Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Phone 7.5 Mango - (R)EWOLUCJA?

27 września udostępniono aktualizację do Windows Phone oznaczoną numerkiem 7.5 o nazwie "Mango". Jest to jak do tej pory, największa aktualizacja do Windows Phone. Microsoft mówi o ponad 500 poprawkach. Trzeba przyznać, iż nowa wersja 7.5 robi duże wrażenie. Nie są to tylko kosmetyczne zmiany, lecz także nowe funkcjonalności, które sprawiają, iż Windows Phone 7.5 staje się bardzo atrakcyjnym graczem na rynku smartfonów.

Z nową wersją zmieniono logo, które bardziej pasuje do charakteru urządzenia i jego interfejsu. Czerwony prostokącik z białą ikonką Windowsa, nawiązuje do ikon z menu głównego. Hasło "Put people first" pokazuje w jakim kierunku idzie Windows Phone - funkcje społecznościowe, prostota i funkcjonalność działań na smartfonie.

Pod koniec lipca tego roku, opisywałem Windows Phone 7 z aktualizacją NoDo (Windows Phone 7 w LG E900). Różnice jakie zaszły są bardzo znaczące. W kilku krótszych (i dłuższych) akapitach, postaram się przedstawić zmiany, jakie zaszły wraz z premierą Windows Phone 7.5 Mango. Zapraszam do lektury!

Polska wersja językowa

Główną nowością dla nas jest pełna, polska wersja językowa. Wszystkie wyświetlane informacje, menu, pomoc... jest w języku polskim. Klawiatura wreszcie posiada ojczyste krzaczki. Bardzo dobrze spisuje się słownik, który można rozszerzać o własne słowa, a także autokorekta. Dodatkowo dostaliśmy polską wersję Marketplace z cenami w złotówkach.

Na początku wszystko wydawało się ok, jednakże zostaliśmy okrojeni z kilku funkcjonalności, które możemy uaktywnić, jednakże nie wszystkie są w 100% w naszym ojczystym języku. Mowa tu o "Mowie", "Przewodniku" i "Vision". Dwie ostatnie nowości możemy uruchomić zmieniając język wyszukiwania, czyli tak naprawdę nic się nie zmieni. Jednakże "Mowa" działa tylko, jeśli zmienimy wersję językową całego systemu na angielską. Po szczegóły zapraszam dalej.

Sama polska wersja językowa jest na najwyższym poziomie i nie doszukałem się jakiś błędów. Słownik zawiera pokaźną liczbę słów.

Multitasking

Wreszcie z nową aktualizacją przychodzi multitasking. We wcześniejszych wersjach w tle mogły działać jedynie aplikacje Microsoftu (np. Zune). Mango dodaje tą możliwość da programów firm trzecich.

Wszystko działa prosto i intuicyjnie. W otwartej aplikacji wciśnięcie klawisz "Wstecz" spowoduje jego zamknięcie, tak jak miało to miejsce do tej pory. Jeśli chcemy, aby program został w tle, wystarczy wyjść z aplikacji poprzez środkowy przycisk "Windows". Od tej chwili dana aplikacja działa w tle (zostaje spauzowana), ale może wysyłać powiadomienia typu "push" do okna głównego.

Microsoft dodał także "menadżer zadań", który określa, jakie aplikację będą mogły działać w tle i korzystać z nowego API.

Wreszcie dostaliśmy normalny multitasking, aplikacje typu IM+ (do rozmów) i inne będą mogły działać w tle.

Internet Explorer 9

Nowa wersja Internet Explorera, dostarczona z Mango, nosi numerek 9 i jest dość mocno związana z jej dużą wersją na desktopy. To co rzuca się w oczy po pierwszym kontakcie, to szybkość! Naprawdę nie można zarzucić, nowej odsłonie IE9 na WP7, braku werwy. Strony działają szybko i nie ma mowy o jakiś przycięciach. Widać wyraźnie, iż wyświetlanie poprzez wspomaganie sprzętowe, daje świetne rezultaty. Silnik obsługuje HTML5 i widać to na stronach do prezentacji nowej wersji standardu. Przeglądarka radzi sobie spokojnie również z canvasami.

Osoby pamiętające motylki stworzone przez Redakcję rękami Ryana (Robomotyle, Żeby rywalizować, nie musisz być botem), mogą być zaskoczone, ale na WP7.5 można spokojnie pograć w łapanie motylków. Poprawnie wyświetlają się zarówno poruszające się chmury jak i trawa. Obiekty nie poruszają się z oszałamiająco ilością FPSów, ale to był również problem i na desktopowych przeglądarkach, jednakże gra się dokładnie tak samo jak na dużych komputerach. Wszystko wyświetla się bez jakichkolwiek problemów.

