Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

jQuery Mobile - programowanie mobilne

Jesteśmy świadkami przeniesienia zainteresowania użytkowników, z urządzeń stacjonarnych, na urządzenia mobilne. Coraz bardziej stają się popularne smartfony, tablety. Obecnie komputer stacjonarny staje się reliktem, czymś wygasłym. Technologie mobilne zaś, zyskują rzesze zwolenników i to one napędzają nowe technologie i nowe spojrzenie na świat. Dają one większą swobodę dla użytkowników, ale i dla developerów. Szybsze dotarcie do klienta, możliwość osiągnięcia sukcesu dla mniejszych twórców.

Dzięki jQuery Mobile, możemy zacząć przygodę z tworzeniem webowych aplikacji mobilnych, w prosty i przyjemny sposób, w założeniu, bez martwienia się o docelowy sprzęt.

Czym jest jQuery Mobile?

Może warto napisać czym nie jest :) Nie jest to mobilna wersja jQuery. Jest to framework, który rozszerza oryginalnego jQuery o dodatki, które są pomocne, a czasem niezbędne, do tworzenia aplikacji webowych z poziomu urządzeń mobilnych. Zatem z jQuery Mobile będziemy tworzyć strony w HTML z tą sama biblioteką jQuery co w zwykłych, "dużych" stronach.

Co otrzymujemy?

Twórcy oddali do dyspozycji framework, który stara się być niezależny od przeglądarki w jakiej zostanie otworzona strona. Kompatybilność z urządzeniami/przeglądarkami została podzielona na kilka stopni. Większość nowych samrtfonów i tabletów oraz przeglądarek www, w 100% może wykorzystać możliwości jQuery Mobile (aktualne zestawienie na stronie: Mobile Graded Browser Support).

Biblioteka opiera się na HTML5 i CSS3. Otrzymujemy gotowy zestaw interfejsu, który przystosowany jest do urządzeń mobilnych, do obsługi stron palcem. Całość przypomina interface z iOSa i w działaniu sprawdza się rewelacyjnie. Wszystko jest na tyle duże, aby móc bezproblemowo trafić palcem. Tworząc stronę web pod ekrany dotykowe, wybór tego frameworku jest wręcz oczywisty. Kontrolki jakie otrzymujemy i cały UI jest bardzo bogaty. Ciekawie prezentują się również wszelkie efekty przejścia pomiędzy "stronami". Mamy wrażenie, korzystania z natywnej aplikacji mobilnej.

Biblioteka jQuery Mobile oferuje również eventy, charakterystyczne dla aplikacji na urządzenia mobilne. Warto wymienić tu: tap, czy swipe.

Z pełnymi możliwościami można zapoznać się stronie z demami i dokumentacją. Kreator tmatów graficznych dostępny jest pod tym adresem: ThemeRoller.

Przykładowa strona

Tworzenie stron jest dość proste, a efekty zaskakująco dobre.
Całość opiera się na atrybutach data z HTML5. Dzięki nim steruje się tym, jak ma zachowywać się i wyglądać dany element. "Resztę" robi za nas jQuery Mobile.

Przykładowy kod strony:

<!DOCTYPE html> <html> <head> <meta charset="utf-8"> <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1"> <title>TEST</title> <link rel="stylesheet" href="http://code.jquery.com/mobile/1.0.1/jquery.mobile-1.0.1.min.css" /> <script src="http://code.jquery.com/jquery-1.6.4.min.js"></script> <script src="http://code.jquery.com/mobile/1.0.1/jquery.mobile-1.0.1.min.js"></script> <script> $(document).ready(function() { $("#swipeMe").bind("swipe",function(){ alert("swipe!"); }); }); </script> </head> <body> <div data-role="page" id="one" data-theme="c"> <div data-role="header"> <a href="#" data-icon="arrow-l">Powrót</a> <h1>Witaj</h1> </div> <div data-role="content" > <div id="swipeMe"> <span>Witaj w JQuery Mobile!</span> </div> <div> <fieldset data-role="controlgroup"> <legend>Wybierz :</legend> <input type="radio" name="radio-choice-1" id="radio-choice-1" value="choice-1" checked="checked" /> <label for="radio-choice-1">Dobre</label> <input type="radio" name="radio-choice-1" id="radio-choice-2" value="choice-2" /> <label for="radio-choice-2">Programy</label> </fieldset> </div> <a href="#" data-role="button" data-inline="true">Przejdź dalej</a> </div> <div data-role="footer"> <h4>Stopka</h4> </div> </div> </body> </html>

A taki będzie to wyglądać w oknie przeglądarki:

Strona składa się z: nagłówka (header), zawartości (content) i stopki (footer). To zaś jest stroną (page). Na jednej stronie HTML może być kilka "stron" (page). Dzięki czemu przejścia pomiędzy nimi mogą być płynne, z animacją "przejścia", niczym w natywnej aplikacji.

Dodano event swipe do diva w standardowej funkcji $(document).ready() znanej z jQuery. jQuery Mobile, ze względu na to, iż w obrębie jednego pliku HTML, może być kilka "stron", istnieje metoda pageInit(), która wykonuje się dla każdej "wirtualnej" strony.

