Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 - podsumowanie wersji CP

Korzystam z Windows 8 na jednym z komputerów - można by rzec "produkcyjnie". Nie jest to typowe testowanie systemu na maszynie wirtualnej czy zainstalowanie systemu i krótka zabawa aby sprawdzić co oferuje -nie dałoby mi to pełni możliwości i sprawdzenia systemu. W końcu należy sprawdzić system w tym, z czego korzysta się codziennie.

Postanowiłem zrobić małe podsumowanie w trakcie gdy pobiera i instaluje się kolejna wersja.

Codzienna praca

Nie jestem zwolennikiem Metro UI i prawdopodobnie szybko nim nie będę. Domyślnie zawsze po starcie przełączałem się odrazu na tryb pulpitu wraz z aplikacją dodającą menu start (ViStart). Bez tej małej aplikacji nie wyobrażam sobie na tym systemie pracy.

Sam start systemu jest przyzwoity ale to akurat nie jest problem, z reguły i tak robię inne rzeczy w trakcie startu/restartu, że start nawet 1 minutę nie robiłby różnicy. Metro też obejrzałem, jednak wiele aplikacji w Metro jest bardziej pokazowa niż do normalnej pracy to ciężko będzie porównać pracę aktualnych wersji aplikacji do tych finalnych.

Wizualnie aplikacje prezentują się ładnie w Metro - nastawienie ogólne na to aby jak najwięcej było widoczne aplikacji na ekranie bez zbędnych pasków start, menu itp ale w końcu w przeglądarce grafiki czy internetowej zawsze można włączyć tryb pełnego ekranu. Rozumiem, że całe metro ma idealnie nadawać się na tablety i ekrany dotykowe - co też sprawdziłem i postaram się wkrótce opisać pracę Windows 7 i Windows 8 CP na tablecie.

Sprawdzane aplikacje

Na co dzień korzystam z różnych aplikacji czy to w pracy czy domu. Sprawdzałem pracę od klientów FTP, serwerów FTP, serwerów wydruku oraz monitoringu, pakietów biurowych oraz możliwości pracy w domenie i innymi funkcjami serwerowymi.

Generalnie starałem się używać na nim tego wszystkiego z czego korzystam mniej więcej codziennie.
Kolejność aplikacji nie ma żadnego specjalnego uporządkowania - pisałem tak jak uznałem za stosowne.

KomunikatoryKorzystałem ze Skype, GG, Mirandy i w tym wypadku nie zauważyłem żadnych problemów, aplikacje instalują się normalnie, pracują stabilnie i nie sprawiają kłopotów.

Klient/Serwer FTPKorzystałem z różnych klientów FTP, najczęściej jednak FileZilla lub WinSCP oraz tych wbudowanych w menadżery plików - żaden nie sprawił problemów chociaż czasem były komunikaty o kompatybilności aplikacji. Serwer FTP jaki sprawdziłem to FileZilla i pracowała poprawnie w trybie usługi jak i w trybie aplikacji.

Pakiety biuroweTutaj sprawdziłem pakiet Office XP (celowo taki stary), Office 2007 oraz OpenOffice i LibreOffice i pracowały one poprawnie.

Przeglądarki internetoweStandardowy IE, Firefox i Opera - bez żadnych problemów, za to IE w trybie pełnoekranowym już taki ciekawy nie jest - dość często się zawieszał i strony nie koniecznie pracowały poprawnie. Ciekawe jak wyglądać będzie FF dla Metro UI.

PozostałeZ pozostałych aplikacji sprawdziłem aplikacje do rejestrowania obrazu z kamer IP - konkretniej NMS (od producenta Novus) i pomimo drobnych problemów podczas instalacji sama aplikacja i usługa działała poprawnie.

Problematyczne aplikacjeAplikacja Printoscope (serwer wydruków) nie chciała się najpierw zainstalować a po przebyciu problemów z instalacją - uruchomić. Próbowałem na różne sposoby i niestety jest to coś co nie działa, ale nie jest to popularne narzędzie. Problemy też sprawiał Hyper-V Manager - ten pomimo tego, że widział serwer Hyper-V nie chciał się z nim połączyć - z innych systemów pracuje to poprawnie.

Ciekawe unowocześnienia

W nowym systemie z plusów można znaleźć kilka rzeczy, te co mnie najbardziej się spodobały:
Nowy menadżer zadań

Interfejs kopiowania plików, podający zdecydowanie więcej informacji oraz - w końcu - możliwość wstrzymania kopiowania

Wstążka w eksploratorze - czy to akurat taki plus to ciężko powiedzieć ale po przyzwyczajeniu się do widocznych funkcji można zdecydowanie szybciej korzystać z niektórych funkcji.

