Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ewolucja kafelków w Windows Phone i Mobile, czyli historia ekranu startowego w mobilnych okienkach

Windows Phone to kafelki. Można je lubić lub nie, ale na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. Mimo, iż każdy kojarzy ekran startowy z mobilnych okienek, to zapewne niewiele osób pamięta jak ewoluowały one od wersji 7.0, aż do obecnej formy z Windows 10 Mobile. Zapraszam zatem do artykułu, który przedstawi historię kafelka z mobilnego Windowsa. To na nim (i tylko na nim) właśnie się skupimy w tym wpisie.

TLTR

Obrazkowe streszczenie wpisu dla leniwych :D

Windows Phone 7.0 - początek i statyczne kafelki

Finalny Windows Phone 7.0 został wydany 21 listopada (w USA 8 października) 2010 roku. Wcześniejsze prezentacje następcy systemu Windows Mobile na targach Mobile World Congress w Barcelonie 15 lutego 2010 czy MIX 15 marca w Las Vegas, wywołały dość skrajne opinie.

Z jednej strony Microsoft próbował zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych, z drugiej strony interfejs był na tyle oryginalny, że mało kto mógł pokochać kafelki od pierwszego uruchomienia.

Jeśli ktoś powie, że Windows Phone 8.1 jest brzydki i ubogi, to znaczy, że siedział przez ostatnie lata pod kamieniem i nigdy nie widział gołego Windows Phone 7.0

Ekran startowy w Windows Phone 7.0 prezentował się bardzo unikalnie, jak na ówczesne standardy mobilne. Na pierwszy plan wysuwały się kwadratowe kafelki. Reprezentowały one skróty do aplikacji, które były zainstalowane w systemie. Kafelek można było przenieść w inne miejsce lub odpiąć od ekranu. Nie było możliwości zmiany rozmiaru poszczególnego kafelka, otrzymaliśmy to znacznie później. Aplikacje tworzone przez deweloperów mogły mieć tylko jeden rozmiar (kwadrat), a także nie były dynamiczne. Programiści mogli jedynie zmienić tło lub dodać powiadomienie w postaci kółeczka z liczbą, w prawym górnym rogu aplikacji.

Dodajmy tutaj, że szerokie kafelki zarezerwowane były tylko dla aplikacji systemowych jak Kalendarz czy Zdjęcia lub dostarczanych przez producentów telefonów (np. HTC Hub). Jedynym większym dynamizmem na ekranie startowym odznaczał się kafelek z kontaktami, posiadał on zmieniające się małe kwadraciki, ze zdjęciami naszych znajomych. Oczywiście system posiadł notyfikacje liczbowe przy ikonach w kafelkach do wiadomości sms, połączeń czy wiadomości email.

System pozwalał na zmianę kolorów kafelków na jeden, z co najmniej dziesięciu dostępnych z listy. Dodajmy, że niektóre sieci komórkowe dodawały własne kolory (T Mobile, Orange), zaś Nokia uzupełniła ten zbiór o własną odmianę niebieskiego.

Warto zwrócić uwagę na czarny pasek po prawej stronie kafelków. Jedynym jego celem było prezentowanie ikonki strzałki, która pokazywała możliwość przesunięcia ekranu palcem, co owocowało pojawieniem się listy z aplikacjami. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że było to tylko zmarnowane miejsce na ekranie startowym, a zostało to zmienione dopiero przy okazji prezentacji następcy linii Windows Phone 7.

Kafelki były dużym szokiem dla większości osób. Oryginalne, ale przez znaczną część osób uznawane za dziwaczne i stanowczo zbyt przekombinowane. Nie można było jednak odmówić im unikalności i wyśmienitego przystosowania pod ekrany dotykowe i obsługę palcem. Sam Microsoft trzeba pochwalić za odwagę i rozpoczęcie mody na interfejs Metro (nazwa zmieniona później na Modern, ze względu na zawirowania prawne).

Dodam jeszcze od siebie, iż w połowie roku 2011 stałem się posiadaczem LG E900 z Windows Phone 7.0. Przyznaje, że system wywarł na mnie całkiem pozytywne wrażenie. Po szczegóły zapraszam do archiwalnego tekstu z 2011 roku: Windows Phone 7 w LG E900.

Mimo skrajnych opinii, z przewagą tych negatywnych, Redmond stał twardo za nowym interfejsem. Zaowocowało to kolejnymi udoskonaleniami, które przyszły wraz z rewolucją, która nazywała się...

Windows Phone 7.5 - rewolucja i dynamizm

W lutym 2011 roku na Mobile World Congress Steve Ballmer ogłosił wydanie nowej aktualizacji do Windows Phone, o kodowej nazwie Mango. Wersja 7.5 (zwana również 7.1 od strony deweloperów) wnosiła olbrzymie zmiany i nowości, a wersja finalna ujrzała światło dzienne we wrześniu 2011 roku.
Można śmiało powiedzieć, że ta wersja mobilnych okienek powinna być finalnym systemem, jaki został zaprezentowany końcowemu klientowi (co tu dużo mówić, wystarczy dodać, że dopiero aktualizacja NoDo do 7.0 dodawała funkcję kopiuj-wklej). Wiele założeń, zaprezentowanych w Windows Phone 7.5, stało się filarami mobilnego systemu po dziś dzień (multitasking, live tiles, integracje z zewnętrznymi usługami i inne, a także olbrzymie zmiany od strony deweloperów). Po więcej szczegółów zapraszam do mojego archiwalnego wpisu: Windows Phone 7.5 Mango - (R)EWOLUCJA?.