Z nowości warto wymienić, iż pasek adresu został przeniesiony na dół (wreszcie przycisk "odśwież" jest duży, wcześniej ciężko było w niego trafić!), a pasek zadań z dołu znikł i dostępny jest pod rozwijanym menu. W pozycji horyzontalnej pojawił się na dole pasek adresu. To kolejny plus.

Nowa wersja Internet Explorera dla Windows Phone jest dużym krokiem na przód. Szybkość jest wyraźnie wyższa, a obsługa HTML5 dodatkowo podnosi funkcjonalność przeglądarki.

Interface

Aktualizacja Mango ulepszyła także interface. Główną nowością są tzw. "Live Tiles", czyli kafelki na stronie głównej, które nie są już statycznymi klockami. Obecnie kafelek jest "dwustronny" i programiści mogą obsłużyć, co ma się wyświetlać po każdej ze stron (przydatne np. w aplikacjach wyświetlających pogodę). Dodatkowo, dzięki nowemu API, developerzy dostali możliwość robienia skrótów, do poszczególnych opcji systemu (np. skrót to WiFi). Aplikacje, mają także możliwość wyświetlania i aktualizowania kafelków w tle (np. RSSy).

Samo menu przewija się szybciej i sprawniej. Do kilku okien (m.in. lista aplikacji) doszły ikonki wyszukiwania. Wyjście do głównego panelu poprzez przycisk "Windows" jest płynniejszy. Odczuć można także nieznaczne przyspieszenie jeśli chodzi o uruchamianie się aplikacji.

Praca z interfejsem Metro to nadal czysta przyjemność.

Grupy

Nowość, która przypadła mi do gustu dość szybko i jest rozszerzeniem idei grup w standardowych, klasycznych telefonach. Możemy połączyć kilka profili w jeden. W ten sposób, jako nowy byt, możemy przypiąć go do głównego menu, prowadzić konwersacje, przeglądać wpisy z Facebooka na wspólnej tablicy, przejrzeć zdjęcia. Ciekawe rozszerzenie podstawowej funkcjonalności.

Wiadomości

Obsługo wiadomości został znacznie rozszerzona, obecnie dla danego kontaktu, oprócz smsów mogą wyświetlać się wiadomości z czatu Faceboooka i Live Messengera. Zmieniono także odcień wiadomości przychodzących i wychodzących.

Facebook

Mango dodaje także nowe możliwości związane z integracją z Facebookiem. Pierwszą nowinką jest czat z Facebooka, o którym już wspomniałem. Zahaczając o czat na Facebooku, warto wspomnieć, iż doszła możliwość ustawienia statusu, bezpośrednio z Windows Phone.

Kolejna nowość to integracja zdarzeń z kalendarzem. Nowe wydarzenia z Facebooka są automatycznie umieszczane w kalendarzu systemowym.

Dodatkowo, zdjęcia jakie posiadamy na smartfonie, możemy w szybki sposób umieszczać na naszym profili na Facebooku. Dla osób, które nie wyobrażają sobie życia, bez dodawania co chwilę nowych fotek na tablicę, opcja idealna. Dla pozostałych ciekawa, lecz pewnie nieczęsto, używana funkcja.

Twitter & LinkedIn

Każdy posiadacz konta w serwisie Twitter i/lub LinkedIn będzie mógł zintegrować swoją tablicę w dziale "Ludzie", na podobnej zasadzie jak ma to miejsce z Facebookiem. Nie mogę się wypowiedzieć na ten temat szczerzej, gdyż nie posiadam za długo kont w żadnym z tych serwisów.

Profil Ja

Nowością, która została dodana do Mango to również profil "Ja". Możemy w nimi przejrzeć wpisy z portali społecznościowych, wydarzenia, ustawić status, przejrzeć albumy znajomych. Takie szybkie centrum informacji z Facebooka.

Historia

Dość unikalną opcją jest pełna historia kontaktów z osobami. W zakładce dla każdego znajomego, mamy pełen wykaz kontaktów, połączeń z podziałem na daty. Bardzo pożyteczna opcja, mała, ale świetnie się sprawuje.