Podsumowanie

Aktualnie będę instalował kolejną wersję tego systemu czyli Release Preview i korzystał dalej z niego, także pewnie zrobię jeszcze jedno podsumowanie. Sam system przetestowałem też na tablecie - co planuje opisać i wrażenia były średnie - chociaż możliwe, że to po części wina sprzętu. System włączyłem także do domeny i nie zauważyłem w tej kwestii jakiś dziwnych zachować - pracował tak jak każdy inny - tyle że z Metro :)

Nie jestem zwolennikiem Metro UI i jeżeli nie dadzą opcji wyboru Metro vs klasyczny pulpit to pewnie długo nie będę chciał się przekonać do tego systemu. A teraz czas na popracowanie na kolejnej wersji. 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 04.06.2012 20:03

Krótka ta recenzja, widać że korzystasz z zwykłego pulpitu a nie z metro, ja już jestem po przesiadce do nowej wersji i powiem tyle eksplorator ma nowy wygląd, polegając na tym że wywalono gradienty i dano same kolory, lepiej to się z metro integruje, a pasek przewijania i postępu są teraz płaskie. Ale wracając do recenzji opisałeś różnice które zauważyłeś korzystając z pulpitu nie metro, dodałbyś jeszcze czytnik pdf, o właśnie z nim miałem drobną przygodę bo niema na dolnej belce przycisku print - drukuj, więc aby drukować pasuje znać skrót klawiszowy, znalazłem to po szukaniu w Google, i w tym stylu działa reszta aplikacji w metro, niby widzisz okno, a nie wiesz jakie są opcje bo i tak cześć z nich jest dostępna pod skrótami klawiszowymi których nie znasz. Logika działania aplikacji Muzyka jest taka że nadal nie wiem jak to działa , jak odpalę z eksploratora piosenkę to ja odtwarza, lecz jak włączę stronę główną aplikacji muzyka to niema nigdzie okienka czy info o tym czego aktualnie słucham, tylko jak dam w aplikacji folder do przeszukania to wtedy widać piosenkę w pozycji teraz odtwarzane. Tak więc 8 to dobry system, skoro jest klasyczny pulpit to da rade przeboleć nowe menu start, i metro skoro i tak się z niego nie korzysta, a widać że obecne w nim aplikacje są mówiąc to bardzo delikatnie mało rozbudowane.

przemol96   5 #2 04.06.2012 20:07

Ja Windows 8 CP zainstalowałem jako główny system w dniu premiery, pracuję na nim do dziś bez większych problemów. Prawdą jest to że nie wszystkie starsze programy współpracują z tym systemem, ale da się przeżyć. Brak menu Start przeżywałem przez pierwsze 2 tygodnie, a później się przyzwyczaiłem że po włączeniu klikam na kafelek o nazwie "Desktop" i pracuję normalnie jak na Windows 7. Metro UI prawie w całości (jak dla mnie) zastępuje menu Start, po prostu naciskam klawisz z logo Windows i wpisuje nazwę aplikacji i zatwierdzam enterem, jest to dość wygodne ;) i jest również możliwość aby przejrzeć wszystkie zainstalowane aplikacje. Więc można powiedzieć że menu Start jest całkiem sprawnie zastąpione przez Metro.

Aczkolwiek do normalnej pracy Metro jak dla mnie się nie nadaje, bo to taka zabawka na ekrany dotykowe a nie do normalnej pracy z komputerem. Więc głównie pracowałem i pracuję z normalnym pulpitem. Odświeżony menadżer zadań, który jest teraz przyjemniejszy dla oczu zyskał kilka przydatnych funkcji jak kolorowanie wykorzystanie np. CPU przez dany proces. Dzięki temu jeśli jakiś proces zacznie zużywać cały dostępny czas procesora to możemy go zlokalizować w ciągu sekundy, gdyż kolor wykorzystania CPU zmienia się na dużo ciemniejszy.

Podsumowując, z Windows 8 można normalnie pracować lecz trzeba się przyzwyczaić (wyrobić nowe nawyki) do dość skomplikowanego dojścia np. do wyłączania systemu, Metro i kilku innych rzeczy. Ale nie wyobrażam sobie pracy tylko i wyłącznie w Metro UI jak dla mnie pulpit musi zostać bo tylko on nadaje się do pracy.

mateooshn   4 #3 04.06.2012 23:55

Ja jestem po przesiadce do Windows 8 Release Preview i... żałuję. Jako zwolennik Metro i aplikacji w nim, zirytowałem się wprowadzonymi zmianami.