Wydanie Windows Phone 7.5 pokazało, że Windows Phone 7.0 był wersją beta systemu mobilnego, a jego użytkownicy darmowymi testerami

Od strony kafelków, Mango wprowadziło tzw. live tile, czyli dynamiczny kafelek. Od tej pory kafelki mogły mieć dwie strony, a obracaniu się towarzyszyła animacja. Deweloperzy mogli oprogramować obie strony kwadratu: z jednej strony była dostępna przestrzeń na grafikę i notyfikację, a z drugiej miejsce na tekst. Również standardowe aplikacje, jak Zdjęcia czy Kontakty otrzymały nowe, świeższe animacje na ekranie startowym.

Tak niewielka, jak się może wydawać zmiana, wprowadziła ekran startowy w zupełnie nowy wymiar. Od premiery Mango strona główna Windows Phone z kafelkami stała się bardziej żywa i dynamiczna.

Windows Phone 7.8 - małe, duże zmiany

Wersja 7.8 była ostatnią dużą aktualizacją do Windows Phone z linii 7. Wydana w styczniu 2013 roku nie wprowadzała rewolucyjnych zmian, ale znacząco doszlifowała ekran startowy. Stał się on podobny do tego, jaki został zaprezentowany w systemie Windows Phone 8.0.

Windows Phone 7.8 stał się pożegnalnym prezentem od Microsoftu dla użytkowników starej wersji systemu z linii 7

Dodajmy, że mimo kosmetycznym nowościom, 7.8 był niezmiernie pożądany przez użytkowników starych mobilnych okienek. Przez co takie wpisy, jak Windows Phone 7.8 - aktualizacja oficjalnie dostępne dla wszystkich ur... były niezmiernie popularne w sieci.

Dlaczego ta aktualizacja była tak ciekawa? Otóż Wprowadzała ona część nowości jakie dostępne były w Windows Phone 8.0 w kwestii ekranu startowego. Od tego momentu rozmiar każdego kafelka mógł być zmieniony na mały, średni (oba kwadraty) lub duży (szeroki prostokąt). Dodajmy że mały i duży kafelek był statyczny (w aplikacjach pisanych przez zewnętrznych deweloperów).

Dodatkowo kafelki stały się nieznacznie większe, dzięki usunięciu z prawej strony czarnego paska ze strzałką. Sama strzałka zaś wylądowała na dole ekranu, tuż pod kafelkami.

Przy okazji liczba kolorów kafli wzrosła do co najmniej 20.

Windows Phone 8.0 - czas na nową jakość

Windows Phone 8.0, zaprezentowany 29 października 2012 roku, to znaczny krok ku stworzeniu jeszcze ciekawszego, atrakcyjniejszego i nowoczesnego systemu mobilnego. Wersja ta całkowicie porzuciła stare jądro CE i przeszła na nowe NT. Niestety Microsoft nie zapewnił możliwości aktualizacji do wersji 8.0 posiadaczom starego systemu Windows Phone 7.

Nowości i zmian było bardzo dużo: nowy core, nowy Internet Explorer, ulepszony multitasking, kącik dziecięcy, nowy ekran startowy, Data Sense, kopia zapasowa, nowe rozdzielczości ekranów i inne.

Windows Phone 8.0 od strony użytkownika jest ewolucją, ale od strony samego jądra systemu to rewolucja, której ofiarami byli użytkownicy Windows Phone 7

Nowy system dodał, podobnie jak w przypadku 7.8, trzy rozmiary kafelków, usunął boczny pasek z ikoną i dodał nowe kolory. Dodatkowo programiści otrzymali możliwość tworzenia nowych dynamicznych kafli. Same kafle stały się na tyle unikalne, iż Microsoft postanowił zaimplementować je w desktopowej wersji Windows 8 (z różnym skutkiem, ale to już wpis na inną okazję).

Pierwszym typem są nowe statyczne kafelki, które mogą przyjmować różną treść w zależności od rozmiaru:

Windows Phone 8.0 dodał także dynamiczne, dwustronne kafelki, które posiadają różną treść w zależności od wybranego rozmiaru:

Ostatnia nowość to kafelki cykliczne, które przewijają grafiki (max. 9):

Windows Phone 8.0 został rozszerzony również o szereg opcji ułatwiających obsługę smartfonu. Jedną z takich funkcji jest wysoki kontrast, który zyskał sobie grono wielbicieli, ze względu na wpływ tej opcji na wygląd kafelków. Efekt takiej transformacji można obejrzeć poniżej:

Sam Windows Phone 8.0 otrzymał jeszcze trzy zbiorcze aktualizacje GDR1, GDR2 i GDR3, jednakże żadna z nich nie wpłynęła znacząco na nasz przedmiot zainteresowania jakim są kafelki. Ale największe zmiany miały dopiero nadejść z premierą...

Windows Phone 8.1 - i świat [kafelków] staje się piękniejszy

Czerwiec 2014 dla wielu osób związany był z wakacjami, sesją egzaminacyjną i... udostępnianiem Windows Phone 8.1. Najnowszy mobilny system od Microsoftu był olbrzymim skokiem, który porównać można do wydania wersji 7.5.

