyli "jabłko politics" wita użytkowników okien).

oprych   14 #4 28.09.2011 19:59

w telefonach dotykowych takie rozwiązanie spisuje się doskonale - choćby w Androidzie

A w PC?
Rozumiem, że tradycyjne hasło też jest dostępne równocześnie?
Bo widzę już tu problem z kontem z ograniczonymi uprawnieniami:P

Eleks   10 #5 28.09.2011 21:56

Ustawisz sobie takie hasło i po spożyciu nie zalogujesz się do systemu - ot, to jest chyba idea :P
Ciekawa propozycja - posiadacze tabletów pewnie zacierają ręce.

  #6 29.09.2011 12:25

@Eleks
Albo będąc po spożyciu ustawisz takie hasło, które za nic nie odtworzysz. XD

mktos   11 #7 29.09.2011 14:56

Na tablecie obrazkowe hasło jest bardzo wygodne.

Wyłączenie Metro to niewspierana, nieoficjalna funkcja - wyłącza wszystko, co związane z Metro, także Metrowy ekran logowania, więc i obrazkowe hasło...

webnull   9 #8 30.09.2011 16:40

Ten nowy panel sterowania jest tragiczny...

  #9 04.10.2011 20:43

Czemu nie mogę zainstalować Windows Developer Preview na mojego Windows'a XP?

TheDees95   1 #10 19.11.2011 11:40

Haha niezła funkcja. Czekam aż w końcu bd takie ciekawe funkcje standardem a nie luxusem. Mogli by zrobić darmową funkcje pozwalającą na logowanie się za pomocą klucza USB albo lini papilarnych.