Departament Bezpieczeństwa przeciwny sieci Tor w amerykańskich bibliotekach

Departament Bezpieczeństwa przeciwny sieci Tor w amerykańskich bibliotekach

14.09.2015 12:32, aktual.: 15.09.2015 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poruszaliśmy już temat publicznej biblioteki Kilton Libary w Lebanon w New Hampshire, która miała się stać pilotażowym ośrodkiem realizowanego przez Libary Freedom Project ciekawego przedsięwzięcia. Ma ono zapewnić w publicznych amerykańskich bibliotekach dostęp do sieci Tor. Po pierwszych sukcesach okazuje się jednak, że prawdopodobnie inicjatywa spełznie na niczym. Sprzeciw wyraził bowiem Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Liberty Freedom Project zakładał uczynienie ze wszystkich komputerów w Kilton Libary węzłów końcowych sieci Tor. Motywacja była jasna – gdy dyskurs przenosi się do Sieci, konieczne jest zapewnienie internautom swobody wypowiedzi i myśli, bastionem których od lat są biblioteki.

Obraz

Takie założenia zwróciły uwagę Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, który skonsultował sprawę z policją w Lebannon. Wspólnie doszli oni do wniosku, że darmowy i publiczny dostęp do sieci Tor może być wykorzystywany przez element przestępczy. Przedstawiciele lokalnej policji stwierdzili, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ze Tor w publicznej bibliotece może być użyty na przykład do dystrybucji pornografii i handlu narkotykami. Stwierdzili oni także, że konieczne jest powiadomienie społeczności Lebanon o niepożądanych skutkach witanego dotychczas z optymizmem pomysłu.

Stanowisko w sprawie zajął Sean Fleming, dyrektor Kilton Libary. Stwierdził on, że w przypadku pierwszego takiego przedsięwzięcia jasne są wynikłe wątpliwości i zainteresowanie władz. Zwrócił on uwagę, że wiele bibliotek w USA jest zainteresowanych wzięciem udziału w Libary Freedom Project, nikt jednak nie chce zostać pionierem a pilotażowa rola zarządzanej przez niego biblioteki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W związku tym Fleming zdecydował się na tymczasowe zawieszenie wdrażania dostępu do sieci Tor, jest jednak daleki od całkowitej rezygnacji z udziału w przedsięwzięciu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)