Olbrzymia ilość zmian w Windows Phone 8.1 od strony użytkownika, pozwoliła mobilnemu Windowsowi zdobyć szersze zainteresowanie wśród klientów

Wersja 8.1 dodała ogromną ilość nowości i zmian, które dały olbrzymiego kopa mobilnemu systemowi z Redmond. Wprowadzono możliwość tworzenia aplikacji działających zarówno na Windows Phone 8.1, jak i na Windows 8.1. System zyskał asystentkę głosową Cortanę, długo oczekiwane Centrum akcji i niezależną regulacje głośności, klawiaturę Word Flow, odświeżony Internet Explorer, nowy Kalendarz, aktualizację systemowych aplikacji poprzez market, menadżer plików oraz wiele, wiele innych pomniejszych ulepszeń i nowości.

Z perspektywy ekranu startowego, a dokładniej kafelków, doczekaliśmy się dwóch dużych zmian.

Pierwszą z nich była możliwość zwiększenia ilości wyświetlanych kolumn. Jednym przełącznikiem użytkownik mógł dodać dodatkową, trzecią kolumnę na ekranie startowym. Funkcja dostępna jest dla każdego smartfonu, bez względu na rozmiar wyświetlacza czy ilość pamięci (chyba, że mamy phablet, tzw. deskę do krojenia, o 6-calach, wówczas mamy zawsze 3 kolumny kafelków).

Oczywiście drugą zmianą była możliwość dodania tła do kafelków. Ekran startowy zyskał olbrzymią świeżość dzięki tej opcji. Tło okazało się strzałem w dziesiątkę, mała opcja sprawiła, że kafelki nabrały ciekawszego i bardziej osobistego charakteru.

Ciężko jest rozpisywać się w tej kwestii. Personalizacja ekranu startowego w Windows Phone 8.1 była znacząca, w porównaniu do wcześniejszych wydań sytemu.

Wersja 8.1 znacząco przyczyniła się do zaistnienia Windows Phone, jako realnej alternatywy do Androida i iOS.

Windows Phone 8.1 Update 1 (GDR1) - czas na porządki

Aktualizacja 1 do Windows Phone 8.1 można było już pobrać na początku sierpnia ubiegłego roku (jest to także ostatnia, oficjalna aktualizacja). Duże zmiany można było zaobserwować w Internet Explorerze (udoskonalenie wyświetlania mobilnych wersji stron www), a także dodano m. in. opcję tworzenia folderów na ekranie startowym. Wersja to dodaje również nowe animacje do kafelka Sklepu.

Pierwsza aktualizacja do Windows Phone 8.1 znacznie podniosła jakość wyświetlanych stron w mobilnym IE

W prosty sposób, za pomocą przeciągania ikon, otrzymaliśmy możliwość grupowania kafelków. Zbiorczy kafelek ma trzy rozmiary i jest edytowany bezpośrednio z ekranu startowego.

Można śmiało powiedzieć, że Windows Phone 8.1 Update 1 uporządkował nasze kran startowy.

Windows Phone 10 - co czeka nas w przyszłości?

Wpis została zaktualizowany po premierze Windows 10 Mobile, patrz niżej

Co dalej? Coraz więcej wskazuje na to, iż już w najbliższych tygodniach będziemy mogli otrzymać wczesny dostęp do testowej wersji Windows 10 na urządzenia mobilne.

Oficjalnie nie mamy żadnych potwierdzonych informacji, jak będzie wyglądać i co będzie oferował nowy mobilny Windows. Od strony ekranu startowego wiele osób spodziewa się, iż dostaniemy nowy kafelek (duży kwadrat), na wzór tego, jaki istnieje w Windows 8.1.

Reszta przecieków jest na tyle mało wiarygodna, że nawet nie mamy co zbytnio tutaj się o tym rozwodzić. Zostawiam Was zatem z kilkoma grafikami konceptowymi z Windows 10 na urządzenia mobilne. W przyszłości wpis będzie aktualizowany, o kolejne nowości ze świata kafelków. Zatem, do zobaczenia!

Update 02.12.2015

Windows 10 Mobile - rewolucja

Premiera Windows 10 Mobile nadeszła i śmiało można powiedzieć, że Windows 10 Mobile zmienił bardzo dużo w kwestii ekranu startowego. Od tej pory możemy dodatkowo ustawić grafikę jako tło, na którym będą znajdowały się kafelki. Samym kafelkom, oprócz koloru, można ustawić także w takim przypadku przezroczystość (a nawet sprawić, aby były całkowicie przezroczyste).

Cieszy także to, że system otrzymał możliwość podejrzenia wyników ustawień, jakie zaaplikujemy na ekran startowy. Zwiększyła się także ilość kolorów, jakie można wybrać jak wiodący kolor.
Odświeżono także ikony statusu telefonu, u góry ekranu. Całość wygląda jeszcze bardziej czysto i schludnie.

Jednakże dostaliśmy nowy "ficzer" - tryb Continuum, który pozwala na podłączenie telefonu do TV. Dzięki temu możemy pracować z telefonem na dużym ekranie, z myszką i klawiaturą. Niczym z pełnoprawnym Windowsem 10. Tutaj kafelki wyglądają identycznie, jak na telefonie, ale w większej skali.