Bing

Wyszukiwarka Microsoftu Bing, jeszcze bardziej została zintegrowana z systemem. Już nie jest to tylko aplikacja do wyszukiwania danych. Pełni ona także kilka ciekawych ról. Może posłużyć za wyszukiwarkę ciekawych miejsc w pobliżu (Przewodnik, o czym dalej). Dodatkowo możemy użyć jako aplikację do analizowania głosu i wyszukiwania utworów, niczym w Shazam. A na koniec posłuży nam do skanowania obrazów/tekstów, które Bing przeanalizuje i wyświetli w postaci np. listy dostępnych aplikacji/piosenek/książek... do kupienia/wyszukania (funkcja Vision).

Tym razem dostaliśmy dużo ciekawych możliwości, które wreszcie czynią przeglądarkę Bing, bardziej użyteczną. Wyszukując jakąś frazę dostaniemy prócz wyników, propozycje aplikacji z Marketpalce do zainstalowania. Znaleziony program związany jest z wyszukiwanym tekstem. Bardzo ciekawe i funkcjonalne.

Vision

Nowa funkcjonalność dodana do Binga. Powiem szczerze, że jak na początku ją zobaczyłem, aż sam do siebie się uśmiechnąłem ( z zachwytu/zdziwienia?).

Działa to prosto i bez żadnego klikania i ustawiania opcji. Przytrzymujemy przycisk wyszukiwania na obudowie. Klikamy na Vision i w taki oto sposób na ekranie widzimy obraz z kamery. Nic nie klikając, w widoku kamery umieszczamy jakiś obiekt, książkę, grę, okładkę płyty czy czegoś innego. Aplikacja sama zeskanuje obraz i w ciągu kilku chwil na ekranie pokazane zostaną znalezione opcje. Bing wyszukuje obrazy podobne do tych zeskanowanych, znajduje towary na eBayu, Marketplace, i innych.

Ze względu na to, iż funkcja dostępna jest tylko na terenie USA, ceny wyświetlają się w $. Polecam gorąco, w ramach możliwości, sprawdzić tą funkcjonalność! Minusem jest tylko to, iż aby aktywować te funkcje musimy zmienić język wyszukiwania, w ustawieniach, na Angielski (Stany Zjednoczone). Jednakże nadal wszystko będzie w języku polskim!

Przewodnik

Kolejny dodatek związany z Bingiem. Na podstawie naszej lokalizacji aplikacja określa, gdzie możemy zjeść, co ciekawego warto zobaczyć itp. Niestety w moim pobliżu nic nie znalazła :) Musimy poczekać, aż Microsoft bardziej rozszerzy ten moduł dla osób z poza USA (podobnie jak w Vision, należy zmienić język wyszukiwania).

Mowa

Mango udostępnia poprawiony moduł wybierania głosowego. Jeśli wybierzemy wersję polską systemu, nie będziemy mieli tej opcji. Dla testów włączyłem wersję USA, aby sprawdzić jak działa ten moduł.

Podobnie jak w poprzedniej wersji możemy dzwonić do wybranych osób (mówiąc: "call Zbigniew"). Dodatkowo zestaw opcji został poszerzony o możliwość: dzwonienia pod ustalony numer (mówiąć: "call 123-456-789"), wysyłania smsów (mówiąc: "text zenek, hello, what are you doing?, send"), szukania w internecie (mówiąc: "find local restaurant", "find wiki"), dodatkowe opcje dzwonienia ("redial", "call voicamail"), otwierania aplikacji ("open office").

Opcji jest naprawdę sporo i całość dział bardzo szybko. Problem jest jednak to, iż komendy wydajemy po Angielsku. O ile smsy, które dyktujemy w języku Beckhama, interpretowane są bezbłędnie, o tyle w polskich warunkach nie mają one racji bytu. Podobnie sprawa ma się z dzwonieniem do osób z książki. Wypowiedzenie "call Elwira" nie było takie proste.

Obecnie jest to genialna opcja, jednakże nie sprawdzi się ona w pełni z naszym ojczystym językiem. Liczę na szybką aktualizację dla wersji PL, ze względu na to, iż pisanie smsów bezdotykowo, jedynie za pomocą analizy głosu, to świetne rozwiązanie (analiza następuje po stronie MS, niezbędne jest więc połączanie z siecią).

Xbox Live

Centrum dowodzenia grami, jeszcze mocniej połączyło się z usługą Xbox Live. Obecnie dział gier możemy wzbogacić o funkcje, dostępne typowo dla tego typu usług. Mamy możliwość dodania swojego awatara w wersji 3D, przejrzenia newsów związanych z grami, odbierania wiadomości z konta Xbox Live, przeglądaniu zaproszeń, statystyk... Niezbędne dla graczy posiadających smartfona z Windows Phone i konta na Xbox Live. Niby bajer, ale zrobiony wzorowo i obecnie nie wyobrażam sobie Windows Phone bez tej funkcjonaliści.