1. Czasami nie można wyświetlić dolnego paska w IE10. Chcę wpisać adres i nici z tego...
2. Windows Store non stop się wysypuje. Próbowałem pobrać Fruit Ninja - gdzieś przy 60% ciągle wraca mi do menu Start. Kafelek gry jest, myślę - otworzę ją. Tsssss... "Application is not correctly installed on your system".
3. Jedynie z konta Live użytego przy instalacji Windows można odebrać pocztę. Chciałem podpiąć konto Google, ale nie daję rady. Na W8CP miałem zsynchronizowane 4 skrzynki, w tym 3 z GMaila.
4. To, o czym mówi @lokes21 - dzisiaj rano drukowałem moją pracę do szkoły i gdyby nie Ctrl + P, to bym już ściągał Foxit Readera. Wiele funkcji nie ma zaimplementowanych w interfejsie - i oni chcą iść na tablety? o.O
5. Kafelek Weather nie działa - a w W8CP i W8DP było poprawnie. Niby szczegół, ale jednak.
6. Gdzie język polski, się pytam? O ile się nie mylę, to Windows 7 RC był spolszczony. Już przy W8CP obiecywali takie coś. Może w wersji sklepowej też będzie English?

Pozdrawia zdenerwowany użytkownik Windows 8 RP x64.

LukaszWizla   2 #4 05.06.2012 01:27

@mateooshn

Z wbudowanego w win8 readera można bez problemów drukować opcja ta jest po prostu ukryta pod ikonką devices na pasku charms.

  #5 05.06.2012 15:24

Spolszczenie z tego co mi wiadomo istnieje, ale oficjalnie nie wyszło, na pewnym forum w sieci jest ono dostępne, pamiętajmy że windows 8 to ciągle wersja testowa, więc aplikacje mogą nie działać, jak dla mnie metro jest mało intuicyjne. Mi poczta też nie działa, konto podpięte ale synchronizacja nie działa u mnie wogóle gmail nie działa, tak od wersji dp. Tak więc metro to jedna wielka porażka, z tego nie da się korzystać, a wogóle widział ktoś eksplorator w metro bo ja jakoś nie.

deepone   13 #6 07.06.2012 20:08

Po komentarzach widzę, że dużo więcej problemów widzicie - każdy na co dzień w końcu inaczej używa systemu.

  #7 13.06.2012 09:31

Release Preview działa. Bez żadnych zgrzytów i problemów. Nie robiłem uaktualnienia z Customer a świeżą instalację. Działa szybciej, stabilniej, żadnych wymienionych wyżej problemów nie widzę, nie mam. Działa poczta, pogoda, sklep i każda aplikacja w metro. I tak, pracuję na aplikacjach metro, przecież i tak mogę się między nimi przełączać z lewej strony ekranu :) albo mogę ją ścisnąć do 1/3 - 2/3 ekranu z widocznym pulpitem lub drugą aplikacją.. więc w czym problem? Działa wszystko. Jestem bardzo zadowolony.

  #8 13.06.2012 18:06

Wszystko super. Ale chcialbym Was, uzytkowników tego systemu zapytac o jedna rzecz - po co to wszystko? Chodzi mi o to, ze od nowej wersji systemu operacyjnego oczekuje znacznie wiecej niz tego zeby wiekszosc aplikacji sie w nim nie wieszala i zeby ladnie (albo nie - zdania sa podzielone) wygladal - to raczej jego podstawowe zadanie i ma je wykonywac i tyle. Co ten system oferuje normalnemu uzytkownikowi (w domu i w pracy) co sprawiloby ze jego zycie bedzie latwiejsze albo przyjemniejsze (choc troche) i co byloby warte przechodzenia od nowa procesu uczenia sie nowego systemu co naprawde trwa pare miesiecy zanim osiagnie sie normalna wydajnosc w pracy. Czytalem sporo na temat Windows 8 i nie widze niczego co zachecilo by mnie do przesiadki - poza naturalnie czysta ciekawoscia ale to zdecydowanie za malo zeby dezorganizowac prace sobie i innym... Czy mozecie podac rzeczywiste zalety tego systemu wzgledem Win7? Naprawde bardzo jestem ciekaw zdania normalnych uzytkowników...

  #9 27.05.2013 19:58

xD Zainstalowałam Fruit Ninja ale nie działa i nie wiem o co chodzi jak cos to mam Laptopa Lenovo z Windows 8