Windows 10 Mobile nie przyniósł (jeszcze?) nowe go rozmiaru kafelka, ale jest sporym krokiem na przód w ewolucji ekranu startowego mobilnego Windowsa. Sam tryb Continuum jest olbrzymim krokiem na przód, podobnie jak cały system Windows 10 Mobile.

 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
gowain   21 #1 13.01.2015 17:31

Ładne te koncepty. Teraz widać jak w wersji 7.x poronionym pomysłem była strzałeczka w prawym górnym rogu, zabierająca masę ekranu :)

duffee   11 #2 13.01.2015 17:43

Co takiego jest w kaflach iz kazdy pisze = moze niedlugo z nich beda pisac habilitacje ?? swoja droga ile mozna walkowac temat kafelkow w windows , to tak jak sie pytac co lepsz czy windows czy linux , wg mnie mozna bylo napisac o czyms innym a nie o tym, ale sa gusta i gusciki

lordjahu   22 #3 13.01.2015 17:43

Świetny artykuł - stałem się mądrzejszy i nauczyłem się co nieco o WP.

Ciekawe czym Max nas teraz zaskoczy w formie rewanżu, co djfoxer ?

Piotrek2255   11 #4 13.01.2015 18:05

Używam już WP8 i Lumii 520 od dwóch lat, zmiany jak dla mnie są zbyt powolne, trochę drażni postawa MS, któremu użytkownicy podsuwają pomysły na tacy, a ten wprowadza 1-2 zmiany, zamiast większej liczby. Cieszy jednak fakt, że WP jest bardzo stabilne, porównywalnie do iOS i oby MS dalej przykładał do tego tak dużą wagę.
Natomiast po kolejnej generacji WP i unifikacji systemów, oczekuję, że do WP zawita pulpit, gdzie będzie można wrzucać co dusza zapragnie, a kafelki będą pełniły funkcję podobną do tej z W8. No cóż, zobaczymy co będzie, do konferencji już nie daleko.

AntyHaker   22 #5 13.01.2015 18:16

@duffee: Rozumiem, że autor ma pisać o czymś czego nie lubi, bo jaśnie Pan duffee Windows Phone nie trawi? Ty widzisz co piszesz?

@Piotrek2255 Pulpit? Chyba komuś dzisiejsze słoneczko przygrzało :D Broń boże od takich pomysłów.

Co do samego artykułu > http://wmpoweruser.com/a-history-of-windows-phone-the-road-to-threshold/

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #6 13.01.2015 18:20

Bardzo ciekawe podsumowanie. Do opcji ustawiania tła do kafelków podchodziłem sceptycznie, wystarczyło jednak odpowiednio dobrać zdjęcie i wszystko wygląda estetycznie.

Jestem ciekaw czy nowa odsłona mobilnego systemu zaskoczy nas czymś większym, czy znów wprowadzone zostaną drobne zmiany i ulepszenia.
W dobie wszechobecnych przecieków, brak informacji o nowej wersji Windows Phone wygląda co najmniej dość dziwnie. Można tylko spekulować, że zostaniemy albo pozytywnie zaskoczeni albo negatywnie rozczarowani.

Piotrek2255   11 #7 13.01.2015 18:26

@AntyHaker: z opcją wyłączenia nikomu nie zaszkodzi, a podniesie opcje personalizacji. Mi brakuje takie pulpitu gdzie mógłbym wrzucić skróty do np. wybranych plików czy dokumentów.

Darthnorbe   13 #8 13.01.2015 18:27

@Piotrek2255: Mi też wydawało się że będzie więcej i szybciej.
Zobaczymy, mam nadzieję że W10 będzie kamieniem milowym a nie tylko zmianą nazwy z WP8.1GDR2 na W10.

gowain   21 #9 13.01.2015 18:31

@duffee: "wg mnie mozna bylo napisac o czyms innym a nie o tym". Serio?... może sam pokaż co potrafisz... a nie, nie, zapomniałem - już pokazałeś...

kajzer121   8 #10 13.01.2015 18:47

Fajnie piszesz o ty WP historię . Ja w czerwcu w brew zalewowi Andro wziąłem Lumie 1320 z kafelkami . I tam był WP 80. Zaskoczyła mnie szybkość działania WP . Wada mało aplikacji do w sklepie. w stosunku do Andro . Obecnie korzystam z WP 8.1 prevev (tester ) na nieco lepszej Lumii 1520 tamtą dałem synowi, któremu spodobały się kafelki.. Pewnie na moim telefonie niedługo pojawi się wersja testowa WP 10 . Może bardziej mi przypadnie do gustu jak Windows 10 na PC

duffee   11 #11 13.01.2015 18:49

nie bede sie z toba wdawac w dyskuje gowain ,

uwazam iz to jest nic nowego, ciagle te same informacje o kafelkach i to moze sie znudzic , moze nie zgadzasz sie z tym, ok,

gowain   21 #12 13.01.2015 18:53

@duffee: Nic nowego? Może dlatego, że to "historia ekranu startowego" jak czytamy w tytule wpisu...

duffee   11 #13 13.01.2015 18:58

Mimo, iż każdy kojarzy ekran startowy z mobilnych okienek,

niestety nie kojarze bo nie uzywalem i nie uzywam smartgown..., tylko klasyczna komorke , a jak pisalem ciagle pisanie o tym samym to juz przesada