Skrzynki pocztowe

Wersja 7.5 dorzuca nową możliwość - łączenie skrzynek pocztowych. Dzięki temu, nie musimy sprawdzać każdej skrzynki osobno. Wszystko jest w jednym miejscu, z podziałem na wątki, historią konwersacji, możliwością tworzenia podfolderów.

Mając konto w o2, nie musiałem już (jak miało to miejsce wcześniej) konfigurować ręcznie adresów POP3 itp., całość została zautomatyzowana, wystarczyło podać adres email i hasło. Naprawdę, duży plus :)

Office

Mobilny Office został rozszerzony o możliwość dodawania dodatkowych makr do Excela. OneNote dorobił się funkcjonalności ToDo, która spisuje się idealnie do tworzenia listy na zakupy :P

Office 365

Mały Windows doczekał się również integracji z usługą Office 365. Używając wersji próbnej, muszę przyznać, że jest ona świetna. Mamy dostęp do konta na Sharepointcie, możliwość synchronizacji i edycji dokumentów, czy wysyłanie powiadomień do użytkowników z domeny.

Posiadając aktywna usługę w Office 365, warto zastanowić się nad zakupem urzadzenia z Windows Phone 7.5, który w pełni powinien sprostać potrzebom zarządzania dokumentami w wydaniu na smartfony.

Bateria

Koniecznie musiałem wspomnieć o dodaniu nowej funkcjonalności: oszczędzaniu baterii. W raz z 500 rożnymi zmianami, otrzymujemy możliwość włączenia trybu oszczędzania. Można ją aktywować w każdym momencie, a także zaznaczyć aby smartfon automatycznie przechodził w tryb zmniejszonego poboru energii. Podawana jest dokładna pojemność baterii oraz dynamicznie obliczany czas pracy, jaki pozostał dla danej chwili. Z racji tego, iż dużo zależy od tego co robimy w tym momencie, nie jest on bardzo dokładny.

Tryb oszczędzania energii zatrzymuje usługi odpowiedzialne na automatyczną synchronizację poczty, zatrzymuje usług działające w tle. Jak to się sprawdza w działaniu? Świetnie! Gdy aktywowałem oszczędzanie, tuż po pełnym ładowaniu, smartfon trzymał ponad 6 dni (dzwonienie, smsy, WiFi z rana, aby sprawdzić pogodę)! Uważam, że jak na urządzenie tej klasy to bardzo dobry wynik.

WiFi

Już od dłuższego czasu zapowiadano zmiany związane z WiFi. Mango dodało możliwość ustawienia hotspotu i podłączenia się do ukrytych sieci.

Niestety, niektóre starsze smartfony z Windows Phone nie posiadają odpowiedniej wersji sterowników do WiFi, przez co obie nowości nie są dostępne. Microsoft nie chcąc opóźniać premiery Mango, zdecydował się wydać aktualizację bez nowych sterowników dla starszych urządzeń. Aktualizacja ma się pojawić w późniejszym terminie. Liczę na szybkie udostępnienie odpowiedniej wersji, gdyż w moim LG E900, nie ma tych funkcjonalności.

Aparat

Kilka zmian dostał również aparat: sprawniejsze przełączanie się między zdjęciami/ nagrywaniem filmu, wyłączenie dźwięku migawki, możliwość szybkiej autokorekty zdjęcia, zapamiętywanie ustawień użytkownika. Cieszy możliwość robienia szybkiego zdjęcia, jedynie poprzez dotknięcie ekranu.

Zune

Mały lifting przeszedł Zune. Nowy interface odtwarzania i biblioteki. Wreszcie można sterować utworami bez odblokowywania telefonu, a przyciski w menu na górnym pasku są większe i czytelniejsze. Doszła możliwość tworzenia i edycji listy odtwarzania. Uwierzcie, że aż chce się używać nowego wcielenia Zune!

Zmiany, zmiany, zmiany...

To oczywiście nie wszystkie zmiany. Są również pomniejsze funkcjonalności jak możliwość (wreszcie!!!!) wgrywania własnych dzwonków, synchronizacja dokumentów w usłudze SkyDrive, szybkie wysyłanie zdjęć do SkyDrive, nowy wskaźnik poziomu głośności, zamykanie systemu poprzez przeciągnięciem palcem w dół ekranu (na odwrót do odblokowywania smartofnu) i inne. Także niektórzy producenci dołożyli małe funkcjonalności do swoich urządzeń, np. LG w E900 można odblokować telefon także poprzez przycisk "Windows".