Kontrowersje

Biblioteka jest bardzo rozbudowana i oferuje wiele możliwości. Mimo starań o to by była ona uniwersalna, nie jest ona w pełni zgodna ze wszystkimi przeglądarkami. Część efektów działać będzie tylko na przeglądarkach opartych o WebKita. Nie zawsze ze względu na ograniczenia innych silników, lecz ze względu na to, iż całość opiera się na CSS3, a w stylach dla niektórych efektów dodano jedynie znaczniki -webkit. I tak oto mimo, że silnik Gecko wspiera rotację, w kodzie css jest tylko: -webkit-transform: rotate, gdzie pod Firefoxem idealnie działa: -moz-transform: rotate

Nie ma co się spierać o UI, gdyż jest zarówno i bardzo ładny jak i funkcjonalny. Niestety nie wszystko działa jednak na urządzeniach mobilnych. Na moim Windows Phone 7.5 slidera nie można przeciągnąć. Zaś na Chromie desktopowy z Windows 7, animacje przejścia pomiędzy oknami nie były płynne.

Sam framework bywa kapryśny. Czasem eventy dublują się i występuje tzw. "bubbling", czyli wyłapywanie jednego eventu w kilku handlerach. Nie pomaga ani return false, czy event.stopPropagation();. Występuje to różnie i dla bindowania poprzez: bind, live, czy on.

Część osób narzeka również na założenie, gdzie na jednej stronie HTML występuje kilka podstron "natywnych". Przechodzi się pomiędzy nimi, podobnie jak w iOS, za pomocą przesuwania. Pytanie jest, czy interface webowej aplikacji musi być podobny do natywnych aplikacji, czy nie jest to "przerost formy nad treścią"? Oczywiście nie jesteśmy zmuszeni do stosowania tego.

jQuery Mobile to świetny, młody projekt. Pisanie aplikacji mobilnych web, staje się prostsze, a efekty mogą zachwycić. Rewelacyjne UI, wiele dodatkowych funkcjonalności to sprawia, iż nie można przejść obok jQuery Mobile obojętnie. Mimo kilku kontrowersji, jest to framework warty polecenia, albo chociaż przetestowania. 

programowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 03.02.2012 11:27

mega się to prezentuje:D

floyd   15 #2 03.02.2012 12:18

"Obecnie komputer stacjonarny staje się reliktem, czymś wygasłym. Technologie mobilne zaś, zyskują rzesze zwolenników i to one napędzają nowe technologie i nowe spojrzenie na świat."
Już lece wyrzucać komputer jako relikt przeszłości, byle bym tylko kapci nie pogubił w biegu. Przecież nie mogę być gorszy..., jak sugerują mi to producenci sprzętu którzy już zacierają rączki licząc przyszłe zyski.
A, to "nowe spojrzenie na świat", chyba przez pryzmat newsów, bo tak dzisiaj niektórzy czerpią wiedzę o świecie, to już mnie całkiem rozwaliło.

djfoxer   19 #3 03.02.2012 12:33

@floyd
Wstęp to wstęp, nie szukaj w nim konkretów i przełomowych wizji. Rozwalił mnie Twój komentarz. Liczyłem na jakąś opinię odnośnie samego jQuery Mobile, a nie takie coś. Ehhh.

soanvig   10 #4 03.02.2012 14:11

Jak się ma użycie jQuery Mobile dla aplikacji internetowych, ale nie przeznaczonych dla telefonów? Chodzi mi po prostu o budowę interaktywnych aplikacji... intuicyjnych. Gesty palcem po ekranie za pomocą przyciśnięcia i przesunięcia myszki itd.

flaszer   10 #5 03.02.2012 14:20

Gdyby nie te "kontrowersje", to rozszerzenie mobilne byłoby dla mnie zbawieniem. Generalnie potrzebuję prostej obsługi "tap" na ekranach dotykowych, żeby zastąpić w grze zrobionej przy użyciu HTML5/Canvas sterowanie. Ktoś coś poleci?

djfoxer   19 #6 03.02.2012 14:44

@soanvig
Używam jQuery Mobile na ekranie dotykowym (multitouch) w Chromie/Firefoxie/IE i na Windows 7 i działa świetnie. Wszystkie eventy są wykrywane zarówno jak wykona się je palcem jak i myszką.

@flaszer
Zobacz jQTouch: http://jqtouch.com/ lub jGestures: http://jgestures.codeplex.com/

flaszer   10 #7 03.02.2012 16:37

@djfoxer
Dzięki, wygląda obiecująco ;)

Viperoo   8 #8 07.02.2012 17:39

Nie zły efekt, gratuluje :)

  #9 04.04.2012 09:18

Dobry artykuł, mnie też w zeszłym tygodniu zaimponowało jQuery Mobile i mam nadzieję, że niedługo w pracy będę miał okazję zrobić aplikację w tej technologii :)

  #10 13.02.2014 21:31