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #14 13.01.2015 19:25

@duffee: Przynajmniej był to oryginalny tekst a nie skopiowany jak ty to zwykle czynisz :)

Ja do dziś mam HTC 7 Mozart, którego użytkuje obecnie mój syn. Gdzieś się błąka po półkach jakaś Lumia 800 :)

PAMPKIN   11 #15 13.01.2015 19:33

Nie znam WP, bo nie używałem, więc się specjalnie nie będę wypowiadał. W każdym razie może faktycznie jakaś namiastka pulpitu by się przydała np.: do zarządzania dokumentami zapisanymi w urządzeniu, zwłaszcza na większych przekątnych. Choć może to troszkę głupie ale jednak. Nie wiem czy można coś zmienić w temacie wielkości wyświetlanych tekstów, mnie troszkę przeraża domyślny rozmiar.

gowain   21 #16 13.01.2015 19:37

@PAMPKIN: Do zarządzania dokumentami jest np. Total Commander :)

AndrzejG   10 #17 13.01.2015 19:40

@djfoxer
Może w win 10 wreszcie będą się obracać razem z ekranem :D

dzonasek   8 #18 13.01.2015 19:48

@duffee: jesteś śmieszny, to jakby posiadacz lampy naftowej siedział na forum o żarówkach i płakał że to bez sensu ta cała elektryfikacja... jak masz zwykły telefon to się ciesz i nie trać czasu na czytanie newsów nie dla Ciebie pisanych.

  #19 13.01.2015 20:00

Coś takiego jest w WP i kafelkach że przyciągają. Mnie zelektryzowała lumka 800 i WP 7.5 na początku przygody. W sierpniu kupiłem L630 z WP 8.1 i jest jeszcze lepiej. Krótko próbowałem androida ale to nie to samo. Mnogość opcji mnie powaliła. Wolę prostego WP. W prostocie siła :)

Inventer89   6 #20 13.01.2015 20:13

Szacun za wpis - dobrze jest zobaczyć jak ewoluował ten system :)

Thael   4 #21 13.01.2015 20:13

@Darthnorbe: Obstawiam, że z W10 dostaniemy prawdziwy multitasking dla aplikacji uniwersalnych, parę wizualnych poprawek, nowe IE czy tam Spartan i tyle. Na pewno nie dostaniemy programów Win32. Może zostanie zmieniony ekran blokady.

Vidivarius   15 #22 13.01.2015 20:19

@djfoxer
Nie mogę tworzyć katalogów z kafelków w taki sposób jak jest pokazany na filmie. Czy jest to może winą tego, że nie mam jakiegoś programu czy aktualizacji?
Lumia 925 Windows Phone 8.1, Lumia Cyan. Mam też zainstalowany program Foldery od MS, ale on działa na innej zasadzie.
Wdzięczny będę za odpowiedź.

PAMPKIN   11 #23 13.01.2015 20:21

@gowain: OK rozumiem, ale myślałem o czymś w innym stylu. Jak już napisałem, nie używam, tylko kilka razy miałem w dłoniach i tak mnie naszło.

hamster   2 #24 13.01.2015 20:23

"Brzydki i ubogi" jest 8.x na desktopy. System mobilny może wyglądać prymitywnie, bo na małym ekranie to nie razi, no i mało kto korzysta z niego przez kilka(naście) godzin dziennie.

mgcompany   5 #25 13.01.2015 20:31

Ciekawy wpis i dla wielu pewnie edukujący (dla tych co uważają, że od wersji 7.0 nic się nie zmieniło). Fajnie opisane zmiany w interfejsie, bo wszędzie mówi się o iOS i Androidzie, a o WP tak trochę po macoszemu. :) Dla mnie fajne przypomnienie od czego zaczęły się kafelki, jak się rozwijały i prognoza na przyszłość jak często mogą pojawiać się aktualizacje do systemu. Ciekawe czy pojawi się jeszcze jakaś większa aktualizacja do serii 8.x, czy już tylko nowa 10.x.

Ufolec   13 #26 13.01.2015 20:32

bardzo dobry wpis! sporo musiałeś się napracować przy jego przygotowaniu - mnóstwo tekstu i obrazków, szacun! :) :)

arlid   16 #27 13.01.2015 20:34

Niby nic się nie rozwija, a jednak jak się bliżej przyjrzeć to zmienia się wiele. Bardzo ciekawy spis, fajnie się czyta i mogę już powiedzieć coś więcej o WP, a w pracy się przyda :)

kowgli   9 #28 13.01.2015 20:42

"niewiele osób pamięta jak ewoluowały one od wersji 7.0, aż do obecnej formy z Windows Phone 8.1 "
"Pamięta" może nie jest tu najbardziej trafnym słowem. Brzmi to jakbyś chciał zacząć opowieść od roku 1965, a nie 2010 :D Bardziej pasowałoby "zdaje sobie sprawę".
Może już jestem stary, ale dla mnie Windows Phone to ciągle nowość.

xomo_pl   24 #29 13.01.2015 20:49

szkoda, tylko producenci telefonów nie bardzo "polubili" się z Windows Phone.., wybór co tu dużo mówić jest marny...

duffee   11 #30 13.01.2015 20:56

@Pangrys: http://www.wykop.pl/wpis/10965374/ a ten link, niby ten sam nick, i link do tego bloga, ale jak tak mozna linkowac na innych stronach ???

duffee   11 #31 13.01.2015 21:11

@dzonasek: rozumiem iz mowisz o sobie

kkthx   7 #32 13.01.2015 21:21

Co lepsze będzie przy wymianie Z1.

Kolejny smartfone z Androidem 5.0 (Galaxy S6, Z4)
Czy
Smartfon z WP 10 (prawdopodobnie jakaś Lumia high endowa)

mordzio   15 #33 13.01.2015 21:21

Świetnie opisana historia systemu MS, może w drugiej części opiszesz historię Androida? :)

@duffee Mylisz rozpowszechnianie z powielaniem.

@kkthx Wszystko zależy od aplikacji, ja zrezygnowałem z WP tylko dlatego, że na Androidzie mam dość pokaźną kolekcję programów i gier.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #34 13.01.2015 21:33

@duffee: Szczyt idiotyzmu tu uprawiasz. Błagam skończ się kompromitować, bo zachowujesz się jak rozchwiana emocjonalnie 14-latka...

Kuragari91   12 #35 13.01.2015 21:35

@Vidivarius: To jest w najnowszej aktualizacji. Mają to nowe telefony lumia x3x.

@kkthx: Aby odpowiedzieć na to pytanie, wypadało by się dowiedzieć, jak będzie wyglądał nowy W10 na Lumiach. Pierwsze spekulacje będą w 21 stycznia.

gowain   21 #36 13.01.2015 21:37

@Kuragari91: Hmm, u mnie na L1320 (PfD) działa dokładnie tak jak na filmiku.

matekadamczak   5 #37 13.01.2015 21:41

@Vidivarius: Nie możesz tworzyć folderów, gdyż w przypadku Lumii tę mozliwość daje aktualizacja Lumia Denim. Musisz więc na nią czekać

gowain   21 #38 13.01.2015 21:47

@matekadamczak: Hmm po raz drugi - U mnie jak byk Lumia Cyan, a tworzenie folderów działa ;)

ollbrzym   4 #39 13.01.2015 22:12

Korzystam z WP od 7 na LG E900 teraz 1320 i w zasadzie tylko 3 razy zwróciłem uwagę na zmiany. Przy aktualizacji do 7.5 która wprowadziła fajnie rozwiązaną, bardzo wyczekiwaną, lecz prymitywną wielozadaniowość. Potem przy przejściu ma 8 strasznie irytowało mnie wywalenie facebooka z sms. Teraz irytuje mnie centrum powiadomień, które pozwala się mimo blokady odczytać.

Mimo, że z opisu wydawać mogłoby się, że obrany kierunek mi się nie podoba, jest wręcz przeciwnie, z większości funkcji zacząłem korzystać tak naturalnie, że na nie zwróciłem uwagi.

djfoxer   19 #40 13.01.2015 22:13

@lordjahu: Czekam na jakiś ironiczny tekst z moim udziałem :)

@duffee: Nie przesadzaj, masz olbrzymi wybór tekstów na blogu, ale ciesze się, że zajrzałeś akurat tutaj i podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami ;)

  #41 13.01.2015 22:13

@"...Dodajmy, że mimo kosmetycznym nowościom, 7.8 był niezmiernie pożądany przez użytkowników starych mobilnych okienek. ..."
Pożądany to był obiecany W8 dla posiadaczy WP7 i to tylko przez tych, którzy "monitorowali" sprawę. Większość używała tych słuchawek jako telefonów bo bez aplikacji to te telefony były mało sprytne i za dużo na nich zrobić nie można było (nawet w porównaniu do Symbiana).

Kolejne "poprawki" do wersji "aż" 7.8 to tylko kilka kresek kredkami na systemie WP7, kosmetycznych, jak napisałeś. Nie wprowadziły one nic sensownego: ani wsparcia OTG, ani pracy jako pamięć po podłączeniu do PC, ani przesyłania po BT.
W przypadku 610 nie pojawił się nawet Skype. Na dwa lata starsze, wolniejsze i z mniejszą ilością pamięci telefony z androidem był i jest. Do tego często dostępne są kompilacje androida 4.
Microsoft i nokia tłumaczyli brak aktualizacji do WP8 za słabą konfiguracją telefonu/ów: to tyle jeśli chodzi o mit mniejszych wymagań WP w stosunku do androida.

Dwa miesiące od premiery zarówno małymiękki jak i nokia wyparły się WP7 i praktycznie przestały pojawiać się aplikacje .
Mam nadzieję, dla dobra wszystkich użytkowników, tym razem microsoft nie zapomni o telefonach z logiem nokii przy update do 10.

rgabrysiak   14 #42 13.01.2015 22:15

Tak gwoli ścisłości, możliwość tworzenia folderów daje Update 1 nie Denim ;)
Stąd osoby korzystające z PfD mają tą opcję (mimo posiadania Cyan) a reszta nie.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #43 13.01.2015 22:21

@AntyHaker: Ciekawy tekst, ale moim zdaniem zdecydowanie za długi i traktujący po macoszemu kafelki ;)

@Piotrek2255: Ojej, oby nie pulpit, proszę... :)

djfoxer   19 #44 13.01.2015 22:26

@kajzer121: Niestety ilościowo na pewno WP nie ma tylu apek co Android, a jakościowo bywa różnie. Do tej pory mieliśmy często apki, które funkcjonalnościami ustępowały tym z Androida czy iOSa, ale powoli się to zmienia.

@gowain: To teraz czas na zagospodarowanie miejsca po lewej stronie menu z kafelkami :)

djfoxer   19 #45 13.01.2015 22:28

@PAMPKIN: "Nie wiem czy można coś zmienić w temacie wielkości wyświetlanych tekstów, mnie troszkę przeraża domyślny rozmiar" - ale jest zbyt mały czy byt duży i w jakich miejscach?

@AndrzejG Tryb horyzontalny z kafelkami? Można sprawdzić uruchamiając pulpit zdalny z W8 na WP :)

Vidivarius   15 #46 13.01.2015 22:29

@matekadamczak
@gowain
Dzięki za odpowiedzi.
Zatem "o co kaman?" Bo szczerze mówiąc zgłupiałem.
Gowain, może masz jakąś wersję developerską?
Jak by co ja mam zwykłą ogólnopolską.

djfoxer   19 #47 13.01.2015 22:33

@Vidivarius: Jaką masz wersję systemu? Czysty WP8.1 czy WP8.1 Update 1? Tylko na tym drugim możesz to robić.

@mgcompany: Podobno MS ma już nie wydawać żadnych aktualizacji, tylko wypuścić już WP10.

rgabrysiak   14 #48 13.01.2015 22:33

@Vidivarius: Możliwość tworzenia folderów daje Update 1 nie Denim. Dlatego osoby korzystające z PfD, tudzież posiadające Update 1 + Denim mają tą opcję u siebie a reszta nie. Ot rozwiązanie całej zagadki.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #49 13.01.2015 22:35

@kowgli: Masz rację, ale np. przy komentarzu do mego wpisu czytałem wypowiedź osoby, który pamiętała jedynie WP7.5 i była pewna, że kafelki powstały dopiero od tej wersji. Sam WP7.0 nie był swego czasu tak popularny i nie każdy jest świadom co wnosił :)

@xomo_pl Dużo telefonów z WP jest robionych przez "egzotyczne" marki na rynki wschodzące.

djfoxer   19 #50 13.01.2015 22:38

@duffee: Nie rozumiem ocb tobie z linkiem z wykopu. Jasne, że dodałem na mirko link do mojego bloga. Co to za problem??

@kkthx: Ciężko powiedzieć, nie wiemy co będzie w WP 10 :)

djfoxer   19 #51 13.01.2015 22:40

@matekadamczak: Nie Denim, a WP8.1 U1 :)

kkthx   7 #52 13.01.2015 22:57

To dopiero 21 stycznia będziemy wiedzieć z czym się je WP10?

Nie ma jakichś wycieków, przecieków i szczępków informacji?
Jak to bywa z Androidem.

  #53 13.01.2015 22:58

@ollbrzym: Jak nie chcesz widzieć wstążki u góry ekranu blokady to wyłącz wyświetlanie banerów w ustawienia>powiadomienia i akcje. Po sprawie.

rgabrysiak   14 #54 13.01.2015 23:01

@kkthx: Nie ma, wszystko trzymają w tajemnicy i niczym nie chcą się podzielić :)

gowain   21 #55 13.01.2015 23:14

@rgabrysiak: No, tylko żebyśmy się nie rozczarowali... jakieś przecieki powinny być, a tak dziwna cisza... albo hit, albo kit - pośrodku nic nie ma :P

Budniu   1 #56 13.01.2015 23:17

Fajny opis, gratuluję chęci smarowania i szukania fotek. Jednak ja mam trochę niedosyt, gdyż pisząc o historii kafelków, w kilku-nastu momentach dotknąłeś również funkcji, które były wprowadzane wraz z kolejnymi aktualizacjami, a czego dotyczy mój niedosyt? Otóż informacji na temat możliwości odblokowania (tak to się na WP7.X nazywało) systemu. Dużą robotę wykonali tu chłopcy z ChevronLabs i DFT (Dream Forces Team) z Cottulą na czele. Pisząc o historii systemu wydaje mi się, że należałoby wspomnieć również o tym. W związku z tym, że siedzę na WPX od samego jego początku, jakiś czas temu popełniłem taki artykulik: https://budniu.wordpress.com/poradniki-i-tutoriale/troche-historii-o-odblokowani.../ mam nadzieję, że mnie nie zbanujecie za link do mojej strony, z opisem związanym z poruszonym tu tematem.
Pozdrawiam, Budniu.

rgabrysiak   14 #57 13.01.2015 23:18

@gowain: Cisza przed burzą, zobaczymy co przyniesie - może kafelkowego Androida :P

Budniu   1 #58 13.01.2015 23:27

Fajny opis, gratuluję chęci smarowania i szukania fotek. Jednak ja mam trochę niedosyt, gdyż pisząc o historii kafelków, w kilku-nastu momentach dotknąłeś również funkcji, które były wprowadzane wraz z kolejnymi aktualizacjami, a czego dotyczy mój niedosyt? Otóż informacji na temat możliwości odblokowania (tak to się na WP7.X nazywało) systemu. Dużą robotę wykonali tu chłopcy z ChevronLabs i DFT (Dream Forces Team) z Cottulą na czele. Pisząc o historii systemu wydaje mi się, że należałoby wspomnieć również o tym. W związku z tym, że siedzę na WPX od samego jego początku, jakiś czas temu popełniłem taki artykulik: https://budniu.wordpress.com/poradniki-i-tutoriale/troche-historii-o-odblokowani.../ mam nadzieję, że mnie nie zbanujecie za link do mojej strony, z opisem związanym z poruszonym tu tematem.
Pozdrawiam, Budniu.

djfoxer   19 #59 13.01.2015 23:37

@Budniu: A wiesz, że pisałem o tym trzy lata temu :) Jak zrootować WP7.5 i opisywałem sporo apek na odblokowane telefony:

http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Rootowanie-w-Windows-Phone-7.5-dla-wszystkic...

http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/WP7.5-zle-aplikacje,29541.html

http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/WP7.5-zle-aplikacje-czesc-2.,29830.html

Nie chciałem już tutaj dorzucać tych informacji, chociaż z drugiej strony można było tworzyć własne kolory do kafelków :) Thx, za przypomnienie :)

Autor edytował komentarz.
Budniu   1 #60 13.01.2015 23:40

@djfoxer: Uhm, no nie wiedziałem widać nie wpadliśmy na siebie. SPX, pomyślałem, że się przyda ;-)

  #61 14.01.2015 00:09

chyba jest drobna literówka w tym zdaniu "Ekran startowy w Windows Phone 7.0 prezentował się bardzo unikanie, jak na ówczesne standardy mobilne"

Kuragari91   12 #62 14.01.2015 01:14

@gowain: Product Lumia 1320 Description T-Mobile Release Denim OS version8.10.14219.341 Firmware version3058.50000.1424.0002

Jak coś to od T-Mobile L1320 już ma aktualizację do denim. Ja nie mam PfD i dlatego też nie mam najnowszej aktualizacji. A nie powiem. Foldery na ekranie start, to jest coś przydatnego.

jkasus   4 #63 14.01.2015 04:22

@Piotrek2255: i po dodaniu pulpitu historia wróci do punku wyjścia, czyli Windows Mobile sprzed całej iphonewej rewolucji...

AntyHaker   22 #64 14.01.2015 06:59

@Piotrek2255: Polecam Androida - ma wszystko to czego potrzebujesz, a nie będzie robić na siłę z WP innego systemu.

@djfoxer Twój znów za krótki i zbytnio przeładowany zdjęciami - co kto lubi :D

Autor edytował komentarz.
SmallBoobsLover   7 #65 14.01.2015 09:08

@djfoxer fajny artykuł. mógłbyś dopisać do niego koncepcję od samego Microsoftu na temat rozwijanych kafelków, które posiadają więcej funkcjonalności. Wiem, że to chodzi o desktop ale to mogłoby wejść na komórki. więcej e-maili, tweedów, podstawowe zadania wykonywane już na kafelkach. http://www.windowscentral.com/microsoft-research-shows-interactive-live-tiles-wi... Osobiście, szkoda, że nie wprowadzili tego dotychczas :/

MaXDemage   19 #66 14.01.2015 10:10

Jak już wspominałem w innym kanale dystrybucji moich komentarzy. Fajny wpis z obrazkami. Kupa dobrej roboty dj. ;D

Vidivarius   15 #67 14.01.2015 11:11

@djfoxer
@rgabrysiak
Panowie. Dzięki za wszelką pomoc.
Mam WP 8.1 [ 8.10.12393.890 ]. Wcześniej była wersja od Orange, ale zainstalowałem sobie ogólnopolską niebrandowaną.
Jak rozumiem to co mam to nie jest Update 1. Czy aktualizacja Denim to jest Update 1?
Jeśli tak, to rozumiem, że pozostaje czekać na aktualizację?

msnet   22 #68 14.01.2015 11:11

@duffee: Nie rozumem, skąd się biorą Twoje problemy? Nie interesuje Cię ten temat, to nie czytasz. I po problemie.

@djfoxer: Dobra robota. Jak zawsze, czyta się dobrze :)

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #69 14.01.2015 14:07

@Vidivarius: "Mam WP 8.1 [ 8.10.12393.890 ]... Jak rozumiem to co mam to nie jest Update 1. "
Dobrze rozumiesz, posiadasz Windows Phone 8.1 bez Update 1.

" Czy aktualizacja Denim to jest Update 1?"
Denim jest to Update 1 plus nowy "firmware" dla Lumii.

"Jeśli tak, to rozumiem, że pozostaje czekać na aktualizację?"
Tak będzie najprościej, chyba że chcesz skorzystać z PfD.

ollbrzym   4 #70 15.01.2015 00:05

@Anonim (niezalogowany): Dzięki wielkie :D Człowiek przez lata był przyzwyczajany, ze wszystko domyślnie ustawione jest świetnie, ze zapomniałem, że prawdopodobnie można coś w opcjach pozmieniać :D

AntyHaker   22 #71 20.11.2015 23:12

Przydałaby się jakaś aktualizacja :P

djfoxer   19 #72 21.11.2015 09:04

@AntyHaker: Racja :) Dzięki za przypomnienie, dziś przysiądę :) Pozdrawiam.

AntyHaker   22 #73 21.11.2015 17:59

@djfoxer: Zatem czekam z niecierpliwością ^^

djfoxer   19 #74 02.12.2015 19:05

@AntyHaker: Done ;)

AntyHaker   22 #75 02.12.2015 23:11

@djfoxer: Dzięki - szkoda tylko, że tak pobieżnie :s