Problemy

Oczywiście, nie obyło się bez problemów. Część smartfonów z LG E900 podczas aktualizacji, wyrzucała wyjątek i dalsza instalacja nie była możliwa. Wątek na Microsoft Answers (http://answers.microsoft.com/en-us/winphone/forum/wp7-sync/lg-e900-upd...), ma już 55 strony. LG i Microsoft pracują na aktualizacją. Dla niecierpliwych pozostaje ręczne flashowanie softu (co nie jest trudne).

Osoby, które mają już Mango, też czasem natrafiają na dziwne rzeczy. Listę mozna zacząć od znikającej klawiatury, która akurat u mnie działa ok, ale podobno ta przypadłość występuje u niektórych użytkowników. Problem sprawiają również LiveTiles, które czasem mają tendencję do nie odświeżają się (faktycznie, czasem kafelek z pogodą się nie odświeży).

Część problemów występuje tylko w określonych modelach. Przykładowo Samsung Focus ma problemy z komendami głosowymi i wyłączaniem się ekranu podczas rozmów. W LG E900 nie zawsze pokazuje, w szczegółach konfiguracji baterii, faktyczny, procentowy stan baterii.

Nie są to jakieś duże błędy i nie wpływają one na ogólny odbiór Mango. Dodatkowo, zaznaczę, że problemy występują tylko u niektórych osób, nie są one plagą.

Podsumowanie

Nowa wersja Windows Phone to krok w dobrym kierunku. Dodanie nowych funkcjonalności i poprawa błędów, pokazują, iż Microsoft pragnie za wszelką cenę, odzyskać miano lidera na rynku smartfonów.

Nowe możliwości jeszcze bardziej uprzyjemniają pracę z urządzeniem. Całość sprawia wrażenie przemyślanej architektury. Praca z interfejsem Metro staje się przyjemniejsza i szybsza.

Dla osób, które wcześniej zastanawiały się nad zakupem smartofnu z Windows Phone, polecam zapoznać się z urządzeniami z wersją Mango. Obecnie jest to jeden z bardziej ciekawszych i funkcjonalnych smartfonów na rynku.

Najbardziej rozczarowuje to, iż część usług jest dostępnych jedynie na terenie USA. Oby Microsoft jak najszybciej to zmienił. Zastanawia mnie również to, co się dzieje ze Skypem dla Windows Phone. Były nadzieje, iż zostanie on udostępniony razem z Mango. No cóż musimy poczekać. Szkoda, że nadal nie zrobiono porządku z Bluetooth, w tym punkcie nic się nie zmieniło i możemy jedynie użyć ego protokołu do podpięcia np. słuchawek.

Ogólnie trzeba przyznać, iż Microsoft zrobił świetną robotę. Windows Phone 7.5 to mała rewolucja na rynku smartfonów i na pewno test dla firmy, czy będzie w stanie wyjść z urządzeniem do ludzi i zaprezentować go z jak najlepszej strony. Mam nadzieję, iż im to się uda.

Plusy:+ wreszcie polska wersja językowa
+ Internet Explorer 9
+ multitasking
+ rozszerzenie integracji z Facebookiem
+ nowe dodatki do Binga
+ dłuższe życie na baterii
+ więcej możliwości z WiFi
+ dużo zmian, które nie okazują się być jedynie kosmetyką

Minusy:- część nowych opcji niedostępna oficjalnie poza granicami USA
- moduł Mowy, tylko w języku angielskim
- więcej możliwości z WiFi - tylko dla nowych smartfonów
- nadal "bezużyteczny" Bluetooth
- gdzie jest Skype? :)

Dziękuję i Pozdrawiam

Powiązane:Polski Windows Phone 7.5 Mango (aktualizacja) i Marketplace via ZuneWindows Phone 7 w LG E900

 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 17.10.2011 21:25

Niech dalej się rozwija ;)
Obecnie czekam na Andka 4.
Może nieźle namieszać.

PcSA   4 #2 18.10.2011 11:16

Z tym wifi jest akurat różnie - część telefonów czeka póki co na sterowniki - wszystko zależy od chipu, który siedzi w telefonie - więcej: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1280623

  #3 18.10.2011 14:49

Większości dalej będzie się kojarzył jako "ten mulący Windows Mobile od Microsoftu" bo: "bo tak", "bo ma w nazwie Windows".. niestety.

przemek1234   7 #4 18.10.2011 15:05

W Androidzie rozpoznawanie mowy działa też jako dyktowanie treści np. SMS'a i spokojnie rozpozna wyrazy w języku polskim.

xomo_pl   24 #5 18.10.2011 16:10

na wprowadzenie polskiego rozpoznawania mowy bym nie liczył:
w Windows nie mogą tego od 10 lat zrobić (pierwsze rozpoznawanie mowy było w xp), w viscie zostało od nowa stworzone a w 7 dopracowane, niesety w dalszym ciągu tylko dla języków: angielski, francuski, niemiecki, chiński, japoński....

Co do samego systemu to wygląda całkiem fajnie, szkoda, że wymagania postawione przez MS do obsługi WM są takie, że na rynku nie mogą się pojawić tanie smartfony, a nic tak nie działa na rozwój systemu jak jego popularność, a na to wpływ ma cena produktu...

kwpolska   7 #6 18.10.2011 16:25

Vision szuka rzeczy do kupienia, right? Głupie. Google Goggles lepsze.

djfoxer   19 #7 18.10.2011 17:39

@PcSA
Dokładnie, już w którymś wpisie na dobrychprogramach, rozpętała się gorąca dyskusja o słuszności wypuszczenia sterowników WiFi nie do wszystkich modeli :)

@zomo_prl
Narazie są plany wypuszczenia taniego smartfonu (od Noki) z WP7 na rynki azjatyckie. Ma on być obsługiwany przez specjalną wersje Winodws Phone 7.5, o nazwie Tango. Także jeszcze wszystko jest możliwe.

@kwpolska
Jak możesz coś ocenić nigdy nie używając tego? :)
Szybko przeglądając możliwości Google Goggles, można stwierdzić, iż Vision jest bardzo podobne do Goggles.
Tłumaczenia, wyszukiwanie zdjęć itp., w obu aplikacjach znajdziesz te funkcje.

  #8 18.10.2011 20:23

Sorry ale nie chce telefonu zabawki z wykastrowanym systemem operacyjnym. WindowsPhone jest ostatnią rzeczą na jaką bym wydał swoje pieniądze...

kamil_w   11 #9 19.10.2011 00:08

Im więcej obcuję z Windowsem Phone i im więcej o nim czytam, tym bardziej jestem przekonany, że to jednak nie jest system dla mnie.

xomo_pl   24 #10 19.10.2011 00:15

plany planami... do realizacji pewnie jeszcze trochę upłynie czasu...

Mnie WP7(.5) podoba się ale wydawanie na telefon ok 1000zł jest chore, szczególnie, że jest to jedno z najbardziej narażonych sprzętów na uszkodzenia, których nie obejmuje gwarancja.
Poza tym, praktycznie co 2, góra 3 lata telefon często jest przestarzały i "wypadałoby" go wymienić...

Im dłużej będziemy czekać na tanie smartfony tym słabną niestety szanse na wysoką popularność dla WP, bez względu na to co MS wymyśli...
Z nokią jest ten problem, że się ceni, często bez powodu, także wątpię, że nowy smartfon będzie tani...

djfoxer   19 #11 20.10.2011 11:00

@zomo_prl
Faktycznie, trochę nie spieszy się MS/Nokia z wypuszczeniem jakiegoś taniego telefonu z WP. Jeśli szybko tego nie zrobią, kto inny w ten rynek wejdzie i będzie im ciężko przekonać do siebie użytkowników (podobnie jak ma to miejsce z WP; dodam, że mam kontakt z Windows Mobile 6 na HTC Kaiser i jest on tragiczny w obsłudze, MS przespał swego czasu rewolucję w smartfonach i został z kiepskim WM6.5).

LoneWolf   3 #12 22.10.2011 22:27

No dobrze, ale czy można zsynchronizować z outlookiem toto (książka i kalendarz)? oczywiście w wersji 64 bitowej!
to skandal, że jak dotąd nie działa!

  #14 23.10.2011 11:10

Gdzie jest nawigacja Bing Maps..ona wciąż jest bez możliwości wyszukiwania? Czy jest wreszcie możliwośc ustawienia osobnej głośności dla muzyki i dzwonków czy wciąż jest tylko jedna?

djfoxer   19 #15 24.10.2011 17:35

@Anonim
Wyszukiwanie w Bingu jest. Głośność, tak jak piszesz, jest wspólna.

Krakoo   4 #16 24.10.2011 20:21

Otwieranie pakietu biurowego M$ komendą 'open office'? OMG koniec świata jest bliski ;>

  #17 03.11.2011 07:14

wszyscy chwalą i chwalą,a u mnie (Omnia 7),po aktualizacji Mango internet chodzi wolno i nie wyświetla wielu stron np.Onet - wersja pełna -poszatkowana a np.Wirtualna ok.Podczas poszukiwania wiele razy komunikaty ,że strona np.pochodzo z wp7 i Google nie wspiera czy coś podobnego i trzeba wejść w stronę nr 1 i dalej w jakąś i dopiero jesteśmy we właściwie wyświetlanej.Przed aktualizacją wszystko chodziło ok.

djfoxer   19 #18 03.11.2011 17:17

@kikimysia
Instalowana była aktualizacja po Mango?

  #19 07.11.2011 07:37

po Nodo aktualizacja przygotowująca jakaś 7.0......i później tylko Mango ,próbowałem i wycofałem się do Nodo( z poziomu Zune)i jeszcze raz wgrałem pre i Mango i to samo w Nodo strony np.Onet,Skąpiec itp wyswietlane prawidłowo a w Mango cały czas komunikaty ,że Google nie wspiera tych strony.
DLACZEGO DOLNE KAFELKI SĄ OBCIĘTE OD DOŁU TO JUŻ NIE WIEM -przecież u góry jest miejsce (OCZY NIEMYTE MAJĄ W MS CZY JAK).

djfoxer   19 #20 07.11.2011 23:09

@kikimysia
Masz zainstalowane jakieś aplikacje?
Robiłeś jailbreaka?
Przestawiałeś tryb przeglądarki na desktopowy/mobilny?

  #21 13.12.2011 21:10

@djfoxer:
Nadal używasz tego E900 z WP 7.5?
Jeżeli tak, to napisz proszę, czy bateria nadal sprawuje się tak wyśmienicie - 6 dni to naprawdę coś godnego uwagi.

Aha, mam jeszcze jedno pytanie - czy WP łatwo integruje się z np. kontem Google? Mam na myśli synchronizację kontaktów i chyba tylko to przede wszystkim :)

djfoxer   19 #22 13.12.2011 23:19

@lukasamd
Tak, nadal mam LG. Bateria trzyma 6 dni, ale w trybie oszczędnym, bez WiFi itp. używając jak zwykły telefon. Ostatnio dość mocno eksploatuje go (wgrywanie własnych aplikacji, spoza Marketplace itp.) więc trzyma w takim dość obciążonym trybie do 3 dni. Wynik całkiem niezły.Szczególnie, że w WP7.5 masz pełną kontrolę nad procesami działającymi w tle. Nie ma czegoś takiego, że coś działa bez zgody użytkownika.

Właśnie jeszcze specjalnie sprawdziłem i kontakty z Google przechodzą bez najmniejszych problemów ;)

  #23 14.12.2011 00:02

Czytałem o tej kontroli i bardzo mi się to spodobało, tak samo jak normalne zamykanie a nie zostawianie w tle jak to ma miejsce w androidzie.
Kontakty idą bezproblemowo w obie strony? GMail też jest łatwy to połączenia i idzie przez IMAP?

W ogóle to sorki że tak męczę, ale teraz mam LG P500 z andkiem i zastanawiam się nad zmianą, ale jestem użytkownikiem wielu usług Google, co stanowi pewien problem :)

djfoxer   19 #24 14.12.2011 22:56

@lukasamd
WP 7.5 ma specjalny profil do synchronizacji dla Google. Można synchronizować: pocztę, kontakty i kalendarz. Poczta idzie przez IMAP.

Jak coś to pisz, z chęcią odpowiem. Teraz pojawiła się jakby druga generacja urządzeń z WP 7.5, które mają mocniejszy sprzęt na pokładzie. WP jest bardzo atrakcyjny dla użytkownika, gdyż nie ma tam miejsca na zbędne bajery. Marketplace zapewnia dostęp do ogromnej ilości aplikacji. A całość działa niewiarygodnie szybko. Wiadomo, że nie ma systemu idealnego, ale WP robi niesamowite wrażenie. Grunt to, żeby się przestawić na inne podejście niż tylko interface ala iPhone.

  #25 15.12.2011 00:12

Chyba się zdecyduję, bo platforma wydaje mi się znacznie bardziej "pewna i stabilna", zresztą tak samo jak w komputerowych systemach.

Hm... skoro mogę zapytać :)

1. Czy jesteśmy ograniczeni do mobilnego IE? Jest coś innego? Chyba popełniam błąd od razu zakładając, że jest on nieciekawy.

2. Czy w Marketplace jest sporo ciekawych aplikacji? Na szybko przeglądając z poziomu www wydawał mi się raczej bardzo ubogi, ale to zupełnie co innego niż faktyczne użycie.

3. Jak wygląda kwestia wyglądu tzn. skórek? Wiem, zbędny bajer, ale jednak lepiej się pracuje na czymś, co jest do nas dopasowane.

4. Czy jest dostępna klawiatura typu slide, czy w ogóle jest wybór klawiatury, czy jest tylko jedna jedyna od MSa?

5. W wypadku tego konkretnego egzemplarza - czy ekran jest "szczelny" tzn. czy kurz nie zbiera się pod ekranem? W pierwszej wersji P500 się to zdarzało, ponoć w ogóle dosyć częste w LG.

djfoxer   19 #26 15.12.2011 11:28

Kurcze, odpisałem Ci i nie opublikowało postu, więc muszę jeszcze raz napisać ;)

djfoxer   19 #27 15.12.2011 11:28

Ogólnie z WP jestem zadowolony, Szczególnie, że ten mój model LG, udało się odblokować dewelopersko bez ingerencji w soft i bez żadnych dodatkowych narzędzi. Tylko z tego co dostarczył MS i LG. Dzięki czemu można wgrywać aplikacje z poza oficjalnego źródła z Marketplace, czyli tzw. Homebrew. MS dość mocno dba o deweloperów, darmowe narzędzia, darmowe szkolenia, ebooki itp.

djfoxer   19 #28 15.12.2011 11:28

Ad 1.
Oficjalnie jest tylko IE9. Szybki, wspierający w pełni HTML5 itp. Ale mając odblokowany telefon (w pełni odblokowany, czyli z modyfikowanym firmware) można wgrać Operę http://wp7world.pl/przegladarka-opera-na-windows-phone-7-dostepny-xap/

Ad 2.
Aplikacji jest dużo, zarówno płatnych jak i darmowych. Jeśli interesuje Ciebie czy jest coś z danej kategorii to daj znać to postaram się napisać. MS pilnuje tego co jest w Marketplace, więc mimo, że aplikacji jest tylko 40 tyś., to nie ma w nich jakiś syfów. Dodatkowo już powstaje alternatywny Marketplace: Bazaar http://wp7world.pl/bazaar-cydia-na-windows-phone/

djfoxer   19 #29 15.12.2011 11:28

Ad 3.
Oficjalnie można zmienić ekran blokowania (tapeta) i kolorki kafelków (na jeden z 10 chyba). I tyle. Ale mając odblokowany telefon mamy możliwość zmiany na dowolny kolor (Advanced Configuration http://wp7.com.pl/3862/homebrew-advanced-configuration-tool-1-5/), albo można pójść jeszcze dalej i zmienić skin kafelków na dowolny (http://wp7world.pl/zmien-motyw-w-windows-phone-homebrew/).

Ad 4.
Jest tylko od MS. Aczkolwiek gdzieś słyszałem o próbie stworzenia slida na WP, ale narazie nie ma.

Ad 5.
Telefon mam od lipca i nic nie pojawiło się po ekranem. Polecam też przejrzeć się urządzeniom od HTC (ale nie Mozart :P)

djfoxer   19 #30 15.12.2011 11:29

Sorki, że rozdzieliłem ale nie mogłem całości wrzucić chyba jest jakiś bug.

  #31 15.12.2011 16:49

Dzięki za wszystkie informacje.
Z tego co widzę, to po prostu muszę spróbować, bez sprawdzenia pewności nie będę miał :)
Tak więc chyba zdecyduję się na E900 i będę przez tydzień/dwa używał go zamiennie z P500.

Jeszcze raz, dzięki za pomoc.

djfoxer   19 #32 15.12.2011 23:21

@lukasamd
Polecam się na przyszłość:)
Możesz też sprawdzić recenzje HTC HD7.

  #33 16.12.2011 10:46

@djfoxer
Widziałem porównania E900 vs HD7 - HTC ma słabszą baterię i gorszy wyświetlacz, zdecydowałem się więc na LG. Na dniach powinienem mieć, jak nieco poużywam to również się wypowiem.

djfoxer   19 #34 16.12.2011 22:24

@lukasamd
To w takim razie czekam z niecierpliwością na wrażenia z użytkowania :)

  #35 11.10.2012 13:20

Ja mam taki problem, że wszystko poza grami, aplikacjami i interfacem mam po polsku (np. data, polskie znaki) ale reszta jest w jęz. Angielskim...
Pomoże ktoś?

djfoxer   19 #36 11.10.2012 13:47

@DL Fail
Jaki masz model smartfonu i jaka dokładnie jest zainstalowana wersja Windows